BELUŠSKÉ SLATINY. Aj keď to nebola psia povinnosť, zapojiť sa mohli všetky rasy, veľkosti i ročníky, pre ktorých boli v areáli Papuča pripravené netradičné súťaže. Akcie sa zúčastnilo 70 jedincov, z ktorých porota v každej kategórii vyhodnotila troch víťazov. Hlavného adepta napokon vyberala z 21 psov. Za Sympaťáka Považia označila kríženca nemeckého ovčiaka z Považskej Bystrice.
Ako informovala hlavná organizátorka Janka Beniaková zo združenia Tulkáčik, ústrednou myšlienkou podujatia bola najmä propagácia útulkov. Aby ľudia prišli a zoznámili sa so psíkmi, ktoré potrebujú nový domov. Tulkáčik je organizácia, ktorá sa venuje záchrane opustených psíkov. V rámci Slovenska spolupracuje s viacerými útulkami. Niektoré z nich predstavila aj na ojedinelej akcii.
Inklinujú k Severanom
Stanovište súkromného azylu pre severské psy z Nitry pútalo najväčšiu pozornosť. Nádherné šteniatka s modrými očami obdivovali deti i dospelí. A práve tento dojemný pohľad vedie mnohých k neuváženej kúpe rasy, ktorá vyžaduje skúseného chovateľa. Potvrdil to i majiteľ útulku Miroslav Gregora. Na otázku, prečo pomáhajú iba severským plemenám, dal jednoduchú odpoveď.

„Severanov máme radi a niekto im pomáhať musí. Aj keď fungujeme z vlastných prostriedkov, vytvorené máme pre ne vhodné podmienky, kde sa špecializujeme na ich prevýchovu. Momentálne je u nás 32 zatúlaných jedincov, pričom do týždňa pribúdajú ďalší traja. Vďaka Bohu, darí sa nám ich umiestňovať. S výnimkou jedného prípadu sme im doposiaľ vždy našli vhodnú rodinu,“ konštatuje.
Severania sú záprahové psy, ktoré prirodzene vyžadujú pohyb. Ak im chýba, stávajú sa z nich nepríjemní spoločníci. Poškodzujú veci, ničia ploty, utekajú za zábavou. Aj pre tieto vlastnosti sa ich mnohí majitelia radi zrieknu. Podľa Miroslava Gregoru by sa týmto negatívnym javom dalo predísť, ak by sa rešpektovala ich povaha. „Husky je plemeno, s ktorým je potrebné pracovať od šteniatka. Pokiaľ behá len vo dvore, nudí sa. Chce to vodidlo pripnuté k bicyklu a veľa najazdených kilometrov. Pokiaľ mu toto umožníme, budeme mať oddaného spoločníka.“
Neustály kolobeh
Útulok Havkáči z Považskej Bystrice poskytuje dočasný domov túlavým a opusteným psíkom. Veľkú psiu rodinu zastupovali v Belušských Slatinách dve malé šteniatka. „Nechceli sme ich privážať viac, lebo pre psov je to veľký stres,“ hovorí Petra Matušíková.

„Záujemcovia o adopciu môžu prísť osobne do areálu stavebnín v Považskom Podhradí, kde si môžu vybrať psíka, aký im vyhovuje. V ponuke obvykle máme 30 až 40 jedincov. Aj keď sa nám ich darí umiestňovať, je to neustály kolobeh. Jeden odíde, dvaja prídu... Stane sa, že psíkovia sa nám vrátia späť, pretože chovatelia nezvládajú ich výchovu. Preto ľuďom odporúčame dospelých psov s vyhranenou povahou,“ radí Petra, ktorej rukami prešlo stovky psích príbehov.
Záchrana psíkov je podľa nej vecou zanietenosti ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud chlpáčov. O nezodpovednosti niektorých majiteľov psov by vedela rozprávať dlhé hodiny.
„Sú to smutné príbehy. Nedávno sme zachraňovali štvorročnú fenku nemeckej dogy, ktorú sme odkúpili v dezolátnom stave. Zatiaľ je v Čechách v dočasnej opatere, ale budeme jej hľadať náhradnú rodinu,“ hovorí Petra.
Spomína aj príhodu so šťastným koncom, kedy volal pán, že smerom na Púchov leží v priekope zrazený psík. Bol to 10-mesačný labrador, ktorý mal otvorené zlomeniny. Po operácii je však plne funkčný a spokojný v náhradnej rodine.
Pomoc nablízku
Do Belušských Slatín prijali pozvanie i zástupcovia veterinárnej kliniky v Žiline, ktorá spolupracuje s troma útulkami, odkiaľ jej neraz privážajú psíkov v zúboženom stave. Ako uviedol zverolekár kliniky Branislav Bajužík, väčšinou ide o psov, ktoré utečú, zrazí ich auto alebo sa stanú obeťami zlého zaobchádzania. Podľa neho je počet psov na vzostupe. Aj preto mnohé z nich končia v útulkoch.
Čo sa veterinárnej starostlivosti týka, tá je zo strany chovateľov veľmi dobrá. „Ľudia sú viac informovaní, preto sa zlepšuje kvalita psích životov. Veľmi pokročila i medicína a vybavenie pracovísk. Dnes už robíme také úkony, o ktorých sa nám v minulosti ani nesnívalo,“ uviedol veterinár, ktorý v Belušských Slatinách plnil najmä edukačnú funkciu a majiteľom psov odpovedal na pripravené otázky.
Priatelia i pomocníci
Záverečnou časťou programu bola ukážka pátrania po nezvestnej osobe v revíri, ktorú predviedli psovodí záchranári SR z občianskeho združenie K7. V praxi vyhľadávajú nezvestné osoby a pomáhajú pri živelných katastrofách. Podľa Ivany Pazderníkovej ide väčšinou o hľadanie duševne narušených, alebo mŕtvych osôb.
„Chodievame do lesov, k zhoreniskám i k ruinám. Prípadov je veľa a všetky sú podobné. Smutný bol prípad, kedy sme hľadali trojročné dievčatko, ktoré sa našlo už mŕtve,“ spomína mladá záchranárka zo Žiliny, ktorá v Belušských Slatinách predviedla prácu s austrálskym ovčiakom.
Aj keď v skupine majú nemeckých a švajčiarskych ovčiakov, vycvičiť sa dá každý psík, ktorý má na hľadanie predpoklady.
„Zo skúseností vieme, že zdatnejšie bývajú väčšie psy. Pátranie je niekoľkohodinová akcia, kde psovod i jeho pes musia rozložiť sily tak, aby úlohu zvládli. Každý zo psovodov má súkromného psa, ktorého si cvičí sám. Do Beluše sme priviedli psov vo výcviku. Podľa pátracieho poriadku združenia, môžu ísť do terénu iba s absolvovanou základnou skúškou, ktorú dosahujú vo veku minimálne 18 mesiacov. Až vtedy majú zvládnuté požadované techniky, “ vysvetlila.
V znamení experimentu
Aj keď sa originálnym nápadom medze nekladú, občasné prekážky v podobe dažďa vedia narušiť plánovaný priebeh. Inak tomu nebolo ani pri hľadaní Sympaťáka v Belušských Slatinách.
„Kvôli počasiu nám odmietlo účasť štyridsať ľudí. Niektorí z výkyvu teplôt ochoreli, iní sa báli dažďa, ku ktorému sa celý deň schyľovalo. Teší nás, že aj napriek vrtochom počasia sa akcie zúčastnilo 70 psov. Prvý ročník sa niesol v znamení experimentu. Verím, že ten ďalší bude vydarenejší,“ skonštatovala usporiadateľka.
DANA VALACHOVÁ