PÚCHOV. Župný dom sa začína meniť na miesto kultúry, ktoré mapuje históriu Púchova a jeho okolia. K archeologickým exponátom pribudli ďalšie, ktoré zobrazujú históriu stredoveku, ale aj neskoršie obdobie.
Stredovek v župáku
Už názov výstavy naznačuje, na ktoré obdobie je zameraná. „Nadviazali sme ňou na výstavu Prísne tajné, ktorú sme organizovali spoločne s Ústavom pamäti národa,“ hovorí Peter Makyna zo Župného domu.
Vysvetlil, že exponáty, ktoré sú súčasťou výstavy Stredovek v župáku, poskytlo občianske združenie Bludní rytieri. Ako sa žilo v stredoveku, si návštevníci môžu pozrieť do konca apríla.
Púchovská ľudová kultúra
K hlavnej náplni Púchovského múzea, ktoré je v Župnom dome, patrí mapovanie histórie Púchova a jeho okolia. Medzi exponátmi môžete nájsť archeologické nálezy z obdobia pred naším letopočtom i prvých dvoch storočí nášho letopočtu.
Zbierkové portfólio sa postupne rozrastá. Teraz pribudli predmety, ktoré dokumentujú ľudovú kultúru. Táto expozícia je trvalou súčasťou múzea. „Máme tu napríklad expozíciu venovanú púchovskej modrotlači, ku ktorej podklady pripravila Žaneta Littová, nehmotnú ľudovú kultúru v Púchovskej doline spracoval pán Kubánik,“ predstavil ďalšie prírastky v múzeu Makyna.
Stála expozícia
V Župnom dome budujú stálu expozíciu ľudovej kultúry. Takmer všetky predmety patria Márii Ofúkanej z Mestečka, ktorá v nich našla spolu s manželom trvalú záľubu. „Hoci výstavka je skromná, verím, že poteší návštevníkov a prispeje k tomu, aby sa v budúcnosti dedičstvu po našich predkoch venovalo viac priestoru a zberateľskej zanietenosti,“ skonštatovala.
Niektoré predmety sú mladej generácii úplne neznáme alebo už v inej modernej podobe. Napríklad cedidlo či formu na maslo vyrobené z dreva si dnes asi málokto vie predstaviť. „Túto stálu expozíciu by sme chceli ďalej rozširovať. Preto chceme požiadať aj obyvateľov, pokiaľ majú predmety viažuce sa k histórii našich predkov a chcú ich vyhodiť, aby ich priniesli k nám do múzea,“ doplnil Makyna.
Bude aj galéria
Myšlienka využívať Župný dom ako miesto kultúry vznikla podľa viceprimátora Romana Hvizdáka vlani. „Som rád, že sa splnila. Zapojili sa mladí zanietení ľudia z občianskych združení, s ktorými je výborná spolupráca,“ povedal Hvizdák.
K stálym či dočasným výstavám pribudnú podľa neho v podkroví ďalšie. „Chceme ho zmeniť na galériu, kde budú vystavovať regionálni výtvarníci. Pravdepodobne v marci si budú môcť návštevníci pozrieť aj prezentáciu šiestich akademických maliarov zo Srbska,“ dodal.