Jeden deň v roku je v Strednej odbornej škole v Pruskom riadne rušno. Niektorí žiaci sa vtedy menia na sprievodcov, ďalší zas na súťažiacich či divákov. Tento rok čakalo návštevníkov aj prekvapenie. Skrývalo sa v pivnici.
Školu si prišli prezrieť starší i mladší žiaci základných škôl. (Zdroj: VÁ)
PRUSKÉ. Chodby a triedy školy zaplnili budúci stredoškoláci a ich rodičia. Niektorí sa len rozhliadali, ďalší utvrdzovali vo svojom rozhodnutí alebo ho priebežne menili. Deň otvorených dverí im na to ponúkal dostatok možností rôznymi prezentáciami žiakov či súťažami.
Prehliadka šikovnosti
Každý odbor, ktorý žiaci v škole študujú, dostal priestor na prezentáciu. V triedach mohli návštevníci obdivovať šikovnosť záhradníkov, ochutnať nátierky pripravené žiakmi, pokochať sa pohľadom na výtvory cukrárov, výstavu ovocia, kynológiu... „Vlani som bola návštevníkom aj ja,“ priznala sa prváčka Ema Hoštáková, ktorá sa občas zahrala aj na sprievodkyňu. A hneď aj doplnila, že jej deň otvorených dverí pomohol pri rozhodovaní. „Rozhodla som sa pre aranžérstvo. Neľutujem, hoci pôvodne som chcela ísť za cukrárku.“
Vyhralo Pruské
Aranžovanie zlákalo aj jej spolužiačku Klaudiu, hoci pôvodne chcela ísť na športové gymnázium, kde ju aj prijali. „Nakoniec som naň nešla, ale začala som študovať podnikanie v Trenčíne. Potom ho ale zrušili, tak som prišla do Pruského. Mamina sa venuje aranžérstvu a mňa to začalo baviť popri nej,“ prezradila prváčka .Ktovie, možno nejakú inšpiráciu získali aj pri sprevádzaní pri pohľade na práce štvrtáčky Petry Hajduščinovej, ktorá sa chce aranžovaniu venovať aj po skončení školy.
Ešte sa nerozhodli
Odpoveď na dôležitú otázku, čo chce študovať, čaká na deviatačku Barboru Kačíkovú už o niekoľko mesiacov. „Deň otvorených dverí sa mi páči. Ale zatiaľ som sa ešte nerozhodla, na akú školu pôjdem,“ povedala.Do Pruského prišla aj učiteľka Mária Šponiarová z považskobystrickej špeciálnej základnej školy. Sprevádzala svojho žiaka Jakuba, jeho mamu a starú mamu. „Prišli sme sa pozrieť, či sa v škole vyučujú aj odbory vhodné pre autistické dieťa. Ku koncu školského roka opustia našu školu prví žiaci, tak sa snažíme získať informácie o školách, ktoré by mali vhodné odbory pre nich,“ povedala.
Žiacke súťaže
Súčasťou dňa otvorených dverí bol aj tretí ročník medzinárodnej súťaže žiakov stredných škôl pod názvom Mladý poľnohospodár. Zúčastnilo sa jej 14 žiakov zo siedmich škôl Slovenska a Česka. Okrem jazdy zručnosti s traktorom a prívesom museli preukázať aj znalosti z pravidiel cestnej premávky a taktiež pri poznávaní súčiastok traktora.V súťaži jednotlivcov zvíťazil Lukáš Vraník z Pruského pred svojím spolužiakom Matúšom Blahom a Lukášom Sedláčkom z Uherského Brodu. Pruštianskí poľnohospodári ukázali, že sú šikovní aj ako družstvo, a tak sa na rok stali držiteľmi putovného pohára.Veľa návštevníkov sa pristavilo aj v átriu školy, kde bola súťaž v jesennom aranžovaní. Najkrajšiu prácu, ako prezradila riaditeľka školy Janka Fedorová, vytvorila tretiačka Michaela Moravčíková.
Prekvapenie v pivnici
Po prvýkrát škola pre verejnosť otvorila aj pivničné priestory, v ktorých boli pôvodne sklady. Ak niekto čakal ponuré miestnosti, mýlil sa. Pivnice sa zmenili na galériu. Fotografie, obrazy a dobové predmety znázorňovali históriu kaštieľa, v ktorom škola sídli, ako aj jej 65-ročnú históriu. „Výstavu chceme nechať otvorenú pre verejnosť naďalej. Myslím si, že má čo povedať občanom obce i regiónu. V budúcnosti by sme chceli pivnicu prerobiť tak, aby sa v nej mohli konať menšie koncerty alebo divadelné predstavenia. Rokujeme o tom s pamiatkármi, keďže kaštieľ je kultúrnou pamiatkou,“ dodala Fedorová. (VÁ)