Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Nezáujmom dávame priestor neschopným

V politike je nováčikom. V parlamentných voľbách kandiduje na miesto poslanca za stranu #Sieť. K rozhodnutiu ovplyvňovať verejné dianie ho vyprovokovala doba. O problémoch a možných riešeniach hovoríme s Ing. Pavlom Horákom.

Čo vás priviedlo k politike?

- Na Slovensku sa podmienky pre mladých ľudí neustále zhoršujú. Neverím, že staršia generácia poslancov vie reálne posúdiť problémy, ktoré súvisia so založením rodiny. So známymi sme často viedli diskusie o spoločenskom dianí. Keď sme sa však pred poslednými parlamentnými voľbami rozhodovali komu dať hlas, zistili sme, že naša generácia nemá koho voliť a najmä, nemá z čoho vyberať. Preto mi prišla vhod ponuka od strany Sieť, ktorá je alternatívou. So Sieťou je reálna šanca ovplyvňovať veci za účasti odborníkov z regiónov, ktorí doposiaľ nechceli alebo nedostali v politike priestor.

Stretávate sa s názormi, že niektoré myšlienky strany sú idealistické?

- Politika Siete je postavená na pragmatických základoch. Ako som už uviedol, piliermi sú odborníci vo všetkých oblastiach. Na druhej strane, ľudia sú z politiky znechutení a na to, aby sa prebudil optimizmus, trochu ideálov nezaškodí.

Ľudia prestali politikom veriť a tento fakt môže ovplyvniť účasť vo voľbách...

- Mal som obdobia, kedy som to vnímal rovnako. Dnes cítim, že to nie je správny postoj. Politika ovplyvňuje životy nás všetkých a nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka. Kauzy vo vysokých kruhoch, byrokracia na všetkých úrovniach, prieťahy pri povoleniach, rôzne nezmyselné poplatky a obmedzenia sú výplodmi práve politikov. Nezáujmom prenechávame riadenie štátu v rukách neschopných. Z pozície manažéra už dlhší čas pozorujem zhoršujúce sa postavenie silnej strednej triedy, ktorá poskytuje prácu ľuďom bez akejkoľvek štátnej podpory. Podmienky na prácu
a podnikanie sa tu pre lacné politické body vytvárajú najmä zahraničným firmám, ktoré za výhodných daňových podmienok generujú zisk pre svoje krajiny. Toto sa deje vo všetkých oblastiach ekonomiky, kde sa pri obrích projektoch nabaľujú najmä spriaznení. Štát namiesto toho, aby ľuďom slúžil, veci komplikuje.

Dlhodobo sa zapájate do činnosti OZ Naša Beluša, ktoré okrem iného, rieši problémy rozširovania ťažieb v miestnom kameňolome. Aké ste v tomto smere podnikli aktivity?

- Cez OZ Naša Beluša, ktorého som členom, sme momentálne v jednaní s novými majiteľmi. Robíme všetko preto, aby upustili od zvýšenia ťažby a zosúladili svoje podnikanie s plánmi na dlhodobý rozvoj regiónu. V spolupráci s obcou zároveň pracujeme na vyhlásení vrcholov Hradišťa, kde sa lom nachádza, za národnú kultúrnu pamiatku. Belušské Slatiny chceme i naďalej preferovať ako turistickú a rekreačnú oblasť. Cieľom je prilákať ľudí späť do prírody a vrátiť Slatinám ich pôvodný lesk. Napomôcť tomu môžu i nové turistické chodníky či prepojenie k cyklotrasám na Mojtíne, kde sa na úrovni obce vykonávajú konkrétne kroky.

Z pozície poslanca NR by bola pomoc regiónu dosiahnuteľnejšia...

- Určite áno. Nečakáme však, že sa otvoria nebesá a stane sa zázrak. Sľubované investície sa rozplynuli a s nimi i sen o bohatšom kultúrnom živote. Preto sú naše základné predpoklady podrobené skúške. Spoločne organizujeme rôzne kultúrne podujatia a akcie, ktoré sa tešia veľkému záujmu. Musím však skonštatovať, že bez toho, aby sme sa aktívne zasadili za náš región aj na tých najvyšších úrovniach a bez pomoci politikov, nemôžeme čakať zlepšenie.

Na mítingoch ste často konfrontovaní s problémami ľudí. Čo ich na programe Siete zaujalo najviac?

- Určite hmotná zodpovednosť a vylúčenie schránkových firiem. V každodennom boji o prežitie slušne zarábajúcich a podnikajúcich ľudí vyznievajú priam strašidelne kauzy typu: „Tretia najziskovejšia na Slovensku bola neznáma schránková firma s väzbou na škandalóznu kompu...“ Všetky peniaze uliate schránkami sa na Slovensku strácajú nevedno kam. A sú to peniaze občanov, za ktoré by sa žilo rodinám, zdravotníctvu
a školstvu lepšie. Preto sa nečudujme, že nemocnice sú v žalostnom stave a naše deti učia veľakrát dôchodcovia.

Strana Sieť chce podporiť aj zmenu volebného systému, kde by boli poslanci volení podľa regiónov. Ste s tým stotožnený?

- S týmto bodom plne súhlasím a od začiatku sme ho navrhovali. Pre obce by to bol veľký progres. Obyvatelia regiónov najlepšie poznajú problémy, ktoré ich trápia a je potrebné ich riešiť. Poslanci sa budú musieť zodpovedať priamo ľuďom, ktorí ich poznajú. Posun by nastal aj vo vzťahu k rozvoju obce, kde sú v tejto dobe podstatné eurofondy, a s tými je bez politickej podpory problém. Pod drobnohľadom ľudí by sa nemohla stať taká absurdnosť, ako v obci Peťov s päťdesiatimi obyvateľmi, kde z prostriedkov EÚ vybudovali kruhový objazd za 3,7 milióna eur. Politika by bola oveľa transparentnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

FOTO: Prebehol krízový štáb, miesta bez vojakov testovať nebudú

Odberné miesta v okresoch Považská Bystrica a Púchov, v ktorých nebude príslušník Ozbrojených síl a zdravotníci, sa neotvoria. Pre administratívnych pracovníkov zabezpečuje ochranné obleky vo vlastnej réžií.

Na zasadnutiie krízového štábu prišli zástupcovia armády
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Pozor! Modré autobusy budú od piatku jazdiť v prázdninovom režime

Modré autobusy SAD Trenčín a SAD Prievidza budú s platnosťou od piatku 30. októbra 2020 až do odvolania premávať v prázdninovom režime.

Ilustračné foto.

Zoznam odberných miest v Považskej Bystrici

Vojaci preverovali podmienky, jedna miestosť nevyhovovala. Občania však môžu prísť na testovanie do okolitých odberných miest.

Zoznam odberných miest na celoplošné testovanie
Akvizícia futbalistov Považskej Róbert Demjan kraľoval strelcom v Poľsku

Bezkrkí Poliaci v hráčskej šatni. Demjanovi chýbal do repre krôčik

Jedným z ťahúňov futbalistov Považskej Bystrice by mala byť predsezónna akvizícia RÓBERT DEMJAN (38). Rodák z Levoče už čo-to vo veľkom futbale preskákal.

Už ste čítali?