ILAVA. Na nález upozornili miestneho historika Miroslava Tomana ľudia. Všimli si, že pri výkopových prácach odkryli stavbári nejaké zvyšky architektúry. Vznikli aj fotografie, ktoré sa objavili na sociálnej sieti a vyvolali záujem ľudí. Neskôr stavbári miesto zakryli.
Z Archeologického ústavu SAV v Nitre sme získali informáciu, že zabudli dať archeológov informovať o kopaní ryhy priamo v meste. Nález bol v čase, keď sa o ňom dozvedeli, zasypaný. Pri prípadnom budúcom výskume námestia Ilavy bude zadokumentovanie nálezu určite užitočnou informáciou.
Môže ukrývať všeličo
Obyvatelia Ilavy si uvedomujú, že majú historické námestie, ktoré môže ukrývať rôzne zaujímavosti. „Pod zemou sú naozaj všelijaké klenby, lebo tu stál pred tristo rokmi pivovar, možno aj dávnejšie. Ktovie, čo to teraz vykopali,“ prezradil dôchodca Ladislav Hanták.
Dodal, že kedysi v miestach nedávneho nálezu ako hasiči stavali máj, a tiež ich veru čakalo prekvapenie. „Kopali sme jamu a narazili sme na nejaké staré múry,“ spomína.
Mladá Ilavčanka Erika Pučkovicová sa zase rozhovorila, že už roky hovoria ľudia o nejakej podzemnej chodbe. „Hovorí sa, že ústiť mala niekde v Pruskom, ale neviem, čo je na tom pravdy. Má to byť nejaká úniková cesta z hradu, kde je teraz väznica,“ zdôverila sa mladá žena s tým, že niečo aj čítala v literatúre.
Doplnila ešte, že sa tiež povráva, že Ilava je celá krížom – krážom vraj podkopaná. „Zatiaľ sa to tu, našťastie, nikde neprepadáva. História ma však určite zaujíma a chcela by som vedieť, čo to tu odkryli.“
Upozornenie
Na nález upozornili ludia aj miestneho historika Miroslava Tomana, keď kopali stavbári priamo v centre na Mierovom námestí. „Ľudia ma upozornili, že narazili na nejakú architektúru pod zemou,“ hovorí Toman.
Zaujalo ho to. „Také staré mestá, ako je aj Ilava, majú totiž podzemia, kde sa skladovalo víno, pivo, potraviny, ale bývajú tu aj chodby, ktoré slúžili na útek v prípade nebezpečenstva. V Ilave sa nejaký podrobnejší prieskum z toho hľadiska nekonal, ale kolujú legendy, že v podzemí by sa mohlo niečo nachádzať. Ilavské námestie je staré, má nejakých 500 až 600 rokov,“ povedal Toman.

Nález, ktorý bol neďaleko sochy padlého partizána, stihli ľudia odfotografovať ešte skôr, než ho stavbári zakopali. Fotografie sa objavili aj na sociálnych sieťach.
Stavba a archeologický výskum
Obrátili sme sa preto na archeológov. Tí poskytli najprv zopár informácií o samotnej stavbe. „Líniová stavba – Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Ilava bola schválená Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne ešte v roku 2003. Realizácia začala až v roku 2013, archeologickým dozorom bol poverený Archeologický ústav SAV v Nitre. Vedením výskumu som bol poverený ja, ale na realizácii a dokumentovaní výkopov sa podieľali viacerí moji kolegovia,“ informoval Rudolf Kujovský, vedúci Archelogického ústavu SAV Nitra.
Dodal, že ide o mnoho kilometrov rýh, a tak práce trvali aj celý rok 2014 a 2015. „Stavbu realizuje Váhostav a po celý čas bola spolupráca relatívne dobrá. Podľa ich oznamov sme kontrolovali práve vykopané úseky. Samozrejme, nie každý meter a každú odbočku do každého domu a vo všetkých dedinách. To je takmer nemožné, ale ani to nebolo potrebné. Veľká časť výkopov boli pôvodné ryhy a vymieňali potrubie,“ vysvetlil Kujovský. Dodáva však, že boli aj nové trasy a nové výmeníkové stanice, takže za dva roky vykonali desiatky výjazdov a výkopy odborne zdokumentovali. Vyhotoviť musia teraz rozsiahlu nálezovú správu.
O kopaní v centre zabudli informovať
V decembri 2015 pracovníci investora oznámili podľa Kujovského archeológom, že výkopová časť prác je dokončená a v ďalšom pokračovaní stavby pôjde len o úpravu pracovísk, poškodených ciest, chodníkov a podobne. „Tým pre nás práca v teréne skončila. To, že v rámci dokončovacích prác predsa len ešte vykopali menšiu ryhu v Ilave, nám zabudli oznámiť,“ hovorí Kujovský s tým, že oceňuje záujem ľudí a najmä vyhotovenie fotografií, keďže miesta nálezu sú už zasypané.
Čo môže byť pod zemou?
Archeológovia mali k dispozícii aspoň fotografie. „Podľa nich došlo možno už pred rokmi pri pôvodnom budovaní kanalizácie k porušeniu múru, možno pivnice meštianskeho domu a výkopom to znova odkryli. Pri prípadnom budúcom výskume námestia Ilavy bude táto informácia určite užitočná,“ hovorí Kujovský.
Stanovisko investora a mesta
Obrátili sme sa aj na investora stavby, keďže o náleze archeológov stavbári neinformovali.
„V prípade tejto stavby sa pred jej začatím realizoval štandardný archeologický prieskum. K nálezu, ktorý bol nájdený na námestí v Ilave, bol privolaný zodpovedný pracovník stavebného úradu,“ informoval Tomáš Halán, hovorca Váhostavu.
Ľubomír Turcer, prednosta mestského úradu hovorí, že cez námestie kedysi tiekol potok a bola tu obecná studňa. „O nejakých klenbách nemáme vedomosť. Ak sa pri výkopových prácach na stavbe kanalizácie niečo objavilo, išlo zrejme o pozostatky pivníc. Vraj bola v týchto miestach kedysi požiarna zbrojnica. Neviem však, že by to malo nejakú historickú hodnotu alebo že by to nejako súviselo s prepojením na hrad,“ informoval Turcer.