PRUSKÉ. Školáci v Pruskom sú už druhý týždeň doma. Celý pedagogický zbor sa zapojil do štrajku učiteľov od 25. januára. Zatiaľ nie je jasné, dokedy zotrvajú, ustúpiť však nechcú. Dôvodom nie sú len platové podmienky. Chcú dosiahnuť zlepšenie situácie v školstve.Príčiny štrajku chcú vysvetliť rodičom na stretnutí v utorok 2. februára o 16. hodine v kultúrnom dome.
Neučia sa
Učitelia sa pripájajú k štrajku jednotlivo i kolektívne. V Základnej škole Hugolína Gavloviča v Pruskom majú učitelia jasno. Do štrajku sa zapojil celý pedagogický zbor od 25. januára. Do škôl nepôjdu deti ani po polročných prázdninách. Učitelia zo svojich požiadaviek neupúšťajú, naďalej zotrvávajú v štrajku. Výpisy vysvedčení ale rodičom ukázať mohli. V piatok ich vydávala riaditeľka školy.

Rôzne reakcie
Na štrajk sú rôzne reakcie. Niektorí učiteľov podporujú, iní zatracujú, kritizujú. Stretávajú sa s nimi aj pruštianski učitelia. Ľudia im hovoria svoj názor na ulici, v obchode, i na sociálnych sieťach. Jeden príspevok na sociálnej sieti ich obvinil, že si berú detí za rukojemníkov. Zareagoval naň aj starosta Pruského. „Naša škola bola skutočne mohutne prefinancovaná a prestavaná a obec do nej preinvestovala nie malú čiastku. Chýbajú nám však zdroje na dofinancovanie špecializovaných učební na chémiu, biológiu, na pracovné vyučovanie či na práce v domácnosti pre dievčatá. Je smutné, že dieťa na dedine nevie odrezať latku, niečo uvariť, atď... Aj preto má štrajk zmysel,“ píše, okrem iného, vo svojej reakcii starosta Viliam Cíbik.
Nejde len o platy
Pruštianskym učiteľom sa nepáči, že v súvislosti so štrajkom sa hovorí len o platoch. „Áno, ide aj o tie. Hovorí sa, že plat učiteľa je v hrubom nad tisíc eur, u nás je hlboko pod priemerom,“ tvrdia.Hlavným motívom, prečo sa zapojili do štrajku, je podľa nich celková situácia v školstve. „Chýbajú peniaze, ale pritom sú predražené rôzne pomôcky. A mnohé chýbajú aj v našej škole. Ide nám o to, aby pritieklo viac peňazí do školstva, aby sa školy mohli modernizovať, ísť s dobou. Štrajkujeme, lebo na budúcnosti našich detí nám záleží. To znamená, že aj tých, čo učíme. Tak, ako sa rodičia snažia z nich vychovať zodpovedných ľudí, tak sa o to snažíme aj my. Zámerne nepoužívame označenie vaše deti, ale naše deti, pretože tak, ako sa rodičia snažia vychovať z nich zodpovedných ľudí, tak aj my sa snažíme o to isté. Aby sme ich to mohli naučiť, potrebujeme na to adekvátne postriedky a dostatočné vybavenie. A to v školstve stále chýba,“ dodávajú.