Najčastejšie chyby, ktorých sa zákazníci pri nákupe cez internet dopúšťajú, nevznikajú pri objednávaní tovaru, ale pri jeho samotnom prevzatí. Pri preberaní zásielky totiž zabúdajú na dôkladnú kontrolu balíka.
„V prípade zistenia porušeného alebo poškodeného obalu či akéhokoľvek podozrenia, že by obsah zásielky mohol byť poškodený, odporúčame zásielku neprevziať. Prípadne, ak zákazník tovar potrebuje prevziať, treba to riešiť priamo s vodičom prepravnej spoločnosti na mieste zápisom o škode, aby ste mali dôkaz, že ste prevzali zásielku, ktorej obal bol poškodený," uviedol Martin Köteleš z Hej.sk.
Ako dodal, zákazník má nárok si obsah zásielky vizuálne skontrolovať a kuriér musí túto kontrolu pred prevzatím strpieť. Odporúča tiež urobiť si fotografiu poškodeného obalu pre prípadnú reklamáciu.
V prípade, že si zákazník zvolí dopravu kuriérskou službou, vo väčšine prípadov zodpovedá za stav tovaru dotyčný kuriér od momentu prevzatia zásielky. "Treba si uvedomiť, že prevzatie zásielky zákazník podpisuje, a tým preberá aj zodpovednosť za tovar," dodal.
Bežnou praxou však je, že zákazníci preberajú balíky aj v prípade, že sú viditeľne poškodené. "S odmietnutím prevzatia zásielky sa podľa nám dostupných informácií stretávajú kuriéri zriedkavo. V závislosti od konkrétneho internetového obchodu a povahy tovaru môžeme hovoriť iba o 0,5 percenta až 1,5 percenta prípadoch z celkového počtu zásielok," priblížil Jozef Dvorský zo Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (SAEC).
V prípade, ak zákazník až neskôr zistí, že objednaný tovar je poškodený, treba bezodkladne kontaktovať reklamačné oddelenie e-shopu. Najneskôr však do 24 hodín. Ak zásielku zákazník prevezme a tovar nebude mechanicky poškodený, no napriek tomu sa prejaví chyba či nefunkčnosť, môže ho reklamovať u predajcu klasickým spôsobom.