PÚCHOV. Podujatie má poukázať na zvýšenie povedomia o klimatických zmenách a svetelné znečistenie. Vo svete sa koná už desiaty raz, na Slovensku siedmy. Tento rok sa do neho zapojilo aj mesto Púchov vypnutím verejného osvetlenia v centre mesta na jednu hodinu.
Nejde o pozorovanie hviezd
Hlavným organizátorom akcie v Púchove je Marián Rečičár z Púchovského eko-astro klubu. Svetelné znečistenie pozná, ovplyvňuje mu pozorovanie hviezd. Ako však tvrdí, pri Hodine Zeme nejde o pozorovanie: „Svetelné znečistenie má veľký vplyv na človeka, ktorý si to možno ani neuvedomuje. Keď im lampy svietia do okien, dostatočne sa nevyspia, čo spôsobuje stres, únavu, nevytvára sa melatonín, ktorý je dôležitý pre upevňovanie zdravia.“
Svetelné znečistenie má vplyv aj na prírodu. Rečičár uviedol príklad z Ameriky, kde po rokoch osvetlili jeden park. „Dovtedy neboli so stromami problémy. Tie vznikli až po osvetlení parku. Stromy začali po čase schnúť. Až potom sa prišlo na to, že na ne nepriaznivo vplýva osvetlenie. Keď ho vypli, stromy začali postupne regenerovať. Problém majú aj vtáky, u ktorých veľké osvetlenie miest spôsobuje omyly v smere letu,“ poukázal.
Nevypínať všetko
Reakcie ľudí na túto celosvetovú akciu sú rôzne. Pozná ich aj Marián Rečičár. „Keď sa rozprávam s ľuďmi o negatívnym vplyve veľkého osvetlenia, niektorí odídu so slovami, že chceme všetko zhasnúť, aby sme mohli pozorovať hviezdy. To ma mrzí, pretože zhasnutím svetiel chceme na tento problém len upozorniť. Samozrejme, že treba svietiť, ale tam, kde je to potrebné,“ vysvetľuje.
Opäť uviedol príklad. Vo firme, kde pracuje, navrhol, aby sa do akcie zapojili. Prvá odpoveď bola zamietavá. Až keď im vysvetlil, že nechce, aby sa vypla výroba, ale stačí len reklamy a nasvietenie budov, prišla kladná reakcia. Zároveň aj prekvapenie, že sa dá zapojiť aj čiastočne.
Účasť Púchova
Čiastočne sa zapojil aj Púchov. Verejné osvetlenie bolo vypnuté len v centre mesta. „Čo sa so zemou udeje, záleží na každom z nás. Preto mesto súhlasilo s touto akciou a v centre mesta sa na hodinu vyplo verejné osvetlenie na dvoch uliciach,“ povedal primátor Rastislav Henek, ktorý akciu podporil aj osobne.
Verejné osvetlenie zhaslo v rovnakom čase ako na celom svete, o 20.30 hodine. Diváci, ktorí prišli pred Divadlo, si svietili len telefónmi, sem-tam trošku posvietilo okoloidúce auto. Trochu svetla vydávali aj kahance, z ktorých mažoretky z CVČ Včielka vytvorili emblém 60+. Znamienko plus je podľa Rečičára veľmi dôležité. „Znamená náš vklad, že nemusíme zhasnúť len v presne určenú hodinu ako počas tohto podujatia. Zhasínať môžeme každý večer všade tam, kde nepotrebujeme svetlo. Šetríme tým nielen elektrinu a našu peňaženku, ale hlavne naše zdravie a prírodu,“ doplnil.
Už majú projekt
Hodinu Zeme chce klub urobiť aj na budúci rok. Podnietiť chce ďalších, aby sa do nej zapojili. Pripravuje sa na to už teraz. „Rozbehli sme projekt Hodina Zeme 2017. Všetci, ktorí majú záujem podporiť túto akciu, mohli zaň hlasovať v púchovskej Raiffeisenbank do konca marca. Keďže na budúci rok chceme prilákať viac ľudí, už teraz rozmýšľame o tom, koho by sme pozvali. Medzi budúcoročnými hosťami by sme chceli mať Petra Horálka, aby porozprával o svojich potulkách po južnej pologuli, kde fotografoval najčistejšiu oblohu, ako aj ďalšie významné osobnosti v oblasti astronómie,“ dodal.
A čo inde?
Tohtoročná Hodina Zeme mala podľa štatistík rekordnú účasť. Zapojilo sa 178 krajín zo všetkých kontinentov planéty. V mestách vo všetkých časových pásmach sa konalo vyše 6600 podujatí.
Na Slovensku sa zapojilo vyše 40 miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl. Okrem Púchova sa z nášho regiónu zapojilo CVČ Včielka Púchov, Púchovský eko-astro klub, Historicko-astronomická spoločnosť, folklórna skupina Javorník z Lúk, trombitáši Štefánikovci z Púchovskej doliny, SOŠ Pruské, SOŠ Dubnica nad Váhom a SPŠ Považská Bystrica.