POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zámerom žiadateľky o zriadenie novej základnej školy sa zaoberalo aj zastupiteľstvo na svojom februárovom rokovaní. Súčasťou žiadosti zriaďovateľa na ministerstvo školstva o zaradenie novej školy do siete pre deti do 15 rokov je totiž, okrem iných dokladov, aj stanovisko mesta prerokované v jeho zastupiteľstve. Poslanci dali novej škole zelenú.
Návrh a vplyv na naplnenosť
Návrh na zaradenie novej školy do siete škôl a školských zariadení predkladal Jozef Bielik, vedúci odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry. Žiadosť o súhlas mesta so zaradením od 31. 8. 2016 predložila fyzická osoba Katarína Fortuníková. „Zriadiť chce na území mesta alternatívnu základnú školu s dvoma triedami pre 14 žiakov. Na území mesta takýto typ školy nemáme, takže v určitom smere to rozširuje ponuku v oblasti vzdelávania. Prenajať si chce priestory základnej školy v Milochove , ktorá je už niekoľko rokov nevyužívaná, len na jej prízemí funguje materská škola,“ vysvetlil na zasadnutí Bielik. Mesto v tomto školskom roku zriaďuje 9 základných škôl s 3088 žiakmi v 167 triedach. Na území mesta je jedna cirkevná základná škola so 199 žiakmi, súkromná základná škola nie je. „Kapacitne nie sú školy úplne využité. V dlhodobom horizonte očakávame však stabilizáciu počtu žiakov základných škôl,“ povedal niečo aj k ďalšiemu vývoju Bielil. Podľa prognostickej štúdie Centra vedecko-technických informácií SR stúpne v roku 2025 počet detí vo veku 6 až 9 rokov oproti stavu v roku 2015 na 103 percent. Otvorenie dvoch tried so štrnástimi žiakmi v novej základnej škole by tak podľa zdôvodnenia v návrhu zásadne neovplyvnilo naplnenosť existujúcich škôl alebo počet tried.
Alternatívne formy
Z Milochova dochádza do základných škôl priamo v meste spolu 40 žiakov I. stupňa. V dôvodovej správe sa píše, že otvorenie školy by mohlo niektorým rodinám v Milochove vyhovovať, aj keď primárne nebude zameraná na milochovské deti. Zámerom zriaďovateľky je totiž zaviesť alternatívne formy a metódy výchovno-vzdelávacieho procesu – napríklad blokové vyučovanie, intuitívne vzdelávanie, prvky Montessori pedagogiky, Waldorfskej školy.
Uvítali zámer
Viacerí poslanci počas diskusie uvítali vytvorenie novej základnej školy, ktorá prináša alternatívne formy vyučovania. „Ide o alternatívu v rámci vzdelávania, nemáme takúto školu. Bude tu niečo iné,“ povedal poslanec Roman Jaroš. Tibor Macháč vyzdvihol, že by do školy mohli chodiť okrem iných aj zdravotne postihnuté deti, ktoré budú integrované a vyhovovalo by im tempo a tiež forma výučby, akú škola ponúka. Tiež, že by zariadenie mohli navštevovať nielen deti z Považskej Bystrice, ale aj z Púchova prípadne iných oblastí. „Už existuje skupina ľudí, ktorí sú nastavení tak, že chcú dať deti práve do takéhoto typu školy. Na komisii som sa zdržal, ale nebolo tam ešte stanovisko výboru. A je dôležité, aj aby sa ľudia v tejto časti stotožnili s projektom. Teraz už je to jasné, takže návrh podporím,“ povedal Tibor Macháč. Poslanec za Milochov Ján Kunovský potvrdil, že výbor nebol proti. „Žiadajú o prenájom objektu, kde predtým už škola bola, tak aj preto sme to podporili,“ vysvetlil Kunovský. Zastupiteľstvo dalo novej súkromnej škole nakoniec zelenú.DETA PITOŇÁKOVÁ