ILAVA/POV. BYSTRICA. Nový zákon o odpadoch priamo zavádza povinnosť platiť za uloženie drobného stavebného odpadu, ktorý vzniká pri bežných udržiavacích prácach v bytoch či rodinných domoch. Mestá sa museli prispôsobiť.
Zákon o odpadoch určuje aj novú sadzbu poplatku za drobné stavebné odpady bez škodlivín vo výške od 0, 015 do 0,078 eura za kilogram.
Zmena a cena za kilogram
Po novom za uloženie stavebného odpadu už musia obyvatelia Ilavy zaplatiť. „Predtým ľudia stavebný odpad odvážali alebo sa im pristavil kontajner. Je tu firma, ktorá ho odoberala. Táto služba však nebola spoplatnená, obyvateľov nič nestála. Išlo o náklady mesta,“ vysvetľuje Ľubomír Turcer, prednosta mestského úradu v Ilave. V tomto roku došlo k zmenám.
Po zmene zákona muselo mesto spoplatniť množstevný zber drobného stavebného odpadu a zmeniť všeobecne záväzné nariadenie. „Jeho uloženie je spoplatnené čiastkou 0,075 eura za kilogram,“ vyjadril sa k cene Turcer.
Nový zákon, nové povinnosti
Turcer zdôvodňuje, že platia nové legislatívne opatrenia o komunálnom odpade a separovanom zbere, čo ich donútilo k zmene. „Museli sme sa prispôsobiť. Musíme tiež zabezpečiť váženie. Zatiaľ vážime u externých organizácií, ale plánujeme si zabezpečiť vlastnú váhu, tak, aby to občania mali všetko na jednom mieste na zbernom dvore. Odpad sa zváži, obyvatelia dostanú príjmový doklad a uhradia potrebnú sumu v pokladni,“ informoval Turcer. Dodal, že po novom sú tiež povinní zazmluvňovať organizáciu, ktorá sa bude starať o ich separovaný zber. „Uzatvorili sme zmluvu o budúcej zmluve s Envipackom, čo je organizácia, ktorá sa týmto zaoberá. Od júna by sme mali už naostro uzavrieť riadnu zmluvu, kde bude táto organizácia dozerať na separovaný zber,“ povedal Turcer. Pred prijatím nového zákona boli rôzne pripomienky zo strany samospráv, že budú nútené zvýšiť aj iné poplatky v súvislosti s odpadom. V Ilave je výraznejšou zmenou zatiaľ len zavedenie poplatkov za ukladanie stavebného odpadu. „Pri ostatných poplatkoch sme urobili len kozmetické zaokrúhlenie,“ dodal Turcer.
Aj obava
Prednosta Turcer v súvislosti so zmenou vyjadril však určitú obavu, ktorá súvisí so stavebným odpadom. „Otázne je, či budú obyvatelia za týchto podmienok stavebný odpad do zberného dvora voziť. Trošku máme obavy z toho, či nám nezačnú vznikať čierne skládky. Na druhej strane je to pokutované tak vysoko, že keď sa odhalí takýto porušovateľ, tak sa mu to nevyplatí,“ povedal Turcer s tým, že rozhodne je výhodnejšie odpad odviezť, ako riskovať vysokú pokutu.
Tiež zaplatia
Zmeny sú v súvislosti s novým zákonom o odpadoch aj v Považskej Bystrici. „Doteraz odovzdávali fyzické osoby drobný stavebný odpad na zberný dvor zdarma v rámci poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Po novom budú musieť ľudia tento odpad odviezť na zberný dvor, za čo zaplatia,“ informovala Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta. Poplatok je stanovený v platnom všeobecne záväznom nariadení. Na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva schvaľovali poslanci jeho doplnok, ktorý súvisel so zmenou zákona o odpadoch. „Schválená bola najnižšia možná suma, teda 0,015 eura na kilogram,“ doplnila Kováčiková. Poplatky sa zavádzajú pri stavebnom odpade, čo sa týka veľkorozmerného odpadu, ako je napríklad nábytok, ľudia ho mohli a stále môžu odvážať na zberný dvor alebo zberné miesta. „Za toto neplatia žiadne ďalšie poplatky, je to v rámci poplatku za komunálne odpady,“ doplnila Kováčiková.
Pokuta
Nedodržiavanie zákona o odpadoch môže riešiť v niektorých prípadoch aj mestská polícia. „Keď priamo na mieste prichytíme porušovateľa zákona o odpadoch, tak je pokuta 33 eur. Nelegálnu skládku musí, samozrejme, na svoje náklady odpratať,“ hovorí Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície v Považskej Bystrici. V prípade, ak by sumu priestupca neuhradil v blokovom konaní na mieste a skládku neodstránil, vec by dokumentovali a postúpili okresnému úradu na ďalšie správne konanie.
Ak rieši vec okresný úrad, posudzuje výšku pokuty podľa rozsahu nelegálnej skládky. Pokuta sa môže podľa Pavla Petríka, vedúceho odboru životného prostredia, vyšplhať po novom až na 1500 eur. „Jej výška sa odvíja, samozrejme, od rozsahu nelegálnej skládky,“ dodáva Petrík.
Juraj Lieskovský hovorí ešte, že v prípadoch, ak by finančné náklady na odstránenie skládky presiahli sumu 266 eur, jednalo by sa o prečin neoprávneného nakladania s odpadmi podľa paragrafu 302, kde by už vec ďalej dokumentovali orgány činné v trestnom konaní.