POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do redakcie sme dostali telefonické upozornenie, že na miesta, kde sú štrkové jamy pri Váhu, niekto vyváža odpad. Situáciu sme odfotografovali a obrátili sme sa na okresný úrad, odbor životného prostredia, vlastníkov pozemkov aj mesto Považská Bystrica. Neďaleko miesta, kde bol návoz, vznikla nová, upravená vodná plocha.
Ťažba a projekt
Pavel Petrík, vedúci odboru životného prostredia okresného úradu, poskytol informácie, že investorom prác v lokalite štrkových jám pri Váhu je súkromná stavebná firma. Ťaží na pozemkoch pozemkového spoločenstva, s ktorým má zmluvu. „Robí na základe povolenia Banského úradu z Prievidze, to znamená, že v rámci ťažby štrkov bol projekt aj na revitalizáciu územia. V rámci projektu bola tiež požiadavka, aby tu bola zachovaná vodná plocha,“ hovorí Petrík. Jedna upravená vodná plocha v lokalite naozaj je. „Jednu jej polovicu budú využívať rybári a druhá bude slúžiť na kúpanie,“ dodal ešte Petrík. Vedúci odboru životného prostredia hovorí, že ostatné jamy, ktoré sú vedľa novovytvorenej vodnej plochy, musia naspäť zahrnúť a dať do pôvodného stavu s tým, že sa plochy zatrávnia. „Mali by skončiť asi v apríli, keď bude kolaudácia. Keď sa revitalizačný projekt, ktorý je súčasťou ťažby, skolauduje, musia ešte požiadať náš úrad o prevádzku aj v súvislosti s podzemnými vodami a s inými vecami, ktoré s tým súvisia,“ vysvetlil Petrík s tým, že ich úrad potom stanoví podmienky, ktoré súvisia s ochranou prírody, čo sa tam môže robiť a čo nie, kto tam môže ísť, ako tam hospodáriť, kŕmiť a podobne.“ To by mohlo byť niekedy v máji,“ doplnil Petrík.

Problematické kopy a opatrenia
V blízkosti druhej jamy, ktorá je neďaleko novej vodnej plochy, sa nachádzali kopy hliny aj s odpadom. Fotodokumentáciu sme poslali na úrad. Kopy si po našom upozornení prešiel Pavel Petrík spolu so zástupcami pozemkového spoločenstva Prúdy, ktoré priestor obhospodaruje. Jeho zástupcovia hovoria o terénnych úpravách v lokalite. „Dohodli sme sa, že dve kopy sa odvezú kam patria. Tie ostatné, kde boli igelity a terové papiere, tak to je už preč. Dohodol som sa aj s majstrom na mieste, aj s chlapmi, ktorí vozia z okolitých kôp, ako to robiť,“ hovorí Petrík. Dodal, že ľudia na kopy, ktoré sa vozia na zasypávanie, za nejaký čas k hline všeličo nahádzali. „Autá z nich teraz berú a vozia to tam aj s týmito drobnými smeťami. Dohodli sme sa, že ak tam niečo takéto bude, aby to dali nabok a nabrali len čistú zeminu,“ informoval Petrík. Majitelia a členovia pozemkového spoločenstva budú chodiť stav podľa vedúceho denne kontrolovať. „Budem sem chodiť aspoň dvakrát do mesiaca,“ dodal ešte s tým, že existuje aj prísľub spoločenstva, že do budúcnosti si vec určite ustriehnu, aby sa situácia neopakovala.
Situáciu riešili
Oslovili sme aj pozemkové spoločenstvo Prúdy. „Myslím, že v lokalite sa zrealizovalo vďaka pozemkovému spoločenstvu dielo, na ktoré sa čakalo roky a že splní očakávania obyvateľov mesta a okolia. Ešte nie je oficiálne odovzdané, lebo sa čaká na stanovisko geodetov investora. Musia miesto zakresliť a požiadať kataster o zápis vodného diela. Vzniknúť by tu mala oddychová zóna. Nemáme tu nič podobné s výnimkou Manínskej úžiny. V blízkosti Považskej Bystrice je pritom povodie rieky, ktoré ponúka veľa možností,“ povedala niečo o zámeroch spoločenstva jeho predsedníčka Jarmila Tabačková. Dodala, že im predovšetkým vzhľadom na zámer v lokalite záleží na tom, aby bolo prostredie čisté. „Keď sme sa dozvedeli o tom, že v hlinených kopách, ktoré sú na našich pozemkoch, sú smeti, dali sme odpad okamžite vyzbierať. Je tu služba od rána do večera a tá bude poriadne strážiť, aby niekto nezneužíval situáciu a nevysypával nám tu smeti,“ dodáva.
Vyjadrenie mesta
Problematikou návozu sa zaoberal na naše upozornenie aj mestský úrad. „Preverovali sme uvedené skutočnosti na Okresnom úrade v Považskej Bystrici, odbore životného prostredia, kde nám bolo odpovedané, že dané záležitosti riešili a vyvodili príslušné opatrenia,“ informovala Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta. Dodala, že v súvislosti novou vodnou plochou, ktorá sa tu zachová, sa v Pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja hovorí o vybudovaní rekreačno-oddychovej zóny v oblasti Starých Váhov v spojení s prírodným kúpaliskom. „V platnom územnom pláne je lokalita riešená ako výhľadová rekreačná oblasť s vodnou plochou, pričom pod výhľadom sa rozumie po roku 2020, za podmienky schválenia prostredníctvom zmien a doplnkov územného plánu. Je však možné o túto zmenu požiadať aj skôr, pri každej aktualizácii územného plánu,“ dodala Kováčiková.