PÚCHOV. Dobrý včelár musí mať okrem zručnosti aj teoretické vedomosti. Oboje sa snažia vštepovať mladým včelárom vo včelárskom krúžku pri centre voľného času Včielka. Potrebujú ich nielen pri práci so včelami, ale aj na súťažiach. A že sú veľmi dobre pripravení, už ukázali na nejednej z nich.
Medzi posledné úspechy patrí druhé miesto na medzinárodnom stretnutí mladých včelárov v Banskej Bystrici, ktoré sa po prvýkrát konalo na Slovensku.
Aj jednotlivci, aj družstvá
Aby sa mohli mladí Púchovčania dostať na medzinárodnú súťaž, museli najskôr absolvovať celoslovenskú. Výborná príprava im pomohla. Vyhrali prvé tri miesta v jednotlivcoch, stali sa víťazmi aj v družstvách. „Rovnaké podmienky boli aj na medzinárodnej súťaži. Naši včelári súťažili v jednotlivcoch i družstvách. Museli absolvovať teoretickú i praktickú časť,“ vysvetlila vedúca včelárskeho krúžku Eva Kováčová.
Doplnila, že súťaž na Slovensku sa konala na jej podnet a zázemie našla v priestoroch banskobystrickej SOŠ Pod Bánošom.
Konečne to vyšlo
Možno aj to trojčlennému družstvu Púchovčanov v zložení Matej Fojtík, Ján Kuchta a Sabína Solíková pomohlo. Doposiaľ sa im podarilo získať tretie až piate miesto. Tento rok to prelomili. Výborným výkonom sa im podarilo v silnej konkurencii získať krásne druhé miesto.
Šikovnosť zverencov veľmi potešila aj vedúcu krúžku. „Som veľmi spokojná, pretože deti sa stále menia. Keďže súťažili deti od dvanásť do šestnásť rokov, nemajú ešte dostatok praktických skúseností, ale v teórii boli výborní. Veľmi nám pri príprave pomohol Miroslav Káčerík z Horného Vadičova, ktorý deťom pomohol v oblasti chovu matiek,“ pochválila mladých včelárov.
Nie je to chvíľková záležitosť
Včelárstvo nie je len o chove včiel. Včelári by mali poznať aj prírodu, byť s ňou zžití. „Práve v tom je problém. Dnes deti takmer nepoznajú rastliny či stromy. Platí to aj pre dospelých. Včelárstvo sa nedá robiť od stola, pretože včely a príroda sú späté a najmä potrebujú sústavnú starostlivosť,“ pripomenula Kováčová.
Snaží sa to vštepovať aj svojim zverencom. Nie vždy sa to podľa nej darí. „Niekedy je to dosť náročné, pretože sa musia venovať škole, inokedy robí problémy počasie. Na druhej strane ma teší, že deti majú o včelárstvo záujem. Viaceré už aké-také skúsenosti majú, získali ich od rodičov alebo starých rodičov, ktorí sú včelári,“ doplnila.
Matej začínal so svojím dedkom
Medzi tých, ktorým včelárstvo učarovalo už v útlom detstve, patrí Matej Fojtík. Bol aj členom strieborného trojčlenného púchovského družstva. „Najťažšou disciplínou bolo asi v časovom limite vyhľadať v úli trúda a označiť ho príslušnou farbou, ktorá patrila roku 2015. Výsledok som mohol mať aj lepší, ale na druhý deň prišlo menšie zaváhanie,“ zaspomínal si na súťaž Matej.
Hoci na súťaže i krúžok už veľa času ako stredoškolák nemá, včelárstvo nechce nechať bokom. „Drží ma to odmalička, už keď som pomáhal dedkovi pri včelách. Teraz už včelárim aj ja, dosť ma podporuje rodina. Rád by som v tom pokračoval ďalej, ale asi len tak relaxačne,“ dodal.
Za úspech dostali reprezentanti nové úle
Úspešných reprezentantov Slovenska ocenil i minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. „Verím, že to nebola iba jednorazová akcia a že sa budú snažiť aj naďalej. Myslím si, že v našej krajine majú nádejní včelári celkom dobré podmienky na štart, takže im držím palce, aby sa v tomto svojom koníčku v budúcnosti uplatnili,“ povedal.
Zo stretnutia s ministrom neodchádzali Púchovčania s prázdnymi rukami. Každému z nich za výborný výsledok podaroval včelí úľ.