Pruštianska vitráž skončila tretia
Krásna vitráž v Kostole svätého Petra a Pavla v Pruskom sa uchádzala o hlasy občanov v hlasovacej súťaži Poklady môjho srdca. Získala o viac ako tritisíc hlasov menej ako vitráž v Kaplnke Zápoľských v Spišskej Kapitule. Do súťaže bolo zapojených spolu osem vitráží z rôznych kútov Slovenska. O podporu verejnosti sa počas šiesteho ročníka hlasovacej súťaže uchádzali vitrážové okná z Bojníc, Hronského Beňadiku, Martina, Pruského, Marianky, Rišňoviec, Hlohovca, Ivanky pri Dunaji a Spišskej Kapituly. Získať peniaze na obnovu mohla pamiatka s najvyšším počtom hlasov.
V zozname sa právom ocitli aj vitrážové okná z pruštianskeho kostola. Sú neprehliadnuteľné a vzácne. Zdobia mohutný barokový kostol z 18. storočia, ktorý sa vyznačuje ojedinele vzácnou architektúrou zvnútra i zvonku. Práve klenuté okná v dvoch radoch nad sebou zdôrazňujú robustnosť stavby. Jednotne zachovaný barokový interiér dotvára bezmála dvadsať vitrážových výplní s obrazmi svätcov a biblickými motívmi.
Vitrážne okná v Pruskom spolu získali 696 hlasov. Umiestnili sa tak na peknom treťom mieste.

Kolabovala doprava, vypadávala elektrina
Husté sneženie na konci januára narobilo riadne starosti. Cestári nestíhali odhŕňať sneh, skolabovala doprava, sneh lámal stromy, podhorské obce zostali bez elektriny.
Zima sa riadne chytila kormidla. Napadlo toľko snehu, že odhŕňače museli byť v jednom kolotoči. V Považskej Bystrici dostať sa na sídlisko Rozkvet v popoludňajších hodinách bolo doslova umenie. „Museli sme vystúpiť na spodnej zastávke, hore na „háčka“ vôbec autobus nevyšiel,“ spomína na piatkové popoludnie jeden z obyvateľov sídliska. Ľahké to nemali ani vodiči osobných áut, a to nielen na sídlisku. Cesta z Bratislavy trvala štvorici mladých ľudí, ktorí sa vybrali na lyžovačku na Čertov, viac ako osem hodín.
V podhorských obciach mali problémy okrem odhŕňania snehu aj s elektrinou. Napríklad v Zliechove začali starosti so snehom už ráno, skrížené auto zablokovalo cestu, a tak ľudí k autobusu vozil starosta. Napadlo asi šesťdesiat centimetrov snehu. Traktor s radlicou bol v jednom kolotoči.
Mestské lesy dostali nového druhého konateľa
Druhým konateľom spoločnosti Mestské lesy je poslanec František Matušík. Vo funkcii nahradil poslanca Vladimíra Karáska, ktorý už nie je poslancom považskobystrického zastupiteľstva.
Primátor Karol Janas pri predkladaní návrhu povedal, že poslanec Matušík bol osem rokov najaktívnejším členom dozornej rady. V dozornej rade pôsobí dvanásť rokov.
Poslanci návrh na obsadenie funkcie druhého konateľa schválili. Menovaný do funkcie bol nový druhý konateľ dňom 1. februára 2015 a prináleží mu mesačná odmena vo výške 331,94 eura, teda v rovnakej výške ako ju mal druhý konateľ doteraz.
Primátor opäť môže schvaľovať zmeny v rozpočte
Dubnickému primátorovi vrátili možnosť robiť zmeny v rozpočte. Ale len v rámci položiek.
Zastupiteľstvá môžu odovzdať časť kompetencií týkajúcich sa zmien v rozpočte primátorovi. Jozef Gašparík túto možnosť nemal do decembra. Všetky zmeny a presuny medzi položkami schvaľovali poslanci. Novozvolené zastupiteľstvo to zmenilo.
V minulosti mohol primátor zmeny v rozpočte schvaľovať zmeny v rozpočte vo výške päť percent. Neskôr mu kompetenciu, vyplývajúcu zo zákona, znížili na tri percentá.
Na konci roka 2013 mu ju odobrali úplne pri schvaľovaní zásad rozpočtového hospodárenia. Poslanci to zdôvodnili tým, že primátor má o zmenách informovať zastupiteľstvo. V priebehu roka podľa nich schvaľoval zmeny v rámci rozpočtu, ale dozvedeli sa o nich neskoro.
O rok sa zastupiteľstvo, tentoraz už v novom zložení, vrátilo k zásadám rozpočtového hospodárenia opäť. Exekutíva mesta predložila návrh, aby primátor mohol robiť v rámci rozpočtu zmeny do výšky troch percent. Návrh exekutívy poslanci nakoniec schválili.
Zamarovský sa vrátil, hodinky mu ešte fungujú
Unikátne figuríny v bohunickom kaštieli sú takmer ako živé. K skutočnému vzhľadu dopomohlo dobové oblečenie i ďalšie predmety. Kus roboty odviedol aj kaderník.
Výstava figurín bola nápadom Miestnej akčnej skupiny Vršatec. S realizáciou pomohol predovšetkým sochár Albert Králiček. Práve spod jeho rúk vzišlo päť unikátnych figurín v životnej veľkosti. Vojtech Zamarovský, Michal Rešetka, Božena Obrová – Riznerová, svätý Benedikt i Martin Hugolín Gavlovič. Tieto osobnosti zvečnil jedinečným spôsobom, vytvoril ich zo špeciálnych materiálov. Stali sa súčasťou expozície kaštieľa v Bohuniciach.

Za oknami sneh a mráz, dnu jar v plnom prúde
Zatiaľ čo za oknami v januári poriadne chumelilo a zima hrozila kalamitou, v ovčínoch na salašoch bola už jar. Na svet tu každú chvíľku priviedla nejaká ovečka mláďa. Bečali jedno cez druhé. Takáto situácia bola aj v ovčíne vo Sverepci.
V ovčej pôrodnici bolo poriadne rušno. Hrubšie bľabotanie oviec, občas aj boľavé, prerušovali piskľavejšie ohlasy mláďat. „Keď sem vojdete a začne to bľačať, je to naozaj ako v pôrodnici,“ konštatuje Táňa Kňažková, manželka jedného z majiteľov ovčinca, ktorá prítomnosť v tomto prostredí odporúča ako najfantastickejšiu a najúčinnejšiu psychoterapiu. „Z jednej tretiny mávajú ovečky dvojčatá, výnimočne aj trojčatá. Denne sa okotí tak 20 až 30 kusov. Najväčší frmol je tradične v noci,“ hovorí jej manžel Jaroslav Kňažko.

Krv pre Marcela
Študenti jednej dubnickej strednej školy majú srdce na pravom mieste. Rozhodli sa nezištne pomôcť spolužiakovi s onkologickým ochorením.
Marcel bo študentom Strednej odbornej školy v Dubnici nad Váhom. Nemal to ľahké, bojoval so zákernou chorobou. Keď sa jeho spolužiaci od rodičov dozvedeli, že nutne potrebuje krv, neváhali ani chvíľu.
Zorganizovať skupinové darovanie krvi bola spoločná iniciatíva. Na začiatok bolo potrebné predbežne zistiť počet ľudí, ktorí by šli darovať krv. Minimálny počet darcov pre výjazd mobilnej transfúznej jednotky je 25 ľudí. Toľko sa ich v škole aj prihlásilo. Študenti sa však neuspokojili s minimálnym počtom darcov a snažili sa zohnať ďalších dobrých ľudí, ktorí by prišli darovať krv, aby jej bolo čo najviac. Nakoniec sa podujatia zúčastnilo 70 ľudí a z toho 44 spĺňalo všetky kritériá darovania krvi. Žiaľ, Marcel s nimi školu už nedokončil. Svoj boj so zákernou chorobou prehral.

Dubničania sú bez mestskej rady
Zastupiteľstvo rozhodlo, že ako medzičlánok medzi nimi a primátorom je zbytočná. Uznesenie o jej zriadení zrušili.
Zmenou štatútu dubnickí poslanci rozhodli o niektorých zmenách. Novinkou je, že pribudol ďalší výbor mestskej časti, ubudla mestská rada.
Podľa zákona o obecnom zriadení je mestská okrem iného iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom zastupiteľstva a zároveň poradným orgánom primátora. Na neopodstatnenosť mestskej rady v predchádzajúcom volebnom období viackrát poukazoval aj primátor Jozef Gašparík. Podľa jeho vyjadrenia často nebola uznášaniaschopná.
V Dubnici nad Váhom doposiaľ pracoval iba jeden výbor mestskej časti, a to v Prejte. Ešte pred koncom minulého volebného obdobia bola snaha zriadiť výbory aj v ďalších častiach mesta. Vtedy ju poslanci odmietli s odôvodnením, že o tom by malo rozhodnúť nové zastupiteľstvo.
Novelizácia štatútu túto novinku priniesla. Vzniká ďalší výbor mestskej časti Za traťou, ktorú, rovnako ako Prejtu, zastupuje len jeden poslanec.
Ďalšia úprava štatútu sa týkala komisií. Všetky budú mať sedem členov. Výnimkou je sociálna, ktorá má deväť členov.
Zamestnanci súdu štrajkovali
Budova považskobystrického okresného súdu bola vo štvrtok prázdna. V práci boli len sudcovia a justičná stráž, ostatní zamestnanci štrajkovali.
Zamestnancom justície prekypel pohár trpezlivosti. Podľa nich má súdnictvo nízky rozpočet, ktorý nepokrýva všetky potreby na zabezpečenie bezproblémového chodu súdov. Nemenej dôležité sú aj nízke mzdy v administratíve.
Do štrajku sa zapojili všetci administratívni zamestnanci považskobystrického okresného súdu. Ako povedala predsedníčka súdu, zobrali si dovolenku alebo štrajkovali.
Štrajkujúcich podporovali i sudcovia. „Vieme, ako dievčatá pracujú a za čo, že takmer za minimálnu mzdu. Stále pociťujeme potrebu, že treba navýšiť prostriedky do justície a najmä na ich platy. Ani jedna nepracuje len osem hodín, nadčasy nemajú pritom vôbec zaplatené,“ povedala predsedníčka okresného súdu.
Zamestnanci súdov vstúpili do štrajku so štyrmi požiadavkami - zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície. Ich požiadavky podporilo ministerstvo spravodlivosti, vedenie väčšiny súdov, sudcovské rady pri viacerých súdoch, Súdna rada i sudcovské združenia.
