Ich oblátky nesmú na stoloch chýbať

Aj keby ste nemali vianočnú náladu, stačilo vojsť do pastoračného centra v Pruskom a hneď ste ju dostali. Vôňa oblátok, ktorá vás privítala hneď po otvorení dverí, napovedala, že Vianoce sa blížia.

Už ani nepočítajú, koľkokrát musia na formu pritlačiťUž ani nepočítajú, koľkokrát musia na formu pritlačiť (Zdroj: VŽ)

PRUSKÉ. V pruštianskej farnosti nechýbajú oblátky ani na jednom vianočnom stole. Určite sú súčasťou aj inde, ale u nich sú výnimočné. Už niekoľko rokov ich pečú dobrovoľníci a roznášajú do každej domácnosti v ôsmich obciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznikla tradícia

S myšlienkou piecť oblátky prišiel kňaz Ivan Kňaze. Nebola mu cudzia. „Keď som bol dieťa, piekli sme ich doma pre celú rodinu a chodili predávať aj do Korytnice, a tak sme si za komunizmu privyrábali. Forma bola domácka, vtedy si chlapi dokázali všeličo vyrobiť. Cesto vždy robila babka,“ zaspomínal si.

SkryťVypnúť reklamu

Kukučínova poviedka

Inšpirovala ho aj poviedka od Martina Kukučína Vianočné oblátky. „Zaujalo ma, ako to všetko s oblátkami u nás bolo. Príjemné je preniesť sa do minulých čias, do malebných slovenských dedín, ktoré mali svoje čaro najmä počas Vianoc. Sneh, tvrdá práca, chudoba, ťažký život, zachovávanie zvykov. V rodinách však nechýbala veselosť,“ povedal. V tých časoch pečenie oblátok bolo úlohou kňaza alebo učiteľa, ktorý to mal dokonca v zmluve na učiteľské miesto. Piekli ich na otvorenom ohnisku buď na fare, alebo v škole v ťažkej železnej forme. Jedna sa zachovala aj na fare v Bolešove, kde počas pôsobenia Ivana Kňazeho ako správcu farnosti, tiež piekli oblátky. Keď prešiel do Pruského, zaviedol túto predvianočnú tradíciu aj tam. „Do našej farnosti patria obce Mikušovce, Tuchyňa, Pruské, Krivoklát, Dulov, Horovce, Bohunice a Vršatské Podhradie. Je to zhruba 2500 domácností, do každej zanesieme jeden balíček,“ informoval.

SkryťVypnúť reklamu

Doobeda aj poobede

Napiecť oblátky pre toľko domácností, si vyžaduje veľa času, veď v každom balíčku je desať kusov. Šnúra pečenia trvá tri týždne a formy sú zapnuté od rána do večera. Počas celého dňa sa pri nich striedajú dobrovoľníci. „Doobeda chodia starší, poobede mladší. Doobeda klebetia, poobede sa modlia,“ zažartoval Ivan Kňaze. Pochválil farníkov, že s dobrovoľníkmi nie je problém. V dopoludňajších hodinách sú pri formách najmä tamojšie „Cecilky“, poobede prichádzajú aj z iných obcí. „Za tri týždne napečú vyše tridsaťtisíc oblátok,“ povedal.Formy sú farské, vyriešené majú aj suroviny. „Mlieko nám dáva družstvo, maslo Agrofarma a múku mlynár z Bohuníc. Cesto zarábajú kuchárky z centra, každý deň sú ho desiatky litrov,“ vysvetlil.

Všetko ide bokom

Pri formách sa striedajú najmä ženy. Hoci je predvianočné obdobie a roboty majú doma dosť, keď je treba, neváhajú pomôcť. „Chodím ich piecť už sedem rokov. Už ma ani ruky nebolia, zvykla som si,“ usmiala sa Marcela Jakúbková.Od začiatku sa zapája do pečenia Milada Vavrincová. „Chodila som už vtedy, keď sa pieklo v garáži. Tam bola riadna zima. Vtedy chodilo viac chlapov, dokonca jeden deň bol vyhradený len pre nich. Ale už to vzdali, občas príde piecť len jeden,“ zasmiala sa.„Ja chodím len poobede. Ale vždy je tu dosť ľudí, dokážeme sa dohodnúť,“ pripojila sa Jozefína Gajdošová. „Nováčikom“ medzi dobrovoľníčkami je Helena Košíková. Začala chodiť len prednedávnom, ale jej zručnosť pri pečení hovorila o inom. „Pravdaže ich viem piecť, formu mám aj doma,“ vysvetlila. Viaceré neváhajú merať cestu do Pruského aj z iných obcí. Alena Remšíková každý rok prichádza z Bohuníc, Mária Gašparová a Mária Piatriková z Mikušoviec. 

SkryťVypnúť reklamu

Je veru veselo

Ani jedna z nich neľutuje čas strávený pri pečení oblátok. „Aj sa porozprávame, aj sa zasmejeme, sem-tam zaspievame. Aspoň nám čas rýchlejšie ujde,“ zhodli sa šikovné ženičky. Pri pečení zažili veľa príhod. Dnes sa na jednej schuti smejú. „Raz sa nám podarilo vyhodiť poistky. Nevideli sme si ani na koniec nosa. Akosi sa nám podarilo dostať von, aby sme pozháňali nejakého chlapa, nech nám ich opraví. Nebolo nám veru vtedy všetko jedno. A asi ani na fare nie, lebo poistky vyrazilo aj tam.“Ani pri rozhovore sa ich ruky nezastavili. Oblátok pribúdalo na stole i vo vreckách. Veď pečenie chceli skončiť ešte pred posledným predvianočným víkendom, aby ich domáce oblátky boli naozaj na každom sviatočnom stole. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu