POVAŽIE. Niektoré hrady sa obnovujú, ruiny ďalších sú neviditeľné, skrývajú sa za stromami. Všetky však stále priťahujú návštevníkov. Najviac ich bolo počas celoslovenského podujatia Výstupy na 101 hradov a zámkov na začiatku októbra.
Ožili aj hrady Vršatec, Lednica a Košeca.
Lednický hrad
Hrad Lednica pomaličky získava svoju niekdajšiu podobu. Jeho renovácia je pod taktovkou Historicko-astronomickej spoločnosti z Ilavy. Čo všetko sa na hrade zmenilo, sa mohli presvedčiť aj návštevníci tradičného výstupu. Na hrade ich privítali dievčatá zo speváckej skupiny zo Základnej školy v Lednici. Pod vedením Veroniky Šeligovej a učiteľa Jána Baláža sa postarali o pekný kultúrny program.

Hrad postavili v 13. storočí na ochranu cesty vedúcej na Moravu. Počas stáročí odolával rôznym nájazdom, poškodeniam, až do začiatku 20. storočia, kedy z neho zostali len ruiny.
Na Vršatci
Veľa návštevníkov prišlo aj na hrad Vršatec, ktorý v minulosti patril k strážnym hradom a najvyššie položeným na Slovensku.

V súčasnosti je v dezolátnom stave. Škoda, pretože sa z neho otvára nádherný výhľad na celé Vážske údolie, Strážovské vrchy a Veľkú Fatru. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci výstupu, ktorých čakal na hrade aj pekný program. Postarali sa oň žiaci zo ZŠ a MŠ Hugolína Gavloviča v Pruskom.
Hrad Košeca
Z kedysi hrdého hradu sú v súčasnosti len zvyšky, pripomínajúce jeho slávnu minulosť. Niet na ňom čo obzerať. Na plošinke zostalo len zopár skál. Napriek tomu prišli desiatky malých i veľkých turistov. Medzi nimi boli tradiční účastníci, ale aj nováčikovia. Po návrate sa všetci zhodli, že výstup stál za to. Pohľad na okolité kopce či dedinu v údolí počas krásneho slnečného počasia bol nádherný.
Najmladšia účastníčka
Po prvý raz prišla na hrad Košeca Petra Gemeranová s manželom a najmladšou účastníčkou, len sedemtýždňovou Alžbetkou. „O výstupe sme sa dozvedeli náhodou. Máme chalupu na kopci, tak sme si povedali, že sa ideme pozrieť. A neľutujeme. Je to veľmi pekné podujatie. Páči sa mi, že organizátori nezabudli na deti a pripravili pre ne rôzne súťaže. Možno sa na budúci rok medzi ne zapojí aj Alžbetka,“ usmiala sa Petra.
Spokojný bol i Rado Zelíska z Košece. Na podujatie prišiel so synmi. „Prihlásili sa do turistického krúžku, tak chodím s nimi na turistiku. Na hrade sme boli prvý raz. Je z neho krásny výhľad,“ skonštatoval.
Partia tínedžerov sa pred slnkom skrývala pod stromami. „Už dávno sme tu neboli, tak sme sa šiesti dohodli, že teraz pôjdeme,“ prezradil jeden z nich. A ak im to vyjde, vraj o rok prídu zas. „Páči sa nám výhľad na dedinu i okolité vrchy,“ doplnil.
Pohostenie pre všetkých
Po návrate z Košeckého hradu čakalo na lúke pod ním všetkých účastníkov pohostenie, ktoré pripravila obec Košecké Podhradie. „Chceli sme všetkých účastníkov pohostiť, pretože výstup na hrad má tento rok jubileum. Koná sa už 25. raz. Vďaka sponzorom sme mohli pre nich uvariť guláš z diviny či ponúknuť nápoje,“ povedal starosta Rastislav Čepák.

Posledných päť rokov sa účastníci výstupu stretávajú na lúke, ktorú na túto akciu poskytujú bezplatne jej vlastníci. „Pomáhame si navzájom. Na lúke mávame rodinné stretnutia, na ktoré prichádza niekoľko desiatok ľudí. Starosta nám požičiava stoly a my na oplátku toto priestranstvo,“ vysvetlila Darina Laurenčíková. Prezradila, že možno o rok bude v hôrke pri lúke aj kaplnka, ktorú chcú postaviť na počesť svojej starej mamy.
Hry pre deti
Pokiaľ dospelí posedávali pri stoloch či ohníku, deti sa mohli do vôle vyšantiť. Základná škola s materskou školou v Košeckom Podhradí pre ne pripravila i rôzne hry a súťaže. „Organizujeme ich každý rok. Snažíme sa vždy pripraviť také, ktoré sú už osvedčené. Teraz napríklad napichovali na paličku kuželky, skákali vo vreci či preťahovali sa lanom,“ povedala Jaroslava Dobríková.
A aby súťaže boli motivačné, na deti čakali sladké odmeny, ktoré venovali starostovia Košeckého Podhradia a Košece.
Opäť o rok
Tento rok bolo súťažiacich síce pomenej, ale ktovie, možno na budúci k nim pribudnú aj deťúrence, ktoré sedeli ešte v kočíkoch. Organizátori z Košeckého Podhradia i Považského osvetového strediska prisľúbili, že v organizovaní výstupu na hrad budú pokračovať.
„Zase sa potvrdilo, že na Košeckom hrade býva najviac účastníkov. Prišlo ich vyše sto, medzi nimi aj viacero mladých rodín s bábätkami. Aj toto je jedna z foriem, ako sa ľudia môžu dozvedieť o histórii hradov, ktoré kedysi patrili k dôležitým strážnym stanoviskám,“ dodala Mária Martikáňová z Považského osvetového strediska s tým, že výstupy na všetky tri hrady