DUBNICA NAD VÁHOM. Libor Bernát prevzal funkciu po Lenke Freyer-Peťovskej, ktorá odišla na materskú dovolenku. Nová pracovná pozícia je pre neho výzvou. Už teraz má plány, ktoré by rád naplnil v blízkej budúcnosti.
Poznajú ho aj ako učiteľa
Nový riaditeľ Dubnického múzea pochádza z neďalekej Novej Dubnice, v ktorej aj doteraz býva. Libor Bernát vyštudoval viacero univerzít a históriou sa zaoberá skoro celý život. „Vyštudoval som históriu na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, filozofiu na tej istej fakulte a na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe a teológiu na Univerzite Karlovej v Prahe,“ vymenúva nový riaditeľ.
Dubničania ho môžu poznať aj ako pedagóga, ktorý niekoľko rokov pôsobil na dubnickom gymnáziu. Aj jeho predchádzajúce pracovné pôsobenie bolo pedagogického charakteru. „Naposledy som vyučoval dejiny Európy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.“
Plány do budúcnosti
Dubnické múzeum počas roka organizuje veľa podujatí a akcií, ktoré prilákajú do kaštieľa ľudí rôznych vekových kategórií. Nový riaditeľ prezradil, v čom by chcel pokračovať a čo nové chce pre návštevníkov múzea pripraviť.
„Plánov a vízií do budúcnosti je veľa. Rád by som nadviazal na pozitívne prvky predchádzajúcej riaditeľky L. Freyer-Peťovskej v organizácii kultúrnych podujatí múzea. Niektoré expozície múzea si vyžiadajú rozšírenie a reinštaláciu. Radi by sme sprístupnili obyvateľom Dubnice tiež etnografickú expozíciu. Viac chceme „otvoriť“ múzeum deťom. Ďalej prilákať aj učiteľov, aby so žiakmi preberali regionálne dejiny priamo v múzeu. Z bádateľskej činnosti by sme radi spracovali lexikón významných Dubničanov,“ pokračuje vo vymenúvaní plánov do budúcna Libor Bernát.
Jubilejný rok
Dubnické múzeum oslávilo v minulom roku 10. výročie svojho fungovania. Rok 2015 sa teda niesol v jubilejnom duchu, keď vyšlo množstvo materiálov, ktoré propagujú región.
STANISLAVA BUBENKOVÁ