POVAŽSKÁ TEPLÁ. Po rokoch sa dobrovoľní hasiči mohli presťahovať z prenajatých priestorov do vlastných. Nová zbrojnica je vedľa kultúrneho domu, kde majú aj administratívno-spoločenské priestory.
Namiesto detského ihriska
Vedľa kultúrneho domu bolo pôvodne detské ihrisko. Práve tento priestor bol z hľadiska dostupnosti i únikových ciest najvhodnejší pre novú zbrojnicu. Mamičky s deťmi ale o ihrisko neprišli. „Skôr, ako sa začalo so stavbou, svojpomocne sme presťahovali detské ihrisko do zadnej časti v areáli kultúrneho domu,“ hovorí veliteľ dobrovoľných hasičov Martin Ragula.
Svojpomocne si hasiči upravili aj nadstavbu v kultúrnom dome, ktorá im slúži ako administrartívna a spoločenská miestnosť. Úpravu financovali z vlastných zdrojov, ktoré získali na brigádach.
Nová technika a zbrojnica
Do výbavy dobrovoľného hasičského zboru pribudla nedávno T-148 hasičský špeciál. „Má cisternu s objemom 6600 litrov, čo nám pomôže najmä pri likvidácii lesných požiarov. Doteraz sme mali len aviu, avšak bez cisterny,“ vysvetľuje Ragula.
Nové auto si pýtalo aj väčšiu garáž. Avia je zaparkovaná v prenajatých priestoroch pri bývalom obecnom úrade, tie však na tatrovku nestačia. O pomoc požiadali mesto. To im vyšlo v ústrety vybudovaním novej garáže pri kultúrnom dome. Stavba stála 28 700 eur.
Dobrovoľný hasičský zbor v Považskej Teplej má 35 členov, z toho dve ženy. Za sebou má nielen záchranné práce pri povodniach, ale aj hasenie lesných požiarov. Keď pred dvomi rokmi horelo na Manínoch, pri likvidácii požiaru strávili vyše tridsať hodín. Pomáhali aj vlani pri hasení požiaru v katastri Malých Ledníc.
Pomôžu ďalším
Na území mesta je deväť dobrovoľných hasičských zborov. Podľa primátora Karola Janasa sa snažia pomáhať všetkým. „V najbližšej dobe pripravujeme dostavbu hasičskej zbrojnice v Považskom Podhradí a taktiež v Hornom Moštenci, kde dostali z ministerstva vozidlo IVECO Daily, preto musíme rozšíriť jestvujúce priestory. Okrem toho sa budeme snažiť všetkým našim deviatim hasičským zborom pomôcť aj v ich dovybavení,“ informuje primátor.
Dobrovoľným hasičom chýba v meste priestor na trénovanie. Ako Janas ďalej povedal, tento rok by sa to malo zmeniť. „Na hranici medzi mestom a Dolným Moštencom vyrastie v tomto roku aj tréningový areál pre dobrovoľných hasičov. Súčasťou ich práce sú okrem zásahov aj hasičské preteky. Keďže im chýbalo miesto, kde by mohli trénovať, rozhodli sme sa vybudovať im areál. Prioritne bude určený hasičom z Dolného a Horného Moštenca, no samozrejme budeme veľmi radi, ak si tu miesto nájdu všetky dobrovoľné hasičské zbory v meste,“ doplnil.
Chýba mládež
Spoluprácu mesta s dobrovoľnými hasičmi ocenil i predseda okresného výboru dobrovoľnej požiarnej ochrany Michal Jurdík. Pripomenul, že s mestom podpísali memorandum o spolupráci, ktoré sa potvrdzuje i podporou pre dobrovoľných hasičov.
„V súčasnosti sa zlepšilo materiálno-technické vybavnie dobrovoľných hasičov, finančne prispievať na ich činnosť začal aj štát. Stále však máme viacero hasičských zborov, ktoré majú problémy s priestormi a technikou,“ povedal.
Problémom začína byť aj nezáujem mladých o hasičstvo. „Kedysi boli krúžky mladých hasičov v každej škole. Prejavilo sa to aj na záujme o dobrovoľné hasičstvo. Tie ale zanikli, čo je poznať. Preto musíme hľadať s ministerstvom školstva cesty, aby sme znova oživili záujem. Je potešiteľné, že sú aj zbory, ktoré si vychovávajú mladých hasičov, napríklad Jasenica, Brvnište, Papradno, ale aj mnohé ďalšie,“ dodal.