BELUŠA. Lokalita strmého skalného masívu Prvých mojtínskych vrát za Belušskými Slatinami je už na prvý pohľad mimoriadne zaujímavým prírodným úkazom. Hore na jednom z brál a v jeho okolí sú však aj významné archeologické lokality, ktoré obohatia fond národných kultúrnych pamiatok.
Naozaj podivuhodné miesto
Keď tesne pred skalnými vrátami prejdete veľkou lúkou do lesa a necelú hodinku šliapete hore na strmý skalný masív nazývaný Hradište, alebo aj Ostré vŕšky, akoby ste vstúpili do zvláštneho, magického sveta. Narazíte aj na hŕbu kamenia. Uložené je až podivuhodne pravidelne. Ide o zvyšky valu hrádku, ktorý na brale stál. Medzi miestnymi obyvateľmi koluje už od dávna aj povesť o hrade v Belušských Slatinách, ktorý sa prepadol pod zem. V lokalite, ktorá sa týči nad Slatinským potokom, sú významné archeologické náleziská.

„Jedna je hrádok s valovým opevnením, dve sú výšinné neopevnené sídliská. Eviduje sa tu osídlenie od eneolitu až po novovek. Ťažisko bolo v dobe laténskej,“ vysvetľuje Barbora Brodňanská z Krajského pamiatkového úradu Trenčín. Doba laténska sa nazýva aj mladšou dobou železnou, kedy rozhodujúcim etnikom boli na Slovensku Kelti. Podľa Brodnianskej je nálezisko neďaleko Belušských Slatín význanmné už aj preto, že ide o lokalitu, kde sa vystriedali, čo sa týka osídlenia, viaceré kultúry.
Niektoré nálezy
Archeológ Milan Horňák hovorí o Hradisku ako významnej lokalite. „Ide o doklad multiprírodného osídlenia od mladšej doby bronzovej až po dobu rímsku. Našli sa tu unikátne nálezy, ako je napríklad bronzový meč z mladšej doby bronzovej alebo mince takzvaného typu Veľký Bysterec, čo sú vlastne keltské mince, ale aj iné nálezy. Ide o širšie regionálne centrum v priestore Severozápadného Slovenska,“ vysvetľuje Horňák.
Podnety a žiadosť
Obec Beluša dostala podnety od obyvateľov, poslancov aj miestneho výboru z Belušských Slatín, aby bola lokalita vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. „Lokalita Hradište je pýchou, čo sa týka nálezísk a datuje sa ešte do obdobia 4. tisícročia pred naším letopočtom. Preto, aby sme zachovali túto pamiatku na osídlenie z dávnych čias, obec dala žiadosť na Slovenský pamiatkový úrad, aby bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Je tu vyznačený aj turistický chodník a miesto je dosť navštevované,“ hovorí Ján Prekop, starosta Beluše.
Bola opodstatnená
Prekop ešte dodáva, že ešte pred štyridsiatimi rokmi bol v týchto miestach vyčlenený dobývací priestor pre neďaleký lom. „Obávame sa, aby sa vzácna pamiatka nezvratne nezničila, a potom už by sme nezachovali svedectvo na naše starobylé dejiny pre ďalšie generácie,“ vysvetľuje starosta. Na Hradišti je už umiestnená informačná tabuľa, obec chce ešte sprístupniť chodníky smerovými tabuľami a zatraktívniť lokalitu. V jej blízkosti bude prechádzať aj cyklotrasa občianskeho združenia Padaj na pevno.

Starosta ďalej hovorí, že v novembri prišiel list z komisie Slovenského pamiatkového úradu. „Tá ju vyhodnotila ako opodstatnenú a odporučila lokality č. 1. ,2. aj 3. Hradište na schválenie ako kultúrnu pamiatku,“ dodáva starosta. Informáciu potvrdila aj Barbora Brodňanská z pamiatkového úradu. „Komisia pre posudzovanie pamiatkového fondu súhlasila a odporúča vyhlásenie za kultúrnu pamiatku,“ informovala Brodňanská.