POVAŽSKÁ BYSTRICA. Priestor sa mesto rozhodlo zrekultivovať, keď opätovne získalo pozemky do svojho vlastníctva. Existovala totiž na ne dlhé roky zmluva o budúcej zmluve. Firma však nezačala s výstavbou komplexu, ktorý tu mal stáť. Mestské zastupiteľstvo zmluvu zrušilo minulý rok v septembri.
Stručne
Obnova priestoru je pod drobnohľadom verejnosti, ktorá sa živo zaujíma o to, čo tu vznikne. Obrátili sme sa preto na mestský úrad, ako sa darí realizovať zámer oživenia lokality. „V ostatných mesiacoch sa obnovovala časť fontány, budovalo detské ihrisko a hudobný pavilón,“ informovala Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta.
Fontána
Hovorkyňa spresnila, že od začatia prác sa podarilo urobiť viaceré betonáže, povrchové úpravy terénu, pracovalo sa taktiež na technologickej časti fontány, rekonštrukcii rozvodov a príslušných rozvádzačov. „Dokončujú sa práce na šachte a čerpadlách,“ informovala ďalej Kováčiková s tým, že pôvodne plánovali použiť staré potrubie, ale pre zlý stav ho museli nahradiť novými. Pre plánovaný objem vody sa tiež musela vytvoriť nová šachta. Taktiež tu bude úpravňa vody, aby neprichádzalo k jej znečisťovaniu a kontaminácii.
Na fontáne tiež zrekonštruovali obklad a prebiehajú elektroinštalačné práce potrebné k rekonštrukcii a rozšíreniu jej nasvietenia. Pribudne tiež osvetlenie peších trás a hudobného pavilónu.
Začali aj reštaurátorské práce na súsoší holubíc, ktoré sú umeleckým dielom a podliehajú autorským právam. „Preto sa tento prvok mesto rozhodlo zachovať aj v zrekonštruovanej podobe fontány,“ vysvetlila Kováčiková. Reštaurátor odstránil premaľbu a pracoval na korekcii diela. „Súsošie holubíc autor zložil z lepených blokov, medzi ktorými časom nastali posuny, ktoré musel reštaurátor napraviť,“ hovorí Kováčiková. Práce sú dokončené približne na osemdesiat percent. „Takéto korekcie betónu sa nedajú robiť v mínusových teplotách. Práce sa dokončia v budúcom roku, hneď ako to počasie dovolí,“ doplnila hovorkyňa. Na súsoší spravia taktiež nový náter. Reštaurátor počas celej svojej práce úzko komunikuje s autorom holubíc, akademickým sochárom Ondrejom Liptákom.
Pôvodný zámer v druhej časti menia
V druhej časti fontány plánoval magistrát vybudovať detské ihrisko, došlo však k zmene. „Na základe odporúčaní architektov sa presunulo do oblasti v blízkosti fontány. Neskôr sa uvažovalo nad mestským pódiom. O konkrétnom využití druhej časti fontány však zatiaľ definitívne rozhodnuté nie je.,“ informovala Kováčiková. Dodala, že mesto dostalo viacero zaujímavých podnetov od mladých považskobystrických architektov, s ktorými v súčasnosti pracuje.
Pódium s altánkom
Súčasťou priestoru okolo fontány je aj okrúhle betónové pódium, kde sa tiež pracuje. „Urobili sa betonárske práce, zrekonštruovala sa stávajúca plocha, pribudli betónové pätky pre osadenie kovovej konštrukcie, ktorá je už objednaná a plniť bude funkciu altánku. Pódium so stálym zastrešením bude slúžiť ako hudobný pavilón na príležitostné kultúrne podujatia,“ informovala Kováčiková.
Ihrisko
Rozbehnutá je tiež realizácia detského ihriska v priestore medzi Domanižankou a kinom Mier na pôvodnej zelenej ploche. „Zrealizovaná je podkladová plocha pre umiestnenie hracích prvkov, dopadovou plochou bude gumená dlažba. Zo strany od Kina Mier je riešený oporný múrik, za ním je drenážna vrstva so štrkom s odvodnením celej plochy. Na oporných múrikoch budú umiestnené lavičky na sedenie,“ povedala bližšie o prácach Kováčiková.
Ihrisko bude vhodné pre viaceré vekové kategórie v rozhraní 3 až 10 rokov. Pribudnú aj chodníky, ktoré ihrisko napoja na okolité pešie komunikácie z troch strán. Hracie prvky v celkovej sume 15-tisíc eur mesto získalo sponzorsky od súkromnej firmy. „Ide o gymnastickú zostavu – opičia stena, veľká herná zostava, gymnastická zostava šesťuholníková, gymnastická zostava – trojhrazda a kolotoč,“ spresnila Kováčiková.
Investície a ďalšie práce
V tomto roku mesto do revitalizácie centrálnej mestskej zóny investovalo približne 150 –tisíc eur. „Všetky práce boli riadne vysúťažené. Mesto v tomto roku začalo
s prácami, ktoré občania najviac požadovali. V ďalšom roku bude revitalizácia plochy pokračovať v súlade s možnosťami rozpočtu mesta,“ doplnila hovorkyňa. Magistrát uvažuje podľa hovorkyne o vytvorení workoutového ihriska, priestoru pre psíčkarov. Kompletnou obnovou by mali prejsť tiež všetky chodníky, pribudne kvetinová výsadba, bude sa riešiť zeleň vytvárajúca prirodzený tieň, časť od bývalého Považanu bude oddelená stromovou alejou. Asfaltové plochy nahradia dlažbou.
Návrat do minulosti
Na pozemky v centrálnej mestskej zóne mal desať rokov nárok súkromný podnikateľ. „Splácať ich však mal začať až po vybudovaní pôvodne plánovaného obchodno-bytového komplexu. Zo zámeru však vzišlo a miestny podnikateľ sa rozhodol v minulom roku práva na pozemky vzdať. Lukratívny pozemok v centre sa tak stal opäť majetkom mesta. Mesto pritom po opätovnom získaní pozemkov neuvažovalo o ich odpredaji, zámer je vybudovať tu námestie s ohľadom na pripomienky občanov,“ vrátila sa do minulosti Iveta Kováčiíková.
„Prišlo niekoľko návrhov. Nebol medzi nimi žiaden grafický návrh, šlo skôr o textové návrhy, kde ľudia opisovali, ako si priestor v budúcnosti predstavujú. Prevažoval názor, s ktorým sa stotožňuje aj mesto a teda, aby sa oblasť stala kultivovanou zelenou oblasťou. Ľudia prevažne požadovali, aby priestor slúžil ako mestský park či detské ihrisko.“ povedal primátor Považskej Bystrice Karol Janas. (BERKO)