ILAVA. O probléme parkovania v Ilave sa hovorí intenzívne už dávno. Na spôsob jeho regulovania sú rôzne názory. Problematikou sa opätovne zaoberalo aj mestské zastupiteľstvo.
Na zasadnutie prišli aj občania vyjadriť svoj nesúhlas s bezobslužným rampovým systémom. Objavil sa protinávrh.
Výhrady
Nový návrh na riešenie parkovania v centre mesta predložil na zasadnutí zastupiteľstva poslanec Viktor Wiedermann. „Systém, pri ktorom sa majú na vjazd do centra umiestniť rampy, legislatívne zasiahne do práv občanov, ktorým obmedzí prístup na vlastné pozemky,“ myslí si poslanec.
Tiež skomplikuje situáciu obchodníkom na námestí. „Zníži sa im počet zákazníkov. Nie sú doriešené ani otázky v súvislosti s vjazdom sanitiek, hasičov a v neposlednom rade aj áut ministerstva vnútra. Väznica má špeciálny režim a potrebuje voľný priechod,“ zhrnul nevýhody rampového návrhu Wiedermann. Dodal, že je nevhodný, komplikovaný aj predražený.
Automaty a inšpektori poriadku
Wiedermannov návrh počíta so zavedením samoobslužných parkovacích automatov. „Vodiči si v nich vyzdvihnú lístky. Spôsob kontroly bol predbežne nastavený na inšpektorov verejného poriadku, ktorí majú právnu subjektivitu a môžu kontrolovať. Na rozdiel od mestskej polície ide o menšie náklady, lebo fungujú v režime 8 hodinovom, nie 24 hodinovom,“ vysvetlil poslanec.
V ďalšej fáze sa nebránia ani zavedeniu mestskej polície. „Prvá fáza by bola hlavne o tom, aby inšpektori upozorňovali vodičov, že máme dve záchytné parkoviská, na ktoré môžu auto odstaviť bezplatne. Takže skôr osveta,“ vysvetlil Wiedermann. Trvala by možno rok. „Nechceme ľudí hneď bičovať a zaviesť represívny systém, ktorý ich odradí prísť na námestie,“ myslí si poslanec.
Chýbali mu reálne náklady
Wiedermann pripomenul, že na ostatnom zasadnutí mali opäť o parkovaní veľkú rozpravu. Prekáža mu aj to, že reálne náklady na zavedenie rampového systému a jeho prevádzku, nie sú nikde vyčíslené. „Sú ďaleko vyššie a nevýhodné pre mesto. V rozpočte je investičný náklad 137-tisíc eur. Ale variant počíta s dispečingom, ktorý je vyčíslený v hodnote 4000 eur, čo je tiež nereálne číslo, ak by to mali ľudia kontrolovať a mať aj nejaké výjazdy. Asi 65-tisíc eur bolo podľa expertízy, ktorú vypracoval Výskumný ústav dopravy Žilina. 137-tisíc je investičný náklad vypočítaný na základe projektovej dokumentácie. Ale bude ešte verejné obstarávanie a môže sa to znížiť. O koľko, nevieme,“ hovorí poslanec.
Rozhodnutie zastupiteľstva
Pri hlasovaní na zastupiteľstve prijali poslanci rozhodnutie, že sa musí vypracovať nová koncepcia. „Jej zásadnou podmienkou je, aby ulice jednosmerné, dnu a von a tiež aj námestie zostali voľno prejazdné, bez obmedzení rampami,“ dodal poslanec, ktorý nevidí reálne, že by sa dal rampový systém realizovať z nákladov, ktoré vyčíslilo VÚD.
Dodáva tiež, že majú síce expertízu, ale nič iné. „Stále len počúvame, že je to expertíza odborníkov, ale nikto nevyčíslil reálne čísla a nikto nepovedal, ako bude systém v konečnom dôsledku fungovať,“ hodnotí poslanec. Pripustil, že sa hovorí o rezidenčných kartách, ale má výhrady.
„Keď niekomu, kto býva na námestí, príde návšteva, rodina a bude tu parkovať, zaplatí si za päť dní? Je to zásah do osobných práv,“ myslí si.
Dali víziu
Na pripomienku, že ani oni nemajú žiadnu kalkuláciu pri systéme automatov a či sú schopní do decembra niečo predložiť, zareagoval, že dali smer, ktorým by sa mali uberať. „Neviem, či ja mám teraz ten projekt ešte aj vypracovať, vyčísliť a možno si zobrať aj monterky a zrealizovať ho,“ hovorí Wiedermann.
Primátor má podľa poslanca svoje kompetencie, vie, čo je jeho povinnosťou a dostal jasnú deklaráciu od mestského zastupiteľstva. „Do februára má predložiť novú koncepciu, ktorá počíta so zachovaním voľného prejazdu, bez obmedzenia ulíc Moyezesova, Farská, Košecká, Ružová plus Mierové námestie. Je to na pánovi primátorovi, aby vymyslel a vykalkuloval, ako by mohol fungovať a koľko by stál,“ hovorí poslanec.
Petícia a ďalšie pripomienky
Obyvatelia mesta aj jeho návštevníci spísali petíciu proti rampovému systému, ktorú odovzdali na úrad. Podpísalo ju 1352 ľudí. Člen petičného výboru Juraj Janco je nespokojný, ako aj poslanec s tým, že za dva roky, čo sa hovorí o rampovom systéme parkovania, nikto nepovedal jasne, ako by mal fungovať.
Nepáči sa mu tiež spôsob komunikácie mesta s občanmi. „Návrh na územné konanie pre rampový systém bol podaný ešte predtým, ako o veci širšie rokovalo zastupiteľstvo. Stalo sa tak, až keď začalo územné konanie. Následne bolo prerušené. Zastupiteľstvo zaviazalo potom mesto uznesením, aby dalo vypracovať dva alternatívne spôsoby. Dali vypracovať expertízu výskumného ústavu dopravy, z ktorej vyplynulo, že aj tak je najvýhodnejší rampový systém,“ hovorí Janco s tým, že na viacero otázok nedostávajú jasné odpovede.
Janco nie je proti regulovanému parkovaniu, ale závory sú podľa neho neprijateľné, ak nie je v centre mesta tradícia pešej zóny a doprava tu nebola v zásade obmedzená a ide o prejazdné ulice.
Názory obyvateľov
Rastislav Peťovský: Nepozdáva sa mi obmedzenie, ktoré prinesú závory pre pohyb zložiek hasičského zboru, záchranného systému a vozidiel väzenskej a justičnej stráže, polície. Môžu nastať akékoľvek núdzové situácie a mám pocit, že vedenie mesta ich neberie do úvahy alebo nechce o nich počuť. Treba ich však brať do úvahy. Pri záchrane ľudského života ide o sekundy a nebude čas na vyťahovanie nejakých kariet z parkovacieho zariadenia. Dúfam, že prejde menej bolestný variant ako je rampový.
Martin Uriča: Je to úplná hlúposť, takéto obmedzenie v centre. Ale zase, keď sa to tak vezme, v Púchove majú to isté. Rampu síce nemajú, ale tiež platia. Ja by som nič nemenil. Neviem, ale je to malé mesto. Asi by som bol za to, aby sa vôbec neplatilo, i keď pravda je, že dnes sa už za všetko platí.
Vendelín Meliš: Nie je to dobrý nápad, dávať tu rampy. Bude to pri parkovaní zdržiavať. Otváranie rámp a tak. Je pravda, že ľudia, keď idú do práce, odstavia auto, a potom idú preč a blokujú miesta. Na toto by to možno pomohlo, ale myslím si, že mestu to môže skôr uškodiť.
Milan Staňo: Mohlo by to byť spoplatnené, ale tak, že ak niekto príde dajme tomu na pol hodinu, tak je zdarma, ale keď by to bolo na dlhšie, musí si už zaplatiť. Jedno euro alebo už koľko. To by bolo dobré. Spoplatniť by sa to malo. Je tu kopec áut zaparkovaných, ktoré patria ľuďom, ktorí robia v base, a potom niet kde parkovať. Lepšie by však boli automaty, ako rampy.
Marek Prostinák: Ak by to bolo s rampami systémom, že do pol hodiny či hodiny by som parkoval zdarma a až potom platil, tak by mi rampy nevadili. Je to celkom rozumné. Takýto časový limit je na vybavovanie niečoho optimálny. Nemajú mestskú políciu a ak tu budú len automaty nie rampy, tak ako to vedia odkontrolovať, či niekto zaplatil a má lístok ? A ako budú postihovať tých, ktorí nezaplatia? Neviem, čo by bolo vhodné, ako by sa to malo riešiť.