POVAŽSKÁ BYSTRICA. V minulosti sa mesto Považská Bystrica súdilo o budovu v centre, kde sídlila kedysi vojenská správa. Nakoniec sa mu ju podarilo získať do majetku, pozemky pod ňou muselo odkúpiť. Objekt však už takmer desať rokov chátra, je prázdny. Prejavil oň záujem okresný súd, ktorý by sa tu chcel presťahovať z nevyhovujúcich priestorov.
Kameňom úrazu sú však chýbajúce financie, ktoré musí uvoľniť pre rezort spravodlivosti ministerstvo financií. Problém sa naťahuje asi sedem rokov. Financie sa objavujú v návrhu štátneho rozpočtu podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti v kapitole súdnictva až na budúci rok. Mesto vypísalo koncom tohto roka verejnú obchodnú súťaž na odpredaj budovy, ktorá skončila tento týždeň.
Karcinogénne látky
Podmienky, v akých pracujú ľudia na okresnom súde, sú nevyhovujúce. „V jednej časti budovy sme dokonca našli karcinogénne látky. Sú neškodné, pokiaľ sú zabudované. Ale tým, že do budovy zatekalo a stále nanovo sa robili stierky, nátery a rôzne iné úpravy, tak sa nám pravidelne stávalo, že sa vrchné vrstvy odlupujú. Vtedy dochádza k uvoľňovaniu karcinogénov,“ opisuje stav objektu Helena Loduhová, predsedníčka Okresného súdu v Považskej Bystrici.
Stiesnené pomery a iné nedostatky
Ľudia pracujú aj vo veľmi stiesnených podmienkach. Niet dostatok priestorov na archivovanie spisov. „Pracovníčky v exekučnom oddelení sú z každej strany obklopené živou spisovňou, lebo len v exekučných veciach máme viac ako 40-tisíc spisov. Máme ich aj po chodbách, lebo ich niet kam uložiť. Museli by sme zastavať okná, aby sme mohli dať do miestností ďalšie skrine a police a mať spisy v miestnosti,“ opisuje situáciu predsedníčka súdu.

Problémy sú aj s kanalizáciou a nechcenými obyvateľmi objektu. „Kanalizácia nám vyrážala do spodných častí budovy. Problémy máme aj s potkanmi. Len podľa zápachu lokalizujeme uhynuté zvieratá, ktoré vyťahujeme z podhľadov, ktoré majú voľne priechodné, lebo v nich vedie elektroinštalácia. Dole v kancelárii vyšších súdnych úradníkov padali dokonca červíky,“ hovorí o naozaj veľmi zlých podmienkach Loduhová. Aj podlahoviny sú odspodu plesnivé a prostredie na prácu celkovo nevyhovujúce. „Konštatoval to aj úrad verejného zdravotníctva,“ dodáva Loduhová.
Riešenie a poslaný výstup
Úrad prikázal predsedníčke, ako zástupcovi súdu, aby sa stav odstránil. Súd však nemá sídlo vo vlastnej budove a akúkoľvek zmenu, aj keď chceli napríklad vymeniť deravé okná, potrebujú odsúhlasiť vlastníkom, čo je komplikovaný proces. „Do nejakých veľkých rekonštrukcií je preto ťažké ísť, stále by šlo o investíciu do cudzej veci. Bolo nám tiež povedané, že veci treba riešiť komplexne,“ vracia sa do minulosti Loduhová.

Najvhodnejším riešením je presťahovať sa. „Z možností, ktoré sme vyberali v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti z hľadiska kapacitného aj bezpečnosti, lebo máme určité špecifické potreby, vyšla ako jediná vhodná budova bývalej vojenskej správy. Považská Bystrica je, žiaľ, v tomto smere veľmi limitovaná,“ hovorí Loduhová s tým, že sú tu opustené budovy, ktoré by však nespĺňali kritériá pre umiestnenie
Z rokovaní, ktoré boli medzi ministerstvami financií a spravodlivosti, má súd zatiaľ ako posledný, reálny výstup, že prostriedky nie sú a budova sa nedá kúpiť.
Informácie mesta
Predajná hodnota nehnuteľnosti je takmer 730-tisíc eur. Súťaž bola ukončená tento týždeň. Hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková informovala, že okresný súd má už dlhodobo záujem o budovu bývalej vojenskej správy. „Súťaž je zrušená, nakoľko Ministerstvo spravodlivosti SR prejavilo o budovu záujem. Samozrejme , že je podmienený schválením štátneho rozpočtu SR, kde je táto suma zahrnutá. Veríme že bude schválený, preto mesto ďalšiu súťaž o predaj budovy bývalej vojenskej správy vypisovať nebude,“ povedala.
Doplnila, že mesto začne rokovania o prevode tejto budovy na okresný súd alebo ministerstvo spravodlivosti, podľa toho, kto bude oficiálnym žiadateľom, za dohodnutú sumu 500-tisíc eur, ako prípad hodný osobitného zreteľa. „Záleží nám, aby súd v Považskej Bystrici zostal,“ dodala.
Čo hovoria obyvatelia?
Stanislav Kozoň: Je nám ľúto, že je to v takom stave a za tie roky sa to nepodarilo dať do poriadku, aby to bolo na osoh občanov. Súhlasím, aby tu išiel okresný súd, ľudia by to mali blízko. Je škoda, že sa doteraz nenašli financie, lebo na všelijaké iné veci je dosť, len nie na veci, ktoré by slúžili ľuďom. Mesto by mohlo v tomto smere tiež viac zabojovať.
Šamajová Helena: Keď to celkom schátra, čo potom? Mal by sa sem presťahovať buď ten súd, alebo by sa mali vytvoriť priestory pre nejaké organizácie, ako sa hovorilo. Bývam tu oproti a každý deň sa na to pozerám. Je škoda tejto budovy. Bolo by dobré, aby ju konečne niekto zobral, lebo by bola veľká škoda, nechať ju schátrať.
Terézia Melišová: Je smutné, že to došlo do takéhoto stavu. Ak je pravda, že v budove majú problémy už aj s potkanmi a inými vecami, mali by sa nájsť financie. Na toto určite. Veď sa investuje aj do vecí, ktoré nie sú až také potrebné. Myslím si, že okresný súd by si zaslúžil byť v poriadnych priestoroch.
Peniaze žiadali na odkúpenie aj rekonštrukciu
Hneď po vyhlásení obchodnej verejnej súťaže na predaj budovy začiatkom októbra sa naša redakcia zaujímala, ako je to s financiami na odkúpenie a rekonštrukciu budovy pre okresný súd. O vyjadrenie sme požiadali ministerstvo financií aj spravodlivosti.
Len nás odporúčali
Z tlačového odboru ministerstva financií odpovedali, že návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 bol schválený vládou a s uvedenými otázkami odporúčajú obrátiť sa na ministerstvo spravodlivosti.
Požadujú už dlhšie
Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová potvrdila, že Okresný súd Považská Bystrica prejavil záujem o kúpu nehnuteľnosti a následne si ich rezort v roku 2014 uplatnil požiadavku na navýšenie rozpočtu na ministerstve financií. „V tomto roku však nemá ministerstvo spravodlivosti zabezpečené finančné krytie na odkúpenie nehnuteľnosti,“ uviedla Donevová.
Ministerstvo spravodlivosti si podľa hovorkyne túto požiadavku uplatnilo aj pri zostavovaní návrhu rozpočtu na rok 2015 aj na rok 2016. „A to ako prioritný výdavkový titul,“ zdôraznila Donevová s tým, že na základe výsledkov rokovaní oboch ministerstiev bol návrh rozpočtu na rok 2016 v oblasti kapitálových výdavkov súdnictva navýšený.
Objem, požiadavky a suma pre Považskú Bystricu
„V rámci prioritných výdavkových titulov sme žiadali celkovo o objem vo výške 46 miliónov eur,“ konkretizovala sumu Donevová.
Dodala, že predovšetkým na investičné akcie, ako sú nákup a rekonštrukcia budovy súdu v Považskej Bystrici, rekonštrukcia zakúpenej budovy pre Okresný súd Bratislava I., ale aj nevyhnutné rekonštrukcie väzníc, navýšenie počtu sudcov a ďalšie. „Ministerstvo financií nám vyhovelo do výšky 12 miliónov, napríklad aj na kúpu budovy pre súd v Považskej Bystrici, čo je konkrétne 500- tisíc eur,“ informovala Donevová s tým, že ďalšie požiadavky si naďalej uplatňujú.
Na rekonštrukciu
Rezort spravodlivosti žiada aj peniaze na rekonštrukciu budovy pre súd v Považskej Bystrici. „V prvom rade sa však o rekonštrukcii môžeme baviť až po jej odkúpení. Na rekonštrukciu a vnútorné vybavenie budovy v prioritných výdavkových tituloch žiadame sumu 2,6 milióna eur. Ide o odhad, projekt prestavby je možné urobiť až po zakúpení budovy. Tejto požiadavke zatiaľ v návrhu rozpočtu nebolo vyhovené,“ dodala Donevová s tým, že ide o návrh rozpočtu na rok 2016, ktorý bude schvaľovať národná rada.
Informácia od poslanca
Obrátili sme sa aj na troch poslancov národnej rady za Trenčiansky kraj, Jaroslava Bašku, Rastislava Čepáka a Milana Panáčka, ako je to s financiami na vyriešenie problému s nevyhovujúcimi priestormi súdu. Dostali sme odpoveď od Milana Panáčka.
„Podľa mojich informácii je v rozpočte na budúci rok vyčlenených 500-tisíc eur. Potvrdil mi to štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Malo by sa jednať o peniaze na budovu bývalej vojenskej správy. Na rekonštrukciu budovy nie sú v rozpočte vyčlenené prostriedky, avšak toto sa dá urobiť v rámci rozpočtových opatrení ministerstva financií aj počas roka. Pevne verím, že sa tak v budúcom roku stane,“ informoval poslanec Panáček s tým, že mesto môže podľa neho schváliť aj priamy predaj formou osobitného zreteľa, v zmysle zákona o majetku obcí.