Inšpirovali ho videofilmy

Ambiciózny režisér nezávislého filmu Ash Sumpter v týchto dňoch práve skončil s nakrúcaním svojej ďalšej snímky, ktorej dej je situovaný do obdobia II. svetovej vojny. Mladý Dubničan, ktorý ešte len študuje na strednej škole, má veľa plánov a vízií do budúcna.

Z nakrucania The Threes will remember v dubnickych lesoch.Z nakrucania The Threes will remember v dubnickych lesoch. (Zdroj: ARCHÍV AS)

Ash Sumpter vlastným menom Adam Pavlík, sa narodil 15.12.1997 v Ilave a žije v Dubnici nad Váhom, kde aj študuje na Strednej odbornej škole odbor grafik digitálnych médií. Príležitostne pracuje ako kameraman na rôznych kultúrnych či spoločenských udalostiach a je autorom niekoľkých reportáží pre mestskú televíziu. Najviac voľného času však venuje svojej vášni, filmovaniu a režírovaniu nezávislých filmov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlomové Lesné jahody

Filmy Adamovi učarovali už ako malému chlapcovi. „Metastázy tejto životnej túžby začali vo mne rásť už v rannom detstve. Nemali sme káblovú televíziu ani satelit, a tak sme začali „rituálne“ praktizovať návštevy videopožičovní. Ten slastný zápach starých VHS kaziet v regáloch si pamätám dodnes. A tam to asi začalo,“ spomína s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

„Najprv som dlhé roky chcel točiť absurdné paródie typu Scary Movie, keďže práve týmto žánrom som bol ako dieťa ovplyvňovaný zo žiarenia televízora. Potom som však na úsvite puberty videl prvý film pre náročných s názvom Lesné jahody (1957) od švédskeho kultového režiséra Ingmara Bergmana a vtedy nastal zlom. Cez jeho kinematografiu som sa postupne dostával k ďalším režisérom, ako sú A. Tarkovskij, S. Kubrick, A. Jodorowsky či Michael Haneke. A tak sa postupne stal z diváka „slniečkových“ filmov a nezmyselných komédií začínajúci režisér festivalových nezávislých filmov pre náročného diváka.“

Adam priznáva, že v rodine ani v kruhu priateľov sa podobnej záľube nikto nevenuje. „Akurát môj majster odborného výcviku Juraj Štefanec, s ktorým úspešne spolupracujeme pri nakrúcaní rôznych akcií, je človekom v mojom blízkom okolí, ktorému taktiež učarovala kamera.“

SkryťVypnúť reklamu

Zrodil sa Ash

Adam Pavlík tvorí pod pseudonymom Ash Sumpter. „Nehanbím sa priznať, že som členom skupinky ľudí, ktorí nemajú moc v láske svoje rodné meno. A to už si ho vonkoncom neviem predstaviť pod svojou tvorbou. „Film by Adam Pavlík“ – to nepripadá do úvahy! Chcel som niečo viac „iné“, bizarnejšie, niečo, čo by viac vystihovalo moju tvorbu. Aj keď nerád odtajujem pôvod tohto pseudonymu, je to hybrid zložený z mena hlavnej postavy zo starej obľúbenej hororovej trilógie The Evil Dead (réžia Sam Raimi) a priezviska jedného z mojich prvých obľúbených hercov,“ prezrádza.

Na tému inšpirácie a vzniku nových snímok reaguje s úsmevom. „Oni vlastne vznikajú samé. Niekde v hlbinách mojej mysle. A ja už im len dopomôžem prejsť metamorfózami vývoja až na tento svet. Inšpiráciu hľadám asi v dnešnej realite. Realite plnej násilia, zničených životov a bizarných ľudských osudov. Z negatívnych vecí, z ktorých si ľudia musia zobrať ponaučenie, aby mohli „tam vonku“ prežiť. Ďalej hľadám inšpiráciu v hudbe (psychedelický rock), ale hlavne v prírode, keďže rád vo svojich filmoch tvorím kontrast medzi krásnym exteriérom, v ktorom sa odohrávajú príbehy morálneho, sociálneho či duševného narušenia mojich postáv.“

SkryťVypnúť reklamu

Z Dubnice do New Yorku

„Všetko to začalo jedným horúcim letným dňom, keď sme s kamarátkami a kamarátom dopozerali môj druhý najobľúbenejší film, americký kultový horor Záhada Blair Witch a zrazu sme dostali myšlienku zobrať môj vtedajší 1-megapixelový mobil a zájsť si do mestského parku a natočiť remake tohto filmu. A tak vzniklo 11-minútové dielko Blair Witch (2009) z čistého detského entuziazmu. Potom nasledoval 25-minútový experiment Ice (2012), ktorý bol premietaný na prehliadke amatérskej tvorby CINEAMA v Prievidzi. Na začiatku roku 2015 som dokončil posledné úpravy na svojom prvom celovečernom filme Mysterious scenes from swamps, ktorý sa dostal na newyorský online filmový festival Blackbird do nesúťažnej sekcie a zároveň mal premiéru v Dome kultúry v Dubnici nad Váhom. Nezabudnem ani na 20-sekundový experimentálny mikro-film Time flowing world and devastating (2015), ktorý už diváci mohli vidieť na festivaloch v Pezinku, talianskej Padove či v Hollywoode. Pracoval som aj ako lokačný asistent na americkom seriáli Marco Polo, keď sa natáčal na Slovensku v Súľove,“ vymenúva svoje úspechy talentovaný režisér.

V týchto dňoch dokončil nakrúcanie krátkeho filmu The Trees will remember (Stromy si budú pamätať). „Ide o príbeh z II. svetovej vojny, konkrétne z čias židovského holokaustu. Avšak nejde mi o zobrazovanie akčných bitiek či o ukazovanie utrpenia miliónov ľudských osudov, na to mi stačí len jeden. Je to príbeh z posledných hodín života malého židovského chlapca, ktorému sa podarí ukryť pred vyčíňaním nacistického hyenizmu. Ocitne sa sám v hustom lese plnom mŕtvych tiel a rozhodne sa hľadať svojich rodičov, o ktorých si stále myslí, že prežili. Jeho doteraz detské myslenie sa v hodinách mení na kruté ponímanie bolestnej reality,“ vysvetľuje režisér a dodáva, že s touto snímkou má smelé plány ako napríklad účasť na festivaloch v Locarne, Benátkach či v Rotterdame.

Od režiséra až po zvukového technika

Pri nízkorozpočtových produkciách sa stáva, že jeden človek má viacero funkcií, čo priznáva aj Adam. „Ja som sa naučil byť režisérom, kameramanom, scenáristom, strihačom, hercom, producentom, distribútorom, koloristom obrazu, lokačným manažérom, technikom zvuku... Mám pokračovať?“ smeje sa sympatický mladík, ktorý si dokonca sám skladal originálnu hudbu pre svoje prvé dva filmy. „Hrám na klavíri a na gitare a tvorím mierne disharmonickú hudbu typickú pre situačnosť scén vo svojich filmoch. Najradšej mám však pri tvorbe prácu s kamerou – komponovanie záberov, výber kamier a objektívov, tvorbu celého vizuálu filmu... V tom sa neskutočne vyžívam.“

Veľký problém má však mladý režisér pri výbere amatérskych hercov, ktorí veľmi nejavia záujem o nakrúcanie. „Keďže takmer všetky moje námety sa točia okolo života mladých ľudí, je to skutočne problém. S obrovským poľutovaním musím povedať, že väčšina mladých ľudí je bez vážnejších záujmov, bez životnej perspektívy či stabilného rebríčka hodnôt. Takže vážnu ponuku hrať vo vážnom filme neberú vážne! A keď sa aj niekto nájde, nevyhovuje zas mojim požiadavkám, keďže som v obsadzovaní dosť vyberavý. Našťastie mi osud už viackrát prial a podarilo sa mi obsadiť svoje postavy podľa mojich predstáv.“

Láka ho horor

Režiséra Asha v budúcnosti láka nový žáner, konkrétne horor. „Avšak horor po mojom, z polovice psychologická dráma a poriadne naratívne vyprázdnený horor, kde sa vlastne ani nič nedeje, bez zbytočných gýčovitých ľakačiek, litrov krvi, ale zato so stiesňujúcou atmosférou s výrazným vyvrcholením, ktoré prinesie aj nejaké tie dôvody k zamysleniu. A navyše inšpirované skutočnými udalosťami! Snáď sa ale naň nájdu financie, čo býva aj pri nezávislom filme častým problémom.“

K plánom do budúcna patrí aj rozšírenie pôsobenia za hranice Slovenska. „Rád by som sa presunul aj do iných štátov, keďže rád pracujem s rôznymi jazykmi vo filmoch. V živote mám zatiaľ tri najväčšie životné méty – vyhrať svoje tri najobľúbenejšie festivaly – Berlinale, Sundace a Cannes. Ak sa tieto sny raz stanú skutočnosťou, pokojne už potom môžem spáchať samovraždu... Žartujem, teda dúfam,“ smeje sa Adam.

„Vždy som chcel, aby tu raz niečo po mne ostalo. Niečo, čo by možno mohlo o polstoročie inšpirovať nejakého ďalšieho mladého chlapca so snom robiť umenie, ktorý sa ešte pre neho javí ako nikdy nedosiahnuteľný. Niečo, po čom by sa pod vlajkou nezávislosti postavil na vlastné nohy a so zbraňou s názvom umenie by sa pobil so spoločnosťou a pripísal by aspoň pár stránok do knihy dejín tejto planéty,“ zasnene uzatvára mladý režisér, o ktorom budeme ešte určite počuť.

FOTO: Z nakrucania The Threes will remember v dubnickych lesoch. (ARCHÍV AS)

Autor: STANISLAVA BUBENKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 64 235
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 161
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 743
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 752
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 167
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 003
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 156
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 82 930
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 171
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 507
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 823
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 250
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 886
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 258
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 751
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Pán Jozef Šamaj využíva inteligentnú domácu asistentku vyše roka.

Trenčianska župa za ňu získala ocenenie.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 82 930
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 171
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 507
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 823
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 250
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 886
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 258
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 751
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu