Veci sa dajú robiť aj inak

V parlamentných voľbách kandiduje na miesto poslanca do národnej rady SR za stranu #Sieť. Do vyššej politiky vstupuje s ambíciou pomôcť riešeniu súčasných problémov. Je zakladajúcim členom #Siete v Považskej Bystrici, kde vybudoval štruktúru na regionálnom princípe. Hovoríme s horúcim kandidátom do poslaneckého kresla JUDr. Romanom Jarošom.

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu kandidovať?

- Verejnej sfére sa venujem od roku 2012 z úrovne poslanca mestského zastupiteľstva. Vidím, že veľa vecí nefunguje v súlade s mojimi predstavami. Zhruba pred dvomi rokmi som začal komunikovať s tímom Radoslava Procházku. S ich myšlienkami som sa plne stotožnil, čo ma vnútorne presvedčilo o tom, že veci sa dajú robiť aj inak.

Na kandidátnej listine figurujete pod číslom 23. Čo ovplyvnilo poradie?

- Myslím, že prehľad v oblasti vnútornej bezpečnosti. V tejto sfére som pôsobil dlhé roky.

Z pozície poslanca je pomoc mestu adresnejšia. Kam by ste ju smerovali?

- Ako poslanca MZ, ale i občana, ma trápi fakt, že sa nevytvárajú vhodné podmienky pre podnikateľov. Dôvodom toho je znižovanie počtu obyvateľov. Ľudia odchádzajú za prácou nevedno kam. Čiastočne za to môžu byrokratické prešľapy a buzerácia, ktorá je zo strany úradov evidentná. Mnohí podnikatelia už zbalili firmy a odišli, iní o tom silne uvažujú. Mesto si môže zlepšiť bilanciu hospodárenia iba tým, že vytvorí vhodné podnikateľské prostredie. Ak stratíme podnikateľov, stratíme životnú úroveň. Poznám viacero ľudí, ktorí majú skvelé podnikateľské zámery, ale prebíjanie sa prekážkami na komunálnej úrovni im nestojí za námahu. Na našej politickej scéne chýba zodpovedný prístup k výkonu funkcie. Ak sa stanem poslancom, budem sa snažiť vyriešiť problémy v rámci zákonov, ktoré povedú k odstráneniu prekážok a naštartovaniu procesov. Zníženie byrokratickej záťaže je jeden z hlavných bodov volebného programu.

Podieľali ste sa na jeho tvorbe?

 - Bol som súčasťou odborného tímu. Vo volebnom programe je obsiahnutých viacero bodov, ktoré by výrazne ovplyvnili podmienky života na Slovensku.

Stoja jednotlivé body na reálnych základoch?

- Všetky body nášho programu sú nastavené tak, aby sa dali splniť. Zasahujú do oblasti života, kde je nevyhnutné uskutočniť zmeny. Všetko sa nedá realizovať okamžite. Plnenie je rozložené do obdobia štyroch rokov s tým, že budú stanovené priority. Prvým bodom je hmotná zodpovednosť politikov a druhým bodom je vylúčenie schránkových firiem. Sieť chce presadiť skutočný protischránkový zákon, ktorý zakáže firmám a neznámym vlastníkom akékoľvek obchody so štátom. Nielen vo verejnom obstarávaní, ale aj pri eurofondoch, dotáciách, predaji a kúpe majetku štátu alebo akejkoľvek inej transakcie.

Kam budú smerovať ďalšie aktivity?

- K zlepšeniu podnikateľského prostredia, čo zaujme najmä živnostníkov. Základom bude zmena prístupu štátu k ľuďom, z úsilia ktorých žije. Dosiaľ im štát namiesto vďačnosti hádzal polená pod nohy a dusil ich. Reč nie je len o vyšších daniach a odvodoch, ale o obrovskom množstve nezmyselných pravidiel, ktoré vyťahujú podnikateľom peniaze z vrecka. Typickým príkladom je preškoľovanie vodičov a povinná zdravotná služba aj pre nerizikové povolania, ktoré nielen ja označujem za novodobú šikanu. Alebo kvantum informačných povinností, dotazníkov a výkazov v krajine, ktorá minula na elektronizáciu verejného priestoru takmer miliardu eur.

Zásadnú zmenu sľubuje Sieť aj v systéme správnych poplatkov...

- Na Slovensku sú poplatky neprehľadné a občan sa v tomto nemá šancu zorientovať. V tejto oblasti prinášame také zmeny v zákonoch, aby v prípade, ak úrad nedodrží zákonné lehoty, bol povinný občanovi poplatok vrátiť. Napríklad nechápem, prečo v Považskej Bystrici trvá vydanie osvedčenia o evidencii pre motorové vozidlá privezeného zo zahraničia 30 dní, zatiaľ čo v iných krajských mestách len tretinu času. Taktiež na Okresnom úrade v Považskej Bystrici sa pri vybavovaní úradných záležitostí predkladajú originály dokumentov a platí sa správny poplatok. Za vystavenie osvedčenia o evidencii dovezeného vozidla je to 100 €. Je normálne, že úradníci žiadajú navyše poplatok 0,50 € za vytvorenie kópie každej stany A4, ktorú potrebujú nechať v spise na úrade? Nelogický je taktiež zákon o odpadoch, ktorý nariaďuje občanovi zaplatiť poplatok za vývoz drobného stavebného odpadu na skládku, kde ho napríklad občania Považskej Bystrice musia ísť zaplatiť na mestský úrad. Kto to v parlamente pripomienkoval? To, že budú dôsledkom toho vznikať čierne skládky, už nikoho netrápi. Ani to, že na ich likvidáciu vynaloží samospráva ďalšie prostriedky. A takýchto nevypovedaných otázok je tu viac.

Búria sa zdravotníci i učitelia. Podľa vás sa to dalo čakať...

- Problém vládnej strany je, že za štyri roky mohla tento problém vyriešiť. Výhovorky, že niet financií, po tých všetkých kauzách neobstoja. Aby fungovali všetky zložky štátu, sú nutné systémové kroky. Pri tvorbe zákonov nám chýba zdravý sedliacky rozum. Zdá sa, že keď politikom pípne na účte výplata, nemajú záujem robiť konštruktívne riešenia. Sieť sa  v programe zasadzuje o zmenu volebného systému, kde sa budú voliť poslanci podľa regiónov, a za jednotlivé kroky budú priamo konfrontovaní voličmi. Verím, že všetky tieto zmeny  podporia priaznivci strany Sieť účasťou vo voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Štvrťfinálová postupová radosť hokejistov Považskej Bystrice.

Hráči si za celú sezónu zaslúžili, aby ich povzbudil plný štadión.


LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA
Vyšetrovateľ z Považskej Bystrice vzniesol obvinenie 30-ročnému mužovi.

K útoku došlo v Horných Kočkovciach.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu