POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dychový orchester založili v školskom roku 1976/77 s cieľom dať možnosť najlepším žiakom dychového oddelenia školy uplatniť svoje hráčske a individuálne schopnosti v orchestrálnej hre. Funguje už 40. rokov.

Začiatky
O založenie orchestra sa vo veľkej miere zaslúžil hlavne Michal Bróska. „Ja, ako pedagóg, a aj moji kolegovia sme chceli, aby šikovné deti a nadaní muzikanti mohli účinkovať aj v rámci orchestra. Aby to, čo sme ich teoreticky naučili, využili v praxi,“ povedal vedúci dychového orchestra Michal Bróska. Dodal, že rozhodnutie bolo veľmi spontánne, boli plní nadšenia a všetko sa vtedy len učili robiť. „Prvé vystúpenie sme mali na 1. mája, a potom sme vystupovali už každý máj. Chodili sme sa učiť aj do sveta, hlavne do Čiech. Absolvovali sme aj veľa súťaží. Doba v tom čase priala dychovej hudbe oveľa viac,“ hovorí Bróska.
Odborníci a rast
Najprv vraj robili všetko, ako sa hovorí, na kolene, neskôr prišli do školy aj odborníci, ktorí vyučovali hru na dychové nástroje, a tak si mohli dovoliť postupne rásť aj po odbornej stránke. Pribúdal aj náročnejší repertoár. Dnes sa môže orchester pochváliť, že vychoval aj 16 muzikantov, ktorí išli profesionálne študovať hudbu na konzervatóriá a vysoké školy. „Máme aj výborný spev aj spevákov. Otvárali sa nám postupne rôzne súťaže a festivaly, ako to bolo prezentované aj počas slávnostných koncertov,“ zaspomínal si Bróska.
Skladby „šité na mieru“
Neskôr už aj skladatelia písali hudbu, ako sa hovorí, šitú na mieru práve orchestru z Považskej Bystrice. Napríklad Adam Hudec, ktorý bol aj na nedeľnom koncerte. Prezradil, prečo sa rád vracia práve sem. „Vraciam sa vždy medzi priateľov a vynikajúcich hudobníkov, interpretov, ktorí všetko spravia ako treba, nie je to nejaký hurá systém, ale naopak. Ťaháme to spolu už najmenej 35 rokov,“ povedal Hudec s tým, že zažili spolu aj mnoho medzinárodných festivalov. Spomenul napríklad Viedeň alebo Poľsko. Poprial orchestru veľa ďalších úspechov a elán v tvorbe a upozornil, že takéto teleso si zaslúži veľkú podporu zo všetkých možných strán. „Je to skutočne najlepší veľký orchester na Slovensku,“ skonštatoval Hudec.
Prídu ochotne a problém súčasnosti
V orchestri hrá aj mnoho interpretov rozutekaných po svete. Michal Bróska však hovorí, že na koncert vždy ochotne prídu. „Dve tretiny sú už mimo, ale sú ochotní,“ hovorí. Problémy má dychový orchester v súčasnosti hlavne s dorastom. Ja ťažké nájsť dnes deti, ktoré sú ochotné učiť sa hrať práve na dychové nástroje. Bróska si myslí, že je to aj tým, že dychovku už takmer nepočuť. „Je vygumovaná takmer úplne z kultúry. Deti ani nevedia, aké rôzne nástroje vlastne v rámci orchestrov existujú. Možno ešte saxafón, ten poznajú a chcú naň hrať,“ hovorí Bróska.
Výborné výsledky
Teleso má za sebou veľa výborných výsledkov, a to zaväzuje. Vyhrali napríklad vrcholovú súťaž na Slovensku Pádivého Trenčín, bodovali na medzinárodných súťažiach v Poľsku či v Českej republike. Vystupovali vo Francúzsku, Rakúsku, Maďarsku či Chorvátsku. Posledných osemnásť rokov sú v Považskej Bystrici dôležitou kultúrnou a spoločenskou udalosťou novoročné koncerty, ktoré sa vždy tešia veľkému záujmu ľudí.
Koncert
Na slávnostnom koncerte, v rámci ktorého sa dychový orchester predstavil v sobotu aj nedeľu, zazneli tie najlepšie skladby. Diváci si vypočuli aj viaceré sóla na trúbku, klarinety, pozauny či flautu a vynikajúce spevácke vystúpenia. Dirigentskú taktovku si striedali umelecký vedúci Michal Bróska, Marián Belobrad, Pavol Baška i hudobný skladateľ Adam Hudec.
Hodnotenia divákov
Ľudmila Demáčková po koncerte povedala, že toto bol jej štvrtý. „Boli ako vždy výborní. Som rada, že máme takýto orchester a veľmi by ma potešilo, keby sa medzi nástrojmi objavilo aj nejaké koncertné piáno. Zakladateľ orchestra Michal Bróska je fantastický, stále diriguje a,dúfam, že mu elán ešte dlho vydrží,“ povedala Demáčková. Peter Rybár prišiel na koncert zo Žiliny. „Je to strašne fajn, že máte takýto orchester. Hrá v ňom aj môj brat, takže sme ho prišli pozrieť,“ prezradil. Koncert sa veľmi páčil aj jeho malému synovi, ktorý trpezlivo sledoval a občas si aj zadupkal do rytmu. Miroslav Cimerák z Púchova bol nadšený. „Klobúk dolu, že sa podarilo udržať aj v dnešných časoch takéto teleso. To, čo dokázal Miško Bróska spraviť s orchestrom, je fantastické, čo dokázal s orchestrom spraviť.,“ povedal Cimerák. . Po nedeľnom koncerte zažil orchester od divákov nádherné standing ovation.