Štvrtok, 5. december, 2019 | Meniny má Oto

Za lepšie sa oplatí bojovať

Roman Rosina je kandidát, ktorý citlivo vníma deficit mladých ľudí v politike. Ako človeku mu prekáža, že v parlamente sú už niekoľko rokov tí istí poslanci. Podľa neho ľudia na Slovensku stále nepochopili princíp prekrúžkovania svojich voličov.

Roman je členom strany #Sieť a vstupoval do nej s ambíciami presadiť sa na komunálnej i parlamentnej úrovni. Na politickej scéne je zaradený medzi nováčikov.

Výzva od života

Aj keď má len 25 rokov, politike sa venuje intenzívne. Vyštudoval medzinárodné vzťahy na UK v Bratislave a je rozhľadený vo viacerých smeroch.  Aj napriek nízkemu veku sa k problémom stavia čelom a svojím konaním a názormi potvrdzuje, že mladí ľudia sú v politike prínosom.

Na strane Sieť mu je sympatické, že dáva priestor mladým ľuďom
a nováčikom, ktorí na kandidátkach nikdy predtým nefigurovali. Podľa neho strana stojí na silných hodnotových pilieroch a na odbornosti ľudí. „V čase, keď som sa stal členom, nebol program taký rozsiahly. Postupne sa rozširoval o jednotlivé body, ktoré by bezpochyby zlepšili život na Slovensku.  Najmä dva z nich, ktoré hovoria o hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčení schránkových firiem, mi úplne sadli. Sú to veci, ktoré  tu mali byť prijaté už dávno. Podľa mňa je úplne fajn, že strana Sieť si to určila ako prioritu,“ uvádza.

Teror na podnikateľoch

Keďže pôsobí v rodinnej firme, bytostne sa ho týka aj problematika podnikateľského sektoru. Citlivo vníma všetky dopady krokov, ktorými zráža podnikateľov k zemi súčasná vláda. „Za obdobie štyroch rokov je to úplný teror. Vláda si stále neuvedomuje, že malí a strední podnikatelia tvoria hodnoty a že sú to práve oni, ktorí napĺňajú povestný vankúš na rozdávanie balíčkov. Všetky možné poplatky, byrokracia a s ňou narastajúce náklady sa odrážajú či už v celkovej cene produktu alebo na mzdách zamestnancov,“ netají rozhorčenie.

Pripomína, že pokiaľ by aj došlo k zmene, potrebná je  kooperácia vlád. „Systémové kroky by mali pokračovať kontinuálne. Súčasným problémom je, že ak sa aj niečo správne nastaví, o štyri roky sa to zmení od základu,“ komentuje stav.  

Zamerané na región

Volebný obvod Nosice, z ktorého Roman pochádza, je začlenený do  okrajovej časti mesta. Z pozície poslanca na komunálnej či parlamentnej úrovni by sa prioritne chcel zasadiť o riešenie problémov tejto lokality. „Posledné roky sa investovalo len do centra mesta a okrajové časti zostali zabudnuté. Oblasť Nosíc nie je dobudovaná. Chýbajú chodníky a poriadna cesta. Z pozície poslanca by som rád tento stav zmenil,“ vyjadril odhodlanie.

Ľuďom garantuje, že určite nevznikne situácia ako nedávno, keď poslanec, zhodou okolností jeho menovec, zložil mandát kvôli pracovnej vyťaženosti, ktorú musel očakávať už pri kandidatúre. „Beriem to ako podraz pre všetkých, ktorí mu dôverovali a odovzdali svoj hlas.“

Doplnil,  že za oblasť Púchova by sa pokúšal v kooperácii s mestom
a úradmi o získanie finančných prostriedkov na opravu základných škôl, ktoré sú v dezolátnom stave.

V centre diania

Aj keď Roman absolvoval množstvo študijných ciest a vie vyhodnotiť pomery vo svete, Slovensko opustiť nemieni. „V tomto som patriot a Púchov mám rád.  Aj keď som študoval 10 mesiacov v zahraničí, domov som sa vždy tešil. Nechcem utekať z bojiska, ak je za čo bojovať.  Naopak, angažovanosťou v politike chcem zasiahnuť do diania a situáciu zmeniť k lepšiemu,“ dodal.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pred zimou opravili v meste viaceré cesty

V Považskej Bystrici obnovili pred zimou päť cestných úsekov.

Pokládka nového asfaltu na Lánoch, Dukelská ulica.

Opitému šoférovi hrozí rok za mrežami

Ďalší nezodpovedný vodič jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ilustračné foto.

Obce musia zvýšiť poplatky za odpad

Zákon prikazuje, že za odpad nesmie obec doplácať, tak ako to bolo doteraz. Poplatky idú hore. Ttoto nie je jediná zmena. Na samosprávy sa valí zo štátu legislatívna smršť bez finančného krytia.

Na ceny poplatkov za odpad má vplyv aj miera separácie. Aj tam, kde funguje dobre, však budú za uloženie odpadu na skládku platiť viac. Podľa starostov dlhodobo chýba koncepčné riašenie zo strany štátu.

Dubničania sa na nájazdy nespoliehali

Slovenská hokejová liga pokračovala 24. kolom.

Dubničania (v bielom) hrali v Trnave.

Už ste čítali?