POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tohtoročná zima bola veru nanič a už sa to pravdepodobne ani nezmení. Perinbaba bola skúpa na bielu nádielku a ľuďom chýba. A tak ich chytá nostalgia. Aj dvory na Považí nezdobili snehuliaci rôznych tvarov, farieb či veľkostí zo snehu, ale celkom iné, na slovenské pomery netradičné.
Ani Matej jej veľmi nepopravil reputáciu
„Nikdy v histórii meteorologických meraní nezachytili meteorologické stanice na Slovensku vo februári takú vysokú hodnotu teploty vzduchu ako minulý týždeň,“ píše sa na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu v súvislosti s pondelkom, kedy boli namerané niekde aj teploty okolo 20 stupňov Celzia. Február je pritom aj pri ľudových pranostikách považovaný za najchladnejší mesiac. Zima sa tento rok veru snažila zatiaľ primálo.
Ľudová pranostika síce hovorí, že svätý Matej ľady láme a ak ich nenájde, hneď ich robí, ale ani streda minulý týždeň nepriniesla výraznejšiu zmenu. Podľa meteorológa Jána Wolfa si podľa nej boli naši predkovia vedomí premenlivosti poslednej fázy ustupujúcej zimy. Stĺpec v teplomeroch síce poklesol cez deň k nule, pod jej hranicu však spadol len máličko, a to len v noci. Sneženie však neprišlo. Meteorológ Wolf síce konštatuje, že aj keď februárom studené počasie nekončí, vláda zimy sa predsa len chýli ku koncu. Meteorologická zima končí 29. februára, no tá astronomická až 19. marca.
Možno a netradičný snehuliak
Možno sa „madam Zima“ nečakane na chvíľu zaktivizuje v podobe snehovej nádielky v nezvyčajnom čase, tak, ako to bolo na Veľkú noc pred dvomi rokmi. Vtedy poriadne prekvapila v noci a ľudia na lazoch, či už obyvatelia, alebo chalupári, museli počkať na traktory, lebo z autami nebolo možné zísť dolu. Tie zostali doslova uväznené v snehu. Tiež namiesto veľkonočnej polievačky bola guľovačka.

Za snehom sa však rozhodne túto zimu niektorým ľuďom pravdepodobne cnie. Keď niet z čoho postaviť tradičného bieleho snehuliaka, tak na záhrade tróni aspoň taký, na slovenské pomery netradičný – z deva. Len aby sa aj počasie a príroda celkom nepomýlili a z oblohy nezačali namiesto bieleho páperia nakoniec padať piliny.
Rekordy s hodnotami plus
Podľa Pavla Faška zo SHMÚ zima 2015/2016 bude nadnormálne teplá. „Z priebežných výsledkov meteorologických meraní do 25. februára 2016 vyplýva, že by mala byť v Dolnom Hričove tretia najteplejšia od roku 1975 s priemernou teplotou vzduchu tesne nad plus 1 stupeň Celzia za obdobie 1.12.2015 až 29.2.2016,“ uvádza Faško. Ešte teplejšia, ako teraz končiaca zima však bola na Považí zima v roku 2013/2014 s priemernou teplotou vzduchu plus 2,3 stupňa Celzia a zima 2006/2007 s priemernou teplotou vzduchu plus 2,6 stupňov Celzia (tiež merania pri v Dolnom Hričove). „Pre zaujímavosť a porovnanie, najmrazivejšou zimou v Dolnom Hričove v posledných štyridsiatich rokoch bola zima 1984/1985 s priemernou teplotou vzduchu mínus 5,9 stupňa Celzia,“ dodáva Faško.
K vysokému priemeru teploty vzduchu v zime 2015/2016 prispel veľkou mierou podľa meteorológa aj nadnormálne teplý december 2015 a ešte viac február 2016. „Február by mal byť v tomto roku v Dolnom Hričove podobne teplý ako bol február v roku 2014, ktorý tam bol od roku 1975 najteplejší a mal priemernú mesačnú teplotu vzduchu plus 3,8 stupňa Celzia,“ uvádza Faško. Najchladnejší február v Dolnom Hričove od roku 1975 bol február v roku 1985 s priemernou mesačnou teplotou vzduchu mínus 7,4 stupňa Celzia.
Málo vločiek
Zvláštnosťou tohtoročnej zimy je nedostatok snehovej pokrývky. „Toto má vplyv aj na teplotné podmienky, pretože neprítomnosť snehovej pokrývky nepodporuje pokles teploty vzduchu v noci, čo v konečnom dôsledku zväčšuje kladnú odchýlku teploty vzduchu od normálu,“ vysvetľuje Faško.