POVAŽSKÁ BYSTRICA. Novou metódou zoperovali lekári z chirurgického oddelenia v považskobystrickej nemocnici už asi dve desiatky pacientok. Venujú sa jej aj v Košiciach a Bratislave. Považskobystrická nemocnica je však na Slovensku jediná, ktorá robí niečo podobné, ak berieme do úvahy iné porovnateľné zariadenia vo veľkosti a spádovosti.
Nová metóda
Chirurgovia v považskobystrickej nemocnici začali používať novú metódu u pacientok, ktoré prichádzajú pre nádorové ochorenie prsníka. „Liečba nádorového ochorenie prsnej žľazy je založené okrem samotnej chirurgickej liečby aj na detekcii, teda vyhľadávaní, prvej spádovej, takzvanej sentinel uzliny, v podpazuší. Pri novej metóde, ktorú zavádzame, vyžívame označenie preparátmi železa. Ide o metódu na báze magnetizmu,“ priblížil podstatu Ladislav Korec, primár chirurgického oddelenia považskobystrickej nemocnice.
Nemusia cestovať
Pri vyhľadávaní uzliny sa dá použiť aj farebné označenie alebo označenie rádioaktívnou látkou. Označovanie preparátmi železa je však niečo nové na trhu a má špecifické výhody. Lekári nie sú pri diagnostike odkázaní na oddelenia nukleárnej medicíny, ktoré majú len vo veľkých nemocniciach. „Novú metódu môžeme použiť u pacientok priamo v regióne. Žena tak môže zostať v domácom prostredí, nemusí cestovať nikde ďalej,“ vysvetľuje Korec. Pri využívaní rádioaktívnej látky musela cestovať na iné pracovisko, napríklad do Martina a potom späť. „Dnes toto všetko odpadáva a urobíme to na našej chirurgii,“ vysvetlil Ladislav Korec.
Ľudovo povedané zhrdzavie
Nová metóda je prínosom aj pre lekárov. Keď sa látka instiluje, vkvapká, alebo zavedie po kvapkách, do dvorca, ktorý je postihnutý nádorovým ochorením, vychytáva sa v prvej spádovej uzline. „To označenie je veľmi rýchle. Mimo toho, že nám sonda zapípa a označí, kde uzlina je, zostane táto aj farebene zmenená. Ľudovo môžeme povedať, že je zhrdzavená, má rovnakú farbu ako hrdzavé železo. Preto sa nám mimo zvukového signálu ľahko lokalizuje aj obrazovo,“ priblížil nový postup primár Korec.
Dostupná pre zariadenie ich typu
Novú metódu používajú už dlhšie a zoperovaných majú celkovo 20 pacientok. Majú veľmi dobré výsledky chirurgické aj histologické, podobne ako to bolo aj pri využívané technécia. Pri jeho použití pracovalo aj podvedomie, ale aj táto metóda je bezpečná a pre zavedenie novej sa v považskobystrickej nemocnici rozhodli práve pre lepšiu dostupnosť. „Rádioaktivita pri pôvodnej metóde je minimálna. Nezaťažuje ani personál ani pacientku. Podvedomý strach z ožiarenia je neodôvodnený. Tu ide o dostupnosť vyšetrenia, ktorú metóda vytvorila,“ vysvetlil Korec.
Novej metóde sa venujú ešte v Košiciach a Bratislave a súčasne ju začala zavádzať aj považskobystrická nemocnica. Boli teda jednou z prvých nemocníc menšieho typu. „Chytili sme sa toho preto, že je to metóda dostupná práve také zariadenie, ako sme my,“ dodáva Korec.
Z porovnateľných je jediná
Námestník považskobystrickej nemocnice pre lekársku starostlivosť Igor Steiner vyzdvihol používanie novej metódy. „Na jedenkrát sa pacientka zdiagnostikuje aj pripraví k operačnému výkonu. Ak berieme do úvahu porovnateľné nemocnice veľkosťou a spádovosťou a našu považskobystrickú, tak je jediná na Slovensku, ktorá niečo podobné používa,“ povedal Steiner s tým, že pacientky by sa nedali bez nej kompletne dodiagnostikovať v Považskej Bystrici, museli by ich posielať na vyššie pracoviská alebo by bola diagnostika viackroková. Aj pre ženy, ktoré prichádzajú na vyšetrenie do nemocnice je to tak šetrnejšie.
Cesta k metóde
K novej metóde sa dostali považskobystrickí chirurgovia vďaka kolegovi, ktorý nezabúda na Považskú Bystricu. „Chcel by som poďakovať Vladovi Ježíkovi, ktorý je chirurgom, ale dnes robí v zdravotníckom biznise a pretože zostal lokálpatriotom, na túto metódu nás upozornil a sprostredkoval nám pobyt vo Frankfurte nad Mohanom. Tam sme sa to naučili robiť a mohli sme začať prevádzať tieto operačné výkony aj naším pacientom,“ hovorí primár Korec. Na zavádzaní novej metódy spolu s ním pracuje kolega z chirurgického oddelenia v Považskej Bystrici Pavol Válek.
Pomoc mesta
Náklady pri využívaní preparátov železa zatiaľ nehradia zdravotné poisťovne, cena jednej dávky sa pohybuje na úrovni asi 200 eur. Prebieha rokovanie, aby toto poisťovne preplácali. Prostriedky na to, aby mohli pacientky v Považskej Bystrici operovať, poskytlo zatiaľ mesto, čo primár Korec veľmi ocenil. „Mesto Považská Bystrica prispelo Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici sumou 6 000 eur. Teší nás, že sa aj vďaka tomu podarilo zlepšiť činnosť nemocnice a ľudia budú môcť využívať takúto modernú a progresívnu metódu zákroku,“ informovala Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta.