Prípadov zlého zaobchádzania so zvieratami sa objavuje viac, do väzenia za týranie zatiaľ nikto nešiel.
Vyjadrenie právničky
Týranie zvierat je podľa Zuzany Stanovej, právničky iniciatívy Zvierací ombudsman, špecifický trestný čin. „Je to tak z dvoch právnych hľadísk – obeť svedčiť nemôže, usvedčiť páchateľa je možné aj bez svedectva a trestným činom je už päť rokov aj týranie z nedbalosti. Ide o paragraf 378a – Zanedbanie starostlivosti o zvieratá. To znamená, že podvýživa psov a neriešenie ich zdravotného stavu sa tiež dá pokladať za trestný čin,“ hovorí Zuzana Stanová.
Štatistiky
Podľa oficiálnych štatistík podľa iniciatívy Zvierací ombudsman však napríklad v minulom roku do väzenia za týranie zvierat nešiel nikto, podmienečný trest dostalo šesť osôb a dvaja boli odsúdení na peňažný trest, a to 250 a 350 eur. Z ôsmich odsúdených boli piati muži, dvaja odsúdení boli mladiství. Najvyšší počet odsúdených od roku 2010 eviduje ministerstvo spravodlivosti v roku 2011, kedy za 20 spáchaných skutkov si trest odpykalo 13 ľudí , z toho len dvaja nepodmienečne. Zvyšok odsúdených dostal podmienečný trest, peňažný trest alebo mali nariadené povinné práce.Z hľadiska prokuratúry najviac ukončených trestných stíhaní za posledné roky v súvislosti s týraním zvierat bolo zhodne v rokoch 2011 a 2012 – voči 28 osobám. Najviac obžalovaných z týrania zvierat bolo v roku 2012, až 23. Vo veku do 18 rokov bolo päť osôb. Zo štatistík tiež vyplýva, že iba niečo vyše polovica osôb, v súvislosti s ktorými bolo vo veci týrania zvierat ukončené trestné stíhanie, bola následne aj z tohto trestného činu obžalovaná prokurátorom. „Situácie, kedy o týraní zvieraťa kompetentní vedia, ale neriešia ho, sú časté. Dôležité pritom je, aby ohlasovanie týraní zvierat nebolo tabu, a aby pred ním ľudia nezatvárali oči,“ hovorí Stanová. Dodáva, že Zvierací ombudsman na svojom webe ponúka aj právnu podporu a servis vo forme presných citácií platných zákonov a vyhlášok, na základe ktorých majú a musia kompetentní konať.
Nie je vec
Na Slovensku sa objavila aj petícia, aby bolo zviera akceptované ako cítiaca bytosť, nie ako vec. „Bola spustená minulý rok a doteraz sa vyzbieralo niečo viac ako 14 000 podpisov. Po poslednom vážnom prípade utýranej Viky sa rozbehla opäť a ľudia nám začínajú posielať vyplnené petičné hárky,“ informoval Juraj Eliaš, prezident Slovenskej aliancie ochrancov zvierat (SAOZ)Cieľom petície je podľa Eliáša, aby sa už konečne začala vláda SR zaoberať touto problematikou. „Sme poslednou krajinou v rámci EÚ, ktorá nemá zákon na ochranu zvierat. My na to poukazujeme dlhodobo,“ vyjadril sa Eliaš. Zmenu legislatívy považujú za veľmi dôležitú, a preto sa rozhodli vyzbierať dostatočné množstvo podpisov a zaviazať tak vládu SR, aby sa zákonom začala zaoberať. „Chceme, aby poverila ministerstvo pôdohospodárstva na vytvorenie pracovnej skupiny, s ktorou budeme daný zákon konzultovať a budeme spolupracovať na jeho vytvorení,“ dodal.