Ženy pripravili u pani Márie nádherný starosvetský stôl plný dobrôt. V myšlienkach nás poľahky už šikovné nastrojenie posotilo o niekoľko rokov späť.
So všetkým robili šanovne
Veronika Šeligová začína svoje rozprávanie tým, že kedysi nebývalo veru pečivo presladené ako teraz. „Cukor bol drahý, tak sa ním šetrilo. Pamätám si, keď moja babka chcela variť niečo sladké a pýtala od deda, aby jej dal na štvrť kila cukru, že potrebuje len na posýpku, hneď ju zahriakol. Vraj nech varí niečo, kde nejde cukor,“ spomína si.
So všetkým sa vtedy podľa pani Šeligovej robilo šanovne, lebo všetkého bolo málo. A s cukrom zvlášť, bol drahý. „Bol tu chudobný kraj, živobytie si každý pre seba ťažko dorobil. Do fabrík sa nechodilo, ľudia žili len z toho, čo si doma na svojom hospodárstve dorobili. Niečo predali a za peniaze kupovali len to, čo bolo nevyhnutné,“ vysvetľuje.

Bábovka s kyselicou
Ani kysnutá bábovka, ktorá sa pekávala na štedrovečerný stôl, tak nebola veľmi sladká. Možno preto sa u pani Veroniky v rodine ujalo, že sa jedávala aj ako príloha ku kyselici – vianočnej polievke. „Bola dokonca s hrozienkami. Nemala žiadnu plnku. S tým kyslým nám to sladké akosi pasovalo, aj keď väčšinou sa u nás v dedine jedli ku kapustnici slané posúchy. Ale u nás doma mávame doteraz na sviatky ku kapustnici sladké pečivo,“ usmieva sa pani Veronika. Dodáva, že na druhý deň už bola iná bábovka, plnená orechovou plnkou. „Bábovky však neboli piškótové, ale z kysnutého cesta,“ vysvetľuje ešte.
Spomínala si tiež na rozprávanie svojej mamy o svojských darčekoch pre deti pod vianočný stromček. „Aj tie boli z kysnutého cesta. Nebolo peňazí na kupovanie darov. Tak babka zo zvyškov vyformovala bábiky či koníkov a bolo prekvapenie pre deti. Mali z neho možno väčšiu radosť, ako deti dnes, keď dostanú drahé dary,“ hovorí Veronika Šeligová.

Inde s posúchmi
Anna Hrubčinová spomína, že aj u nich doma sa jedávala, ako takmer v každej lednickej chalupe, kyselica, no s posúchom. „Polievka sa robila z kyslej kapusty len s hríbmi. Veru žiadne mäso. Slaný posúch bol z hladkej múky,“ hovorí pani Anna. Bolo to kysnuté cesto. Spravil sa kvások, uvarili sa dva – tri menšie zemiaky, tie sa postrúhali a dobre sa s múkou, kváskom, trochou soli a mliekom premiešali. „Keď nebolo mlieko, použili gazdinky aj vodu. Cesnak dávali až po upečení, lebo by v rúre zhorel,“ upozorňuje pani Anna. V Lednici však robili aj robia aj plnený posúch.
Musí byť okrúhly a gazda ho lámal
Mária Papučová zdôrazňuje, že posúch má byť okrúhly, nie hranatý. To vraj pre šťastie, lebo čo je rohaté, nie je dobré. Posúchy sa kládli na stôl spolu s misou, kde bolo ovocie. Dávalo sa však do nej napríklad aj zrno, cesnak, cibuľa, zemiak. „Jednoducho všetko, čo sa urodilo. To aby bola úroda aj na budúci rok. Okrem toho sa na stôl kládol aj celý chlieb. Nesmelo z neho byť odkrojené, lebo by z chlebíka potom mohlo chýbať cez rok,“ opisuje zvyky pri stolovaní Mária Papučová s tým, že sa stále dodržiavajú.
Navrch všetkého sa položil posúch. „Keď sa začala štedrá večera, gazdiná naliala kyselicu do tanierov, gazda zobral posúch. Lámal ho a dával všetkým pri stole. Nesmel sa veru krájať. Robil to podobne, ako podľa Biblie Ježiš,“ vysvetľuje pani Mária.
Vinšovanie v maštali
Anna Hrubčinová ešte dodáva, že na vianočnom stole mávajú až podnes rohovú plachtu a na nej slameničku. Do nej uložia okrem toho, čo sa urodilo a oblátok aj dary z lesa a lúk. Teda šípky a riasu, ako sa hovorí v Lednici jahňadovej vetvičke. „Nemôže chýbať sviečka a svätená voda,“ dodáva ešte pani Anna a pripomenie aj vinš – Vinšujem Vám tieto výročité sviatky hodne zdravia, šťastia, Božieho požehnania, na statečku rozmnoženia, na dietečkách potešenia. Prajem Vám do budúcna sto kôp sena, sto kôp žita, sto kôp konopí a po smrti kráľovstvo nebeské.
