TRENČÍN. Minulý týždeň vznikali živé reťaze vo viacerých mestách. Trenčín nebol výnimkou. Akciu zorganizovala Trenčianska iniciatíva učiteľov. Nazvali ju Nádej pre školstvo. Tú dodávala aj účasť. Hoci počasie nebolo práve najlepšie, protest prišli podporiť ľudia od Považskej Bystrice až po Nové Mesto nad Váhom.
Prišli aj študenti
V živej reťazi boli i študenti. Lucia študuje na dubnickom gymnáziu, kde sa do štrajku zapojil celý pedagogický zbor. Napriek tomu, že Lucia mala voľný deň, neváhala a prišla na námestie. „Učiteľov treba podporiť, viacerí odvádzajú naozaj dobrú prácu a zaslúžia si viac. Podľa mňa nie je základný problém v tom, že v školstve nie je dosť peňazí, ale ich prerozdeľovanie,“ vyslovila svoj názor. To, že ich škola je zatvorená, študentov skôr potešilo, ale na druhej strane súhlasia so štrajku, pretože učitelia si lepšie podmienky zaslúžia.
S týmto názorom súhlasia aj študentky Katarína a Laura z Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne: „Myslím, že školstvo je v zlom stave. To pociťujeme všetci. Preto by malo ísť do neho viac peňazí. Viacerí mladí ľudia by išli učiť, ale radšej si vyberú inú sféru, kde zarobia viac.“
Čo chcú učitelia
Do Trenčína poprichádzali učitelia z rôznych kútov nášho kraja. Katarína Majerníková je z Nového Mesta nad Váhom. Nie som spokojná s celkovou situáciou a nepáči sa nám, ako sa k nám správajú hlavní v štáte, ale aj to, ako sme vnímaní spoločnosťou. Ďalším problémom je financovanie podľa normatívov. Tým sme tlačení prijať čo najviac žiakov, čo pociťujeme na kvalite. Bolo by potrebné zmeniť spôsob financovania,“ povedala.
K protestujúcim sa pridali aj učitelia z Púchova. „Prijímajú sa nesystematické opatrenia, ktoré nič neriešia. Aj preto bola väčšina učiteľov z púchovského gymnázia minulý týždeň štrajkovať,“ poukázala Dagmar Balalová.
„Niektorí sme ale zadarmo učili štvrtákov, aby mali šancu dostať sa na vysokú školu, aby sa vzdelávali a zostali v tomto štáte,“ pridala sa Iveta Drobná.
Štrajk aj v ZUŠ
Púchovská ZUŠ sa tiež zapojila k štrajkujúcim učiteľom. „Začínalo nás 25, postupne sa počet znižoval, pretože peniaze potrebuje každý k prežitiu. Z môjho pohľadu, čo sa týka ZUŠ, je najväčší nedostatok v platovom zaradení. Učiteľom stačilo kedysi konzervatórium. Teraz je už potrebná vysoká škola. Keďže ju učitelia vo vyššom veku nemajú, sú zaradení do nižšieho kvalifikačného stupňa, prax pritom nie je rozhodujúca,“ upozornila Magdaléna Pastorková.
Pripojila sa aj jej kolegyňa Eva Žatková. Podľa nej je kreditný systém veľmi zle nastavený. „Mne ako učiteľke spevu by veľmi pomohlo, keby mi ponúkli vzdelanie, týkajúce sa môjho odboru. Lenže ponúkajú nám rôzne právne školenia, školenia k tvorbe učebných osnov, čo neposunie ani mňa, ani mojich žiakov. Ja som si napríklad zvyšovala kredity školením o riešení konfliktných situácií na pracovisku, čo je pre mňa absolútne zbytočné. My sa chceme vzdelávať, ale nech nám dajú niečo, čo nás v našej profesii posunie ďalej a nie kredity kvôli tomu, že chceme vyšší plat,“ doplnila.
Vyše päťsto
Spočítať všetkých účastníkov živej reťaze bolo nemožné. Podľa organizátorov ich bolo okolo päťsto, toľko rozdali aj nálepiek s nápisom štrajk.
Protestujúcich prišla podporiť aj Anna Jančová zo štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov. Na margo nízkeho počtu štrajkujúcich škôl, ktoré minister školstva prezentuje, upozornila, že do štrajku sa zapojilo vyše 13-tisíc učiteľov, čo zasiahlo výučbu 100-tisíc detí. „Vláda berie do úvahy len školy, ktoré boli úplne zatvorené. Ale mnohé fungovali v obmedzenom režime, resp. v nich strážili deti,“ dodala s tým, že učitelia sa už teraz cítia ako morálni víťazi, pretože sa im podarilo dostať do ulíc množstvo ľudí.