Nemocnice vypovedali Dôvere zmluvy
Všetky tri nemocnice, ktoré patria pod samosprávny kraj, vypovedali zmluvu so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Chcú zvýšenie cien za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.
Zmluvu vypovedala nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica, rovnako postupovali aj ďalšie dve nemocnice – bojnická a myjavská.
Dôvodom výpovede boli zmluvné podmienky, ktoré nezohľadňujú reálne vynaložené náklady nemocnice na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Išlo najmä o nárast mzdových nákladov z dôvodu zákonného navýšenia miezd lekárov, ale aj nárast minimálnej mzdy.
Spoločnú reč hľadali obe strany takmer tri mesiace. Toľko trvala aj výpovedná lehota zmlúv. Nakoniec si mohli poistenci Dôvery, ktorí sa nerozhodli pre zmenu poisťovne, vydýchnuť. Nemocnice sa s Dôverou dohodli.
Mestá prehrali legislatívny boj s hlodavcami
Novodubničania museli zrušiť všeobecne záväzne nariadenie, ktorým chceli pravidelnou deratizáciou zabrániť rozšíreniu hlodavcov v meste. Podľa prokurátora mesto nemá na to právomoc.
V posledných dvoch rokoch sa v meste premnožili potkany. Podľa Kataríny Bašnej z mestského úradu to bol dôsledok aj toho, že ľudia nepoznali svoje povinnosti. Preto prijali nariadenie o vykonávaní dezinfekcie a regulácie živočíšnych škodcov na území mesta, ktoré platilo len niekoľko mesiacov. Prokurátor proti nemu podal protest, pretože nebolo v súlade so zákonom. Mestské zastupiteľstvo protestu vyhovelo a nariadenie zrušilo.
Celoplošnú deratizáciu môže teraz vyhlásiť len regionálny úrad verejného zdravotníctva.

V Považskej Bystrici sa rozbzučali včely
Na budove v centre mesta umiestnili dva včelie úle v rámci projektu Adoptuj si včelu organizácie Greenpeace Slovensko a občianskeho združenia Živica.
V Považskej Bystrici sa do projektu zapojilo združenie Mladí pre Považskú. Jeho cieľom je upozorniť na miznutie a úhyny včiel, ich význam pre človeka a prírodu a propagovať včelárstvo, čo je aj cieľom medzinárodného projektu záchrany včiel. Okrem dvoch úľov na budove Troch veží sú umiestnené ďalšie dva ešte pri firme Kates pod Orlovským mostom.

Žabky z Nosíc postúpili na majstrovstvá Európy
Najlepšie dobrovoľné hasičské zbory súťažili na majstrovstvách Slovenska v požiarnom útoku s vodou a štafete 8 x 50 metrov v Turanoch. Odštartovali ich súťaže dorastencov a dorasteniek.
O postup na európsky šampionát bojovali aj Žabky z Nosíc. Úspešnú šnúru, ktorú začali na okresnom kole, pokračovali v nej v krajskom, nepretrhli ani v Turanoch. Boli suverénne najlepšie. Celkový súčet časov z krajského kola si zlepšili takmer o desať sekúnd.
Časom 83,17 s v štafete a 32,25 s v útoku získali titul majsteriek SR v kategórii dorastenky na dva roky. Slovensko budú žabky reprezentovať na budúci rok v Rakúsku.

Sokol myšiar sa sťahuje do mesta
Malé sokolíky sa objavili na sídlisku v centre Považskej Bystrice. Dravce sa tak ešte viac priblížili pri vyvádzaní mláďat k ľuďom. Na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici je ich výskyt už dosť veľký, ale to je bližšie k horám aj skalným útvarom.
Mária Abfelová zo Správy Národného perku Veľká Fatra hovorí, že sokol myšiar je na Slovensku chránené zviera. Ak sú ľudia ochotní ho na balkóne tolerovať, naskytne sa im počas niekoľkých mesiacov úchvatné prírodné divadlo. Ak by však prekážal, treba sa obrátiť na štátnu ochranu prírody, ktorá má miestne pracoviská v každom väčšom meste. Dodáva, že dravce nám však pomáhajú, majú totiž určite aj sanitárnu funkciu. Počas výchovy mláďat spotrebujú veľké množstvo drobných hlodavcov, myší aj potkanov.
Ornitológ Ján Topercer hovorí, že trend rozširovania sa sokolov myšiarov (pustoviek) do miest u nás zaznamenávame už najmenej od 50. až 60. rokov 20. storočia. Okrem nich chytá takéto "meštianske maniere" už len málo iných dravcov. Veľkým mestám a ich hojnej potravnej ponuke, najmä mestským holubom, občas neodolá väčší a vzácnejší sokol sťahovavý a okrajovo ani ešte vzácnejší sokol rároh. Kedysi aj v ľudských sídlach hniezdil dnes už u nás vyhynutý príbuzný pustoviek - sokol bielopazúravý.
