MALÉ LEDNICE. V sobotu 12. decembra sa uskutočnila prezentácia na Slovensku zatiaľ unikátneho typu knihy Malé Lednice: chotárne názvy na mapách a v povestiach. Dvestostranové dielo popri samotných desiatich mapových listoch dopĺňajú približne štyri stovky fotografií studničiek, skalných útvarov, náboženských symbolov a ďalších zaujímavých lokalít z chotára, vrátane tu žijúcich zvierat a bohatej fauny.
Prekvapilo ich to
Publikácia prináša dejiny dediny len v stručnosti. Predmetom autorovho záujmu bola oblasť, ktorá sa odborne nazýva toponomastia – teda náuka o topografických či geografických názvoch. Na celoštátnej úrovni sa jej venuje predovšetkým oddelenie dejín slovenčiny, onomastiky a etymológie Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra v Bratislave. „Ťažisko miestnych topografických názvov bolo získavané súpisnou akciou uskutočňovanou ako štátna úloha v rokoch 1966 – 1975. Vtedy tieto názvy zhromažďovali a zasielali na jej pracovisko miestne národné výbory, školy a pod. Názvy sa ďalej získavali z kartografických diel, médií či vedeckých štúdií,“ uviedla vedúca oddelenia Iveta Valentová. Iveta Valentová predpokladala, že pred takmer pol storočím zozbierali Ledničania takýchto názvov viac, ako sa to aktuálne podarilo Petrovi Sádeckému. Pri bádaní v archíve jazykovedného ústavu sa však ukázalo, že vtedajší MNV definoval a zaslal len 46 názvov. Po doplnení z ďalších prameňov ich majú z Malých Ledníc 180. Aktuálne zozbierané tri stovky boli teda aj pre ňu prekvapením.
Uznanie pre autora
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra v súčasnosti spracúva približne štvrť milióna topografických názvov z celého Slovenska a zanáša ich do podobnej mapy, ako na miestnej úrovni vytvoril Peter Sádecký. Aktuálne sú však len pri názvoch začínajúcich sa na písmeno B. Podobne sú na tom aj v Čechách a samostatne aj na Morave. Iveta Valentová zároveň konštatovala, že miestne názvy síce spravidla v obecných monografiách prinášajú aj inde, no s uznaním dodala, že ešte sa nestretla s tým, aby ich zároveň v samostatnej publikácii zaniesli do mapového diela, a to aj digitálneho, takže ho bude možné priebežne dopĺňať. O to viac, že značná časť týchto názvov, teda toponomastikonov, je doplnená ďalšími informáciami či fotografiami, ktoré sa k nim viažu. „Predchádzajúce generácie poznali vo svojich chotároch názov každej lúky, horičky, studničky či medze. Dnešní ľudia z nich poznajú iba ak zlomok, ktorý sa stále zmenšuje a odchádza do zabudnutia. Miestne názvoslovie je pritom dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva, treba ho dokumentovať a zachovať,“ skonštatoval hovorca ministra kultúry Jozef Bednár a dodal, že Malé Lednice môžu byť v tomto smere príkladom aj pre iné obce.
Do každej domácnosti
Slávnostnú predvianočnú náladu dvojhodinovej prezentácie knihy Malé Lednice: chotárne názvy na mapách a v povestiach umocnili hudobné vstupy ľudovej hudby Ivana Sadloňa z Púchova a speváčky Jadranky.Publikáciu si budú môcť prečítať aj všetci Maloledničania. Občianske združenie Kiapeška, ktoré ju vydalo, venovalo po jednej knihe do každej domácnosti v Malých Ledniciach ako vianočný darček. Združenie pred tromi rokmi vydalo aj monografiu obce. PAVOL VITKO