Činnosť spoločnosti je zameraná na priemyselný sektor, komunálnu a bytovú sféru ale aj na individuálnu bytovú výstavbu.
Optimálne riešenia
Firma spočiatku pôsobila v lokálnych podmienkach Považskej Bystrice. Svoju činnosť postupne rozšírila na oblasť okresu, neskôr kraja s aktuálnym dosahom na celé Slovensko. Ako tvrdí majiteľ firmy Ing. Antonín Heimlich, jej pôsobenie v segmente tepelného hospodárstva je ustálené.

Firma zabezpečuje projekčnú i realizačnú činnosť v oblasti výroby, od zdrojov rozvodov tepla až po meranie spotreby. Projektuje najmä kotolne, obnoviteľné zdroje a výmenníkové stanice. Trendom v oblasti úspory energie je momentálne regulácia vnútorných alebo vonkajších rozvodov tepla a teplej vody. Energokontrol navrhuje optimálne riešenia, ktoré eliminujú straty
Nadregionálny rozmer
Spoločnosť Energokontrol mala spočiatku lokálny charakter. Gro jej činnosti spočívalo v spolupráci s bytovým družstvom v oblasti meračov tepla a vody, hydraulického vyregulovania rozvodov UK a TÚV.
Taktiež s POV BYTom, pre ktorý Energokontrol zabezpečoval kompletné služby - od rekonštrukcie kotolní, výmenníkových staníc, rozvodov tepla, vybudovania a servisu dispečingu tepelného hospodárstva, hydraulického vyregulovania vonkajších i vnútorných rozvodov UK a TÚV až po servis meračov tepla. Zmenou vlastníka POV BYTu a teplárne táto spolupráca padla na nulu. „Je to škoda, pretože do Považskej Bystrice chodia firmy z rôznych častí Slovenska a my chodíme zasa pracovať do iných lokalít,“ komentuje situáciu majiteľ.
Obnoviteľné zdroje
Firma ovláda široké spektrum trhu v segmente tepelného hospodárstva. Okrem montáže kogeneračných jednotiek, potrubných rozvodov, vnútorných či vonkajších rozvodov tepla a teplej vody realizuje všetky druhy kotolní pre menšie i veľké objekty. Zákazníkmi sú bytové podniky, vzdelávacie inštitúcie, zdravotnícke strediská, DSS, bytové, ale aj podnikateľské budovy.

Do popredia čoraz viac vstupujú obnoviteľné zdroje. Firma reflektuje na všetky novinky. Ako nás informoval Antonín Heimlich, aktuálne začínajú s realizáciou tepelných čerpadiel. Prioritnú účasť majú však aj v dodávke a servise objektových a bytových meračov tepla, s následným rozúčtovaním nákladov. Ako však uvádza majiteľ firmy, položiek činností je viac. „Dodávame a vykonávame hydraulické vyváženie rozvodov, zabezpečujeme dodávky prevádzkových rozvodov silnoprúdov, najmä na kotolniach a výmenníkových staniciach, zabezpečujeme odborné prehliadky tlakových nádob plynu i poradenstvo v oblasti energetiky,“ spresňuje.
Dodáva, že medzi strategických partnerov patrí firma Byterm Žilina, kde v poslednom čase začali s komplexnou rekonštrukciu vnútorných rozvodov budov. Z realizácie jednotlivých diel plynie podľa neho i servisná činnosť, ktorú zabezpečujú v rámci vlastných kapacít.
Odbornosť sa vypláca
Ako sme už v úvode spomenuli, široké portfólio poskytovaných služieb umožnilo firme rozšírenie pôsobnosti v rámci celého Slovenska.
Medzi najväčšie zákazky radí majiteľ firmy rekonštrukciu tepelných rozvodov v Novej Dubnici, kde si práce vyžadujú niekoľkomesačnú spoluprácu silných subdodávateľských firiem. Z ostatných realizácií upriamuje pozornosť na rekonštrukciu plynových kotolní v bilingválnom gymnáziu Sučany či nemocnice v Čadci, čo sú investičné akcie v rozsahu státisíc eur.
Vsadili na komplexnosť
Stálym partnerom firmy je spoločnosť DCa THERM v Dubnici nad Váhom, kde vykonávajú všetky činnosti spojené s prevádzkou tepelného hospodárstva. „Pre Dubnicu sme zrealizovali kogeneračnú jednotku, zabezpečujeme im rekonštrukciu kotolní, výmenníkových staníc, ale i kompletnú prevádzku dispečerského pracoviska, servisujeme reguláciu vonkajších rozvodov teplej vody a ústredného kúrenia,“ informuje majiteľ.

Dodáva, že spolupracujú i s firmami, ktoré vykonávajú zateplenie budov v oblasti preregulovania sústavy UK, čo je podmienkou priznania fondov.
Rozširovanie špecializácie
Za roky pôsobenia firmy došlo k viacerým zmenám, ktoré ovplyvnili nielen štruktúru portfólia, ale i rozsah dodávaných prác. „Neustále sa snažíme sledovať najnovšie trendy v tepelnej energetike a rozširovať svoje oprávnenia,“ hodnotí stav Heimlich. „Ideme do obnoviteľných zdrojov, oprávnenie sme získali na fotovoltalické systémy, solárne systémy, tepelné čerpadlá, taktiež na azbest, s čím súvisí rekonštrukcia bytových domov. Najnovšie sa zameriavame aj na oblasť solárnych systémov rodinných domov, čo je podporené štátnym fondom do 10 kW,“ približuje.
Čo sa dodávok prác týka, tie sú podľa neho v čoraz väčšom rozsahu, čo je náročné nielen z hľadiska organizácie prác, ale aj samotnej logistiky.
Vlak je rozbehnutý
Slovensko sa riadi európskou legislatívou, ktorá má do roku 2022 rozplánované etapy oblastí, v ktorých sa má postupne zvyšovať hospodárnosť v oblasti energetiky.
Aj keď mnohí vlastníci bytov či iných objektov už prehodnotili náklady na energie, veľa budov je energetiky zanedbaných. Ako tvrdí pán riaditeľ, v tomto segmente je pole pôsobnosti široké. „Aj keď je konkurencia veľká, práce je dosť pre každého. Je na podnikateľoch, ako sa v tomto smere zorientujú. Nároky na kvalitu sú čoraz vyššie, čo vyžaduje neustále vzdelávanie a získavanie certifikátov. Keďže je to finančne náročný proces, okruh záujemcov sa zužuje. Pre nás z toho plynie, že pokiaľ chceme kráčať s dobou, musíme neustále bojovať.“
DANA VALACHOVÁ