POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sám na vlastnú päsť sa pustil Ivan Sikorai do boja s neporiadkom. Verí, že sa postupne pridajú ďalší dobrovoľníci a v Považskej Bystrici sa niečo prelomí, zmení. Hlavne hrubá škrupina ľahostajnosti. Ľudia vnímajú Ivanovu činnosť veľmi pozitívne, rovnako, ako zástupca občianskeho združenia Priatelia Zeme.
Impulz
Ivan sa dosť venuje športu. Raz bol deň ako mnohé iné, hral basketbal a videl mladých, ako idú okolo kontajneru a hádžu, čo už nepotrebovali, z rúk rovno na zem. Pritom stačilo zopár krokov. Zarazilo ho to. Prišiel prvý impulz, že niečo je zle už niekde na začiatku. Začal si viac všímať svoje okolie. „Potom prišla jedna organizácia v meste s veľkým upratovaním, zapojil som sa a povedal si, že by som mohol začať s niečím podobným aj ja sám. No a potom som sa akosi naplno rozbehol,“ hovorí Ivan.
Žijeme dobu plastovú, je všade
Mladý muž si pozrel niekoľko lokalít v meste. Zistil, že situácia je zlá a ľudia sú veľmi ľahostajní. Nenadával. Zobral si rukavice, vrecia a snažil sa niečo urobiť. Kontajnerov naplnil doteraz Ivan 6 a dvadsať litrových vriec už skoro 500. Stará sa minimálne o 17 lokalít.Najväčší problém sú vraj fľaše. „Je ich všade neskutočne veľa. Žijeme dobu plastovú a je s tým vážny problém,“ hovorí Ivan s tým, že sa snaží robiť aj osvetu separovaniu a zodpovednému narábaniu s odpadom. „Založil som stránku, kde sa snažím svoju prácu trochu propagovať, aby ľudia videl, že sa niečo dá sa robiť,“ hovorí.
Dôležitá je pravidelnosť a systém
Ivan začínal s lokalitami, ktoré sú v blízkosti jeho bydliska. Postupne okruh rozširoval. Časom sa vracia na miesta, ktoré už vyčistil. „Mám dobrú skúsenosť, že pokiaľ sa vrátim, kde som už bol minimálne do mesiaca, nie je už taký problém miesto vyčistiť. Postupnosť, systematickosť a pravidelnosť sú veľmi dôležité,“ hovorí Ivan.
Počiatočné reakcie a zmena
Ľudia na jeho činnosť reagujú. Spočiatku vraj príde otázka, či to musí robiť, či je verejnoprospešný pracovník, alebo má nejaký trest. „Keď im vysvetlím, že robím dobrovoľne, väčšinou ide palec hore. No len dúfam, že v budúcnosti príde aj niekto s vrecom v ruke a začne zbierať,“ usmeje sa mladý muž. Spoločne by sa podľa neho podarilo ľuďom odpad rýchlo poraziť. Podľa skúseností z Prahy, kde študoval, Ivan hovorí, že vo väčších mestách je oveľa viac neporiadku. „Ale tam akoby to ľudí aj viac mrzelo, sú prístupnejší, aby niečo urobili dobrovoľne. Skôr podajú pomocnú ruku,“ tvrdí. Aj jeho kamaráti mu dokonca na začiatku hovorili, že bojuje s veternými mlynmi, ale postupom času sa prístup menil. Dnes už má prísľub od viacerých, že prídu pomôcť. „Budúcnosť je v našich rukách aj v tomto smere a mali by sme sa snažiť niečo s tým robiť,“ hovorí.
Pomoc
Zo začiatku investoval do vriec, rukavíc aj náradia sám. Postupne oslovil aj firmy, ktoré boli ochotné a prispeli. Nápomocné je aj mesto. „Keď prídem a oznámim, že je niekde čierna skládka, nemám problém s tým, aby mi zabezpečili pristavenie kontajneru. A tiež dajú k dispozícii náradie,“ hovorí Ivan.
Reakcie ľudí
Aj v Žiline by ho potrebovali
Marcela Janštová je Žilinčanka. V meste sme ju stretli s priateľom, ktorý venčil psa. Hovorí, že podobný zanietenec ako je Ivan, by mal určite aj u nich čo robiť. „Nie je to ideálne ani tu, ale lepšie ako u nás. Možno je to aj zásluhou tej aktivity, o ktorej ste hovorili,“ konštatuje Marcela. Chce to však aj zmenu u ľudí. „Lebo ak jeden bude riadiť a ďalších sto bude robiť neporiadok, to nie je dobrý pomer. Najlepšie by bolo, keby sa udržiaval poriadok a nemuseli by sa aktivizovať ľudia, čo potom dávajú do poriadku, čo iní pokazili,“ myslí si Marcela.
Pekná myšlienka
Božena Michalcová hovorí, že Ivanova aktivita je pekná myšlienka. „Robiť mesto krajším, je veľmi dobré. Mohli by sa aj viacerí pridať. Hlavne mladí. Nevnímam, že by tu bol až taký neporiadok, ale tu a tam sa nájdu miesta, ktoré špatia odpadky. Ale všade sa nájde niečo, tak je od neho pekné, že ho to mrzí a robí niečo pre zmenu,“ hovorí pani Božena.
Vraj inteligentné tvory
Pavol Mečiar si myslím, že ide o veľmi užitočnú vec. „Však sa pozriete okolo seba. Mali by sme sa hanbiť, aký bodrel nechávame. To je neskutočné,“ konštatuje pán Pavol. Je rybár, a keď chodí okolo vody a vidí tie odpady, je mu z toho smutno. „Vyhlasujeme o sebe, aké sme inteligentné tvory a toto robíme. Klobúk dole pred takýmto mladým človekom, ktorý sa podujal niečo zmeniť,“ dodáva.
Dúfa, že nakazí príkladom ostatných
Martin Valentovič z občianskeho združenia Priatelia Zeme zhodnotil, že čo robí Ivan, je výborné. „Pomaly zo svojej praxe by som neveril, že takí aktívni ľudia sa dokážu ešte vynoriť a obzvlášť mladí ľudia. Určite mám z toho radosť. Dúfam, že nakazí svojím príkladom, čo najviac ľudí, ktorí sa pridajú,“ hovorí Valentovič. Verí, že sa vytvára zárodok komunity, ktorá bude v Považskej Bystrici dbať o pekné a čisté mesto.
Všeobecne v zahraničí je podpora dobrovoľníctva podľa Valentoviča väčšia ako na Slovensku. „U nás sa to stále ešte vníma ako niečo exotické. Je dôležité, že sú priekopníci, ktorí sa na niečo podobné podujmú. A ak sa za svoje aktivity nehanbia, neskrývajú sa, sú príkladom pre ostatných, je to veľmi dobré,“ dodáva Valentovič.