Pri všetkých voľbách platia rovnaké pravidlá. Každý volič sa rozhoduje sám, hlasovací lístok si vyberá v priestore na to určenom. Ak by hlasoval mimo neho, okrsková komisia mu hlasovanie neumožní.
Krúžkujete
Z hlasovacích lístkov môžete do obálky vložiť iba jeden. Je na vašom rozhodnutí, že svoj hlas kandidujúcemu subjektu dáte bez úpravy alebo sa rozhodnete dať niektorému kandidátovi na hlasovacom lístku prednosť. Pozor, zakrúžkovať môžete najviac štyroch kandidátov. Ak ich bude viac, tak pri sčítavaní hlasov sa na prednostné hlasy neprihliada.
Mýliť sa je ľudské, a tak sa môže stať, že sa pri hlasovaní pomýlite. V takom prípade môžete požiadať okrskovú volebnú komisiu o iné hlasovacie lístky. Nesprávne upravené treba vhodiť do schránky na odloženie hlasovacích lístkov.
Lístky musia zostať v miestnosti
Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky odložte do zapečatenej schránky na to určenej. Ak tak neurobíte, dopustíte sa priestupky, za ktorý môžete dostať pokutu 33 eur. Ak Ak ide o hlasovanie mimo volebnej miestnosti, volič nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.
V prípade, že volič nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo nemôže čítať či písať, musí to oznámiť pred hlasovaním okrskovej volebnej komisii. Potom má právo zobrať do hlasovacieho priestoru iného človeka, nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.
Prenosná urna
Zdravotný stav nie vždy dovoľuje voličom prísť osobne do volebnej miestnosti. Môže však požiadať okrskovú volebnú komisiu vo svojom volebnom okrsku o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec / okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.