BELUŠSKÉ SLATINY. Ešte koncom minulého storočia boli kúpele v Belušských Slatinách vyhľadávané najmä obyvateľmi nášho regiónu. Staršia generácia si dodnes spomína na vaňové kúpele, kúpalisko či zábavy, ktoré sa tam konali.
To je dnes už minulosťou. Podľa starostu Beluše by ale mohla táto časť obce opäť ožiť.Pôvodný účel bol iný
Teplé pramene, ktoré v Belušských Slatinách vyvierali, v minulosti využívali domáci najmä ako močidlá na konope, liečili si v nich i kožné choroby. Odborne sa na ne zameral v 18. storočí lekár a veterinár Pavol Adámi, rodák z Beluše, ktorý neskôr pôsobil ako univerzitný vedec vo Viedni a Krakove. Vo svojej doktorandskej dizertačnej práci napísal, že obsahujú veľké množstvo kysličníka uhličitého, sírovodík, soli alkalických kovov, alkalické zeminy a v prameni na ľavej strane okrem toho aj Glauberovu soľ a trochu železa. Podľa neho by v Slatinách mohli vzniknúť kúpele, kde by sa dali liečiť kožné choroby, voda z prameňov by sa dala využiť aj na pitie pri zažívacích ťažkostiach.
Rozmach kúpeľníctva v Belušských Slatinách
Trvalo ale viac ako sto rokov, kým sa v Belušských Slatinách začali stavať kúpele, a to koncom devätnásteho storočia. Ich najväčší rozmach bol najmä v prvej polovici dvadsiateho storočia, kedy sa postavilo najviac kúpeľných domov a viliek. Napríklad v roku 1911 mali 154 stálych a 2160 prechodných hostí. Po II. svetovej vojne začali upadať, chýbal investor, ktorý by sa staral o ich rozvoj. Zaujímavosťou kúpeľov bola pohyblivá výdatnosť zdroja, čo bolo zrejme aj príčinou nestálosti vlastníkov či nájomníkov kúpeľov. Minimálne stavy zdrojov sa podľa záznamov objavujú každý siedmy rok.Začal sa úpadok, nepomohlo ani rozšírenie žriedla
V sedemdesiatych až osemdesiatych rokoch sa síce žriedlová kapacita rozšírila, ale kúpeľom sa ich slávu nepodarilo prinavrátiť. Známe zostali viac-menej už len pre obyvateľov širšieho okolia. Fungovali v nich vaňové kúpele a vodné masáže. Deti zas s obľubou využívali kúpalisko, v ktorom bola príjemne teplá minerálna voda. „V tom čase ešte bolo v kúpeľoch živo. Cez víkend bývali koncerty, Slatiny navštevovalo veľa ľudí,“ hovorí starosta Beluše, ktorej súčasťou Belušské Slatiny dnes sú, Ján Prekop.