A v Lednici vinšujú dodnes stále rovnako. Lenže na dedine to chodilo odjakživa tak, že pred ľuďmi mali prednosť zvieratá v maštali. A inak to nebolo ani na sviatky. „Gazda sem priniesol posúch buď zo slaného, alebo sladkého cesta, zapichol doň riasu, šípky, cesnak, trochu zrna. Každému zvieraťu v maštali odlomili z neho kus. Až potom prišli do chalupy a vinšovali rodine. Tak to bolo odjakživa na dedine, že najskôr sa treba postarať o dobytok, potom o ľudí. Aj keď sme prišli z poľa, rýchlo sa išli nakŕmiť zvieratá, kačice, husi, prasce, kravy, potom sme sa išli najesť my,“ spomína si pani Papučová s tým, že ľudia si vážili, čo ich živilo.
Nepadlo to z neba
Podľa ženičiek z Ledničanky je dôležité uchovávať tradície, a to aj v jedlách, starých receptoch. „Aby sa to zachovalo pre ďalšie generácie. Aby naši nasledovníci vedeli, odkiaľ pochádzajú. Že pochádzajú z chudoby, že to všetko okolo nám nepadlo z neba. Preto je potrebné zachovať aj folklór, z neho vidieť, ako ľudia žili a ako ťažko robili,“ vysvetľuje pani Mária.
Z tradičnej kuchyne v Lednici
Kysnutá bábovka
750 g hladkej múky, 200 g margarínu alebo masla, 1/2 dcl oleja, 3 lyžice cukru, trochu soli, 1 kocka droždia, 3 dcl mlieka, 1 vajce.
Z droždia, trošky mlieka a trošky cukru urobíme kvások. Zvyšok mlieka dáme zohriať a do toho pokrájame maslo alebo margarín. Keď sa roztopí, odložíme to bokom. Múku preosejeme, pridáme cukor, kvások, vajce, olej, soľ a mlieko s margarínom. Vymiesime polotuhé cesto, dobre ho vypracujeme, aby sa odlepovalo od misy. Ochutnáme, či je dosť sladké alebo slané, prípadne dochutíme. Necháme vykysnúť.
Z tohto cesta môžeme okrem bábovky s hrozienkami robiť aj záviny, orechové rožky.
Zemiakový posúch
400 g hladkej múky, necelá kocka droždia, tri menšie zemiaky.
Zemiaky uvarené v šupke necháme vychladnúť. Do preosiatej múky nastrúhame očistené uvarené zemiaky, posolíme, pridáme kvások a miesime s vodou. Vykysnuté cesto dáme na pomastený plech, namočenou rukou ho roztlačíme do okrúhleho tvaru. Posolíme, posypeme rascou a dáme piecť. Keď ho vyberieme z rúry, zmiešame trošku vody s olejom, pridáme roztlačený cesnak, prevaríme a potrieme upečený posúch.
Plnený posúch
Cesto je rovnaké, ako pri zemiakovom. Na plnku dáme variť 500 až 750 g zemiakov v šupke.
Po vychladnutí ich ošúpeme, postrúhame, pridáme cibuľku opraženú na masle, osolíme, pridáme mleté čierne korenie. Na vymastený plech roztlačíme polovicu cesta, rozotrieme plnku a na ňu položíme druhú polovicu cesta. Zatlačíme, vidličkou poprepichujeme, aby sa para mohla dostať von, necháme vykysnúť a upečieme. Cesnak už navrch nedávame, keď je dnu ochutená kaša.
Kyselica
4 – 5 hrstí kyslej kapusty. Ak je dosť kyslá, pridáme asi 1,5 litra vody, ak je málo kyslá, naberieme zo suda aj šťavu. Dva strúčiky cesnaku, pridáme sušené hríby.
Do kapusty s vodou nakrájame cesnak a pridáme hríby. Privedieme do varu a pomaly varíme. Nacháme prebublávať aspoň hodinu a pol až dve hodiny, aby rozvoňalo dom, čo patrí k Vianociam. Keď je kapusta uvarená, zahustíme šľahačkovou smotanou, do ktorej môžeme pridať trochu hladkej múky. Vylejeme do kapusty a necháme, nech sa dobre prevarí. Odložíme na bok, dochutíme soľou, troškou mletého čierneho korenia a nakoniec pridáme kúsok masla, ktoré zjemní chuť kapusty, prípadne aj trošku cukru.