Okrem hovädzieho dobytka je známe chovom oviec a kôz. Ako nás informoval predseda družstva Peter Ježo, počty týchto zvierat sa pohybujú pri ovciach plemena cigája do 2-tisíc kusov a pri kozách 160 kusov.
Vývoz do Talianska
Na tohtoročné sviatky jari včas zareagovali najmä producenti jahniat, ktoré pripravili o niečo skôr než po iné roky. Ovce sa bahnili už v januári, čo spôsobilo, že mláďatám narástlo dostatok svalovej hmoty. Jahňacina je zdravou pochúťkou na veľkonočnom stole v mnohých krajinách, žiaľ, na Slovensku je predaj neustále v plienkach. „Jahňatá vyvážame do Talianska, kde nás obchodník tlačí k čoraz nižším cenám,“ hodnotí situáciu predseda. „Aj keď minulý rok bol o niečo lepší, táto sezóna je katastrofou. Podaktorí Slováci stále nekupujú jahňatá z domácich chovov, ale radšej v reťazcoch, kde sú niekoľkonásobne predražené, privezené z Nového Zélandu a Austrálie. Smutné je, že jahňa precestuje celý svet, aby si ho mohol kúpiť Slovák.“
Voda drahšia ako mlieko
Dennú produkciu mlieka v Mestečku v objeme 8500 až 11 000 litrov zabezpečuje 600 kusov dojníc. Čiastočný podiel je finalizovaný v rámci vlastnej výroby, predaja z dvora alebo predaja v mliečnom automate umiestneného v Púchove. Zvyšok putuje do mliekarní.

Ako však konštatuje predseda, producentom mlieka na Slovensku odzvonilo. „Nechcem hovoriť, kde sme boli celé štyri roky, keď sa vedelo že padneme s kvótami. Čakať ďalšie dva roky, kým sa spustí prevádzka, je strašne dlhá doba. Flaša stolovej vody je dva a pol krát drahšia než samotné mlieko,“ netají rozhorčenie Ježo, pre ktorého hlavnou prioritou je rozšírenie mliekarne v rámci samotného družstva.
Netradičné špeciality
PD Mestečko je spracovateľom mlieka a producentom zdravých mliečnych výrobkov. V ponuke má kyslomliečne nápoje, kravskú hrudku bielu i ochutenú, ovčie jogurty, a ako jeden z mála výrobcov na Slovensku i kozie jogurty. „Kozy sú tu historicky už niekoľko rokov. Nutričná hodnota produktov je neoceniteľná najmä pre alergikov, atopikov a onkologických pacientov. Kozie mlieko sa odporúča prevárať. Výrobky prechádzajú procesom pasterizácie, takže bezpečnosť zákazníkov je pre nás prvoradá. Produkty sezónneho charakteru je možné zakúpiť od Považskej Bystrice až po Trenčín,“ pokračuje Ježo.
Osvedčený model
Slovenské výrobky zažívajú v poslednom období renesanciu. Podľa Ježa to badať najmä na predaji syrových produktov, ktoré zákazník oceňuje nielen pre ich skvelú chuť, ale i probiotickú hodnotu.
V minulosti bol predaj rozložený po jednotlivých predajniach. Na západe to tak funguje doposiaľ. Ľudia, ktorým záleží na zdraví, nakupujú v špecializovaných predajniach, nie v hypermarketoch. Tento model sa pomaličky vracia i ku nám. „Náš jogurt nie je lacný ako v hypermarkete, ale je bez chémie, v skle a má 14-dňovú trvanlivosť. Taktiež syry sú iba z mlieka, nie s prídavkom rastlinných tukov. Do popredia sa dostáva i zákvas, ktorý je právom označovaný za nápoj dlhovekosti,“ objasňuje.
Hospodárenie v pluse
PD Mestečko slávi onedlho 60. výročie založenia. V regióne Považia i na Slovensku je najväčším zamestnávateľom v segmente poľnohospodárstva. Zamestnáva 250 a sezónne až 270 ľudí. Ako jedno z mála družstiev bolo v rámci hospodárenia za minulý rok v pluse. Čo však trápi aktuálne predsedu je platobná neschopnosť a nízka vymožiteľnosť práva. „V nezaplatených faktúrach máme niekoľko desiatok až stoviek tisíc, ktoré s anám nedarí získať. Naša legislatíva chráni zlodejov a nám zväzuje ruky. Segment mlieka, ktorý zamestnáva 15-tisíc ľudí, je v prioritách vlád vždy na chvoste záujmu. Pracovná sila starne a onedlho ju nebudeme mať kým nahradiť. Jedným z krokov je i zapojenie sa do procesu duálneho vzdelávania, čo je nadviazanie na to, čo bolo v minulosti zaužívané. Verím, že týmto aspoň čiastočne napomôžeme riešeniu problému,“ dodal.