POVAŽSKÁ BYSTRICA. Celkové náklady na rekonštrukciu a reprofilizáciu urgentného príjmu presiahli sumu 350-tisíc eur.
Ako informoval riaditeľ nemocnice Peter Rendek, urgentný príjem prinesie pacientom oveľa väčší komfort.
Nový prihlasovací systém
Pacientom bude slúžiť aj nový prihlasovací systém, ktorý im pridelí lístok a na obrazovke si budú môcť pozrieť svoje číslo, aby vedeli, koľko asi budú čakať na vyšetrenie. „Takto si aj my vieme odkontrolovať čakacie doby a hľadať rezervy. Po vyšetrení pacienta buď pošleme na niektoré z oddelení nemocnice alebo domov,“ skonštatoval riaditeľ. Novinkou je aj čakáreň, pacienti už nebudú musieť čakať na chodbe ako doteraz.
Sťahovanie urgentného príjmu z improvizovaných priestorov, kde bol doteraz, chcú uskutočniť počas víkendu. „Ročne nám urgentným príjmom prejde 40-tisíc pacientov, to je 105 pacientov denne. Nechceme ich ohroziť, a preto nechávame sťahovanie na víkend. Pre pacientov tak začne nový urgentný príjem slúžiť buď v pondelok 9. novembra alebo o týždeň neskôr. Musíme ešte otestovať systémy,“ doplnil Rendek.
Náklady na prestavbu
Celkové náklady na stavebnú časť predstavovali takmer 230-tisíc eur, prístrojová technika stála 122 872 eur.
Vďaka úspore viac ako 96-tisíc eur, ktorú nemocnica dosiahla verejným obstarávaním prostredníctvom elektronickej aukcie, bolo podľa riaditeľa možné zakúpiť oveľa viac prístrojovej techniky, ako sa pôvodne plánovalo. Nakúpiť tak mohli prístroje v nominálnej hodnote 160-tisíc eur.
„Navyše okrem pôvodne plánovaného prístrojového vybavenia sme tak mohli nakúpiť operačný stôl, operačné lampy, germicídne žiariče, teda žiariče na sterilizáciu, ohrev pacienta, vozíky, lebo ľudia sa sťažovali, že staré zle fungovali, ďalej umývacie lôžko pre pacienta, nový defibrilátor srdca a iné,“ povedal Rendek.
Druhý v kraji
Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, pripomenul, že považskobystrická nemocnica je spádovým zariadením pre asi 200-tisíc ľudí. Kraj je jej zriaďovateľom. „Urgentný príjem, ktorý slávnostne otvárame, je len druhým v kraji. Ten jediný bol doteraz v bojnickej nemocnici, ktorá patrí tiež do našej pôsobnosti,“ povedal Baška.
Dodal, že taký urgentný príjem, ako je odteraz v Považskej Bystrici, nemá ani Fakultná nemocnica v Trenčíne.
Na rekonštrukciu urgentného príjmu vyčlenila vláda SR sumu 150-tisíc eur, kraj prispel sumou 200-tisíc eur. Vďaka patrí aj sponzorom, firmám, neziskovým organizáciám, ktoré prispeli nemalou sumou.
Ide hlavne o pacienta
Keď sa v minulosti plánovalo budovanie urgentu, Jaroslav Baška povedal, že nemocnica bude môcť žiadať vyššie platby od poisťovní, čo je dobrá správa pre jej chod a prevádzku. Spýtali sme sa aj na to.
„Máme tu aj zástupcov poisťovní, tak sme si niektoré veci prešli. Či to bude ziskové alebo stratové, o tom nebudem teraz rozprávať, ale v prvom rade sa nám jednalo o to, aby bol pacient oveľa lepšie ošetrený a aby mu bola poskytnutá lepšia starostlivosť ako doteraz,“ povedal Baška.
Bol viac ako potrebný
Urgentný príjem bol podľa primára chirurgického oddelenia Ladislava Korca neuralgickým bodom považskobystrickej nemocnice. „Teraz sa to vyriešilo na úrovni doby. Výrazne sa zlepšia pracovné podmienky lekárov a sestier, ale je to najmä obrovský prínos pre pacientov. Problémy, ktoré prinášali stiesnené pomery, sa odstránili modernizáciou a myslím si, že celý región bude teraz spokojný,“ doplnil Korec.
Nová technika podľa neho zlepší kontakt personálu s pacientmi, ktorí budú rýchlejšie diagnostikovaní, celý proces sa výrazne urýchli.
(TASR, BERKO)