PAPRADNO. Chodenie masiek na fašiangy je väčšinou tradíciou, ktorá má v obciach dávne korene. Ale čo dolina, tradícia iná. V Papradne je to inak. Zvyk chodenia v maskách je zachovaný z veľkonočných sviatkov. Na fašiangy sa ujal neskôr. Mávajú aj veľkú masku.
Kedysi nechodili
Denisa Macošíncová z folklórneho súboru Podžiaran hovorí, že na fašiangy masky v Papradne nechodili kedysi vôbec. „Namiesto toho sa chodilo v maskách na šibáky aj s handrovou bábikou, ktorá sa volala Emíľ,“ hovorí Denisa s tým, že chodenie masiek na fašiangy je novšia tradícia. Tento rok síce sprievod nebol, masky sa však stretli.


Urastená a aj s horárom
V Papradne pripravujú vždy aj veľkú kolektívnu masku. „Myslím, že toto je piaty rok. Boli sme už v krojoch, Snehulienka a sedem trpaslíkov, potom včely, matriošky, kurence, sochy,“ vymenúva Denisa. Teraz pripravili horu s horárom, čo napadlo Jožku Belušíkovú.Všetky stromy, ktoré ste mohli vidieť, boli pekné a dobre urastené. Tak hrozilo len jedno riziko, aby sa niekto nebodaj na takéto kúsky neulakomil a horu nevyrúbal. Strážil ju však ešte statnejší horár, tak sa nebezpečenstvo znížilo na minimum.
Naj boli asi matriošky
A ako prichádzajú nápady na spoločné masky? „Niekoho osvieti a keď sa nápad zapáči viacerým, už sa aj púšťame do výroby,“ prezradila Mirka Hrebičíková. Dodala, že pri príprave si zažijú veru kopec zábavy. „Vždy sa stretávame nejaké dva či tri týždne pred fašiangami a vyrábame ostošesť.“ Asi najväčší úspech mali zatiaľ matriošky. „Hneď zavládlo všeobecné nadšenie, keď s tým Lenka prišla,“ spomína si Denisa Macošíncová. Vraj, ono asi viacerým babám u nich v Papradne aj pristalo ísť za matriošky, keď sú rastené tak pekne na guľato. „Jediné, čo sme pri tejto maske nesplnili, aby sme sa dali poskladať jedna do druhej. Ale od najmenšej po najväčšiu sme boli. Najmenšia bola Lucka Kozáčiková, mala vtedy deväť rokov,“ spomína si Denisa Macošíncová. V ten rok boli olympijské hry v Soči, tak to tematicky sedelo.

Sliepky mali vajíčko v kočíku
Podľa Pavlíny Knapovej je pri kolektívnej maske už nápad dôležitý. „Aby sa dalo vyrobiť niekoľko rovnakých kostýmov,“ vysvetľuje. Pri sliepkach dokonca prišla s kočíkom a masku mal aj jej syn, ktorý sa v ňom vozil. „Bol za vajíčko,“ hovorí Pavlína. Z našej strany prišiel návrh, že by na budúci rok mohli byť baby bryndzové halušky. Nezľakli sa ho a povedali, že nie je problém. Tak uvidíme. Do budúcnosti sú ochotné podujať sa na všeličo. „Len aby sme sa ešte držali pokope a aby sme neotehotneli postupne viaceré, lebo z masky nič nebude. Aj keď, mohli by sme ísť za pôrodnicu,“ žartuje Denisa.
Reakcia na udalosti
Kolektívna maska reaguje často na aktuálne dianie v spoločnosti. Objavujú sa však aj veľmi zaujímavé individuálne masky, ktoré pranierujú spoločenské neduhy a robia si žarty z bežných vecí. Objavuje sa medzi nimi dokonca aj hlava obce. „Už si celkom nepamätám, čo všetko som bol,“ hovorí starosta Roman Španihel. Baby však prezradili, že vraj aj za dievčinu ľahších mravov. No a my sme ho nespoznali v maske najsamlepšieho gazdu, ako vystrihnutého z reklamy na Mountfield.

Športové eso Fagan či policajtky s opicou
Masky v Papradne naozaj vždy zaujmú a idú s udalosťami dňa. V jednom zo sprievodov nechýbal napríklad vynikajúci papradňanský rodák, športové eso, cyklista Fagan. Pozor si vtedy museli dávať ľudia aj na zúrivého reportéra. V čase výstavby kanalizácie v doline sa objavili v sprievode dvaja záhadní správcovia týchto sietí. Keď zúrila v médiách kauza Gorila, nechýbali zase policajtky, ktoré vliekli veľkú plyšovú opicu. Nech vás v Papradne počas fašiangov tiež neprekvapí nebezpečná stopárka. Zažili sme ju raz na vlastné oči, k chudákovi šoférovi sa pchala na sedadlo smrti samotná smrť aj s veľkou nabrúsenou kosou. No povedzte, kto by už takúto stopárku zobral. Chudák šofér sa veľmi bránil, no nič mu nepomohlo. Musel túto kostnatú „krásavicu“ nakoniec zviesť.


