LYSÁ POD MAKYTOU. K Beluši či Pružine, kde už platí zákaz prevádzkovania hracích automatov, by mohla pribudnúť aj Lysá pod Makytou. Na stránke obce už zverejnili návrh všeobecne záväzného nariadenia na ich zákaz. Vypracovali ho po tom, čo obyvatelia podpisovali petíciu za zrušenie hracích automatov. V Lysej pod Makytou ju iniciovala mladá žena, ktorú trápili osudy niektorých rodín. Podľa starostu ju podpísalo vyše 600 občanov, takže splnili náležitosti zákona. Ak poslanci nariadenie príjmu, od nového roka už v reštauráciách automaty nebudú.
Nepríjemná skúsenosť
Petíciu iniciovala mladá dvadsaťjeden ročná žena, nedávno ešte študentka, ktorú trápia osudy ľudí, čo prepadli hráčskej vášni a ich blízkych. „Prišla som s tým nápadom, že by bolo najlepšie v našej obci zakázať automaty, aby bol pokoj v rodinách aj v celej obci. Chvíľu som brigádovala v jednom z reštauračných zariadení a videla som, ako to prebieha. Že tam chodia nielen starší muži, ale aj mladí ľudia každý deň po škole, veľa študentov a hrajú automaty. Chodili tam dokonca aj mamičky s deťmi,“ hovorí Radka Bednáriková. Veľmi ju mrzelo, keď videla, že ľudia prehrávajú všetky peniaze.
Smutné prípady
V dedine majú tri krčmy a automaty sú v každej. „Myslím si, že keď v ostatných dedinách nie sú tie automaty, ľudia nemajú také problémy,“ dodáva Radka. Niektorí brali podľa mladej ženy hranie len ako zábavku, ale bolo aj veľa smutných prípadov. „Tí prví stratili dve či tri eurá. Druhí chodili naozaj s veľkými peniazmi a tie všetky prehrali,“ hovorí Radka s tým, že sa sťažovali aj ženy hráčov. „Chceli vedieť, či naozaj hrávajú a či prehrávajú, a ako často chodia, lebo nemali často peniaze na bežné žitie, na potraviny,“ hovorí Radka. Mladá žena je rada, že ľudia podporili petíciu. Negatívna skúsenosť s hráčskou vášňou aj ju vyzbrojila do života nepríjemným poznaním. Po tom, čo videla, hovorí, že ak by u jej partnera bol čo i len náznak hráčskej vášne, veľmi by zvažovala, či sa dať s takýmto človekom dohromady. „To by boli v živote potom len samé starosti,“ dodáva.
Ľudia sú za zrušenie
Milana Ondričku sme zastihli v Lysej pod Makytou na zastávke autobusu. Zákaz automatov v ich dedine by privítal. „Súhlasím s tým. Rozbíja to rodiny. Bude dobré, ak ich zrušia. Koľko už aj tu ľudí doplatilo. Dosť, čo ich ubíja alkohol a ešte do toho automaty, to nie je dobré,“ myslí si pán Milan. Rovnaký názor mala aj Božena Gabková. „Keď to má pomôcť dobrej veci, nech zrušia. Aj mladí sa na to veľakrát dajú. Nech sa venujú radšej niečomu inému,“ zdôvodnila pani Božena. Anna Pleváková hovorí, že aj v dedine pozná prípady, keď hranie automatov ľuďom poriadne uškodilo. „Postihuje to ľudí, ktorí majú ešte malé deti, ale aj starších. Uvítala by som, keby poslanci prijali zákaz,“ dodala. Štefan Moravčík rovnako, ako pani Anna vie aj o konkrétnych prípadoch v ich obci. Bližšie sa k následkom vyjadrovať nechcel. Je však tiež za zrušenie automatov. „Zbytočne tam ľudia míňajú peniaze. Trpí rodina, hlavne deti.“Podľa Jaromíra Milka chodia hrať aj mladí chalani. „Doma isto rodičom zoberú peniaze a nahádžu do automatov. Mali by ich zrušiť,“ konštatuje pán Jaromír.

Príjem oželejú, peniaze vedia získať aj inak
Ak chcú v nejakej obci zakázať výherné hracie automaty, musí podľa zákona formou petície najprv o to požiadať aspoň 30 percent dospelých obyvateľov obce. V Lysej už takúto petíciu spisovali a splnili zákonné ustanovenie. Starosta Michal Ondrička hovorí, že obec už pripravila aj všeobecne záväzné nariadenie. Príjem do obecnej kasy, ktorý majú vďaka automatom, im nestojí za to. Zaobídu sa bez neho.
Návrh
Michala Ondričku hovorí, že majú pripravený návrh, ktorý má za cieľ zakázať prevádzkovanie niektorých hazardných hier v obci. „V obci máme tri prevádzky, kde sú výherné hracie automaty. Petíciu podpísalo vyše 600 občanov, takže spĺňame náležitosti zákona,“ hovorí starosta. On sám pozná veľa smutných príkladov, keď hráčska vášeň zasiahla negatívne do osudov rodín v ich obci. „Je tu jedna rodina, kde otec je dlhodobo nezamestnaný a mama od nich odišla. V rodine sú dve deti, ktoré nasledovali otca. Zostali bez práce, a ani nie zárobok, ale príspevky, ktoré dostanú, všetky zostávali v automatoch. Takže máme aj takéto smutné prípady,“ hovorí starosta.
Nestoja za to
Obec má síce príjem z prevádzky výherných hracích automatov, podľa starostu sa však bez neho zaobídu. „V rozpočte máme naplánovaný príjem z výherných automatov asi 4500 eur. Za minulý rok to bolo niečo okolo 4200 eur. Tieto peniaze vieme získať aj iným spôsobom a určite stratu tejto sumy naša obec ustojí. Určite nám nestojí za to. Každá zachránená rodina je dôležitejšia, ako príjem do obecnej kasy,“ hovorí Ondrička.
Rozhodnú poslanci
Ak by poslanci prijali návrh nariadenia na zrušenie automatov, do konca roka sa stav už nezmení. V reštauráciách budú fungovať. „Keď však budú žiadať prevádzky o udelenie nových licencií, už im zašleme naše nariadenie, že u nás je zákaz,“ vysvetľuje Ondrička. Dodáva, že majitelia prevádzok už volali a bránia sa, lebo je to podnikateľská činnosť, ktorá ich živí. „Ale raz, keď to občania nechcú, mali by sme rešpektovať vôľu ľudí,“ hovorí starosta. Všetko je teraz v rukách obecného zastupiteľstva, ktoré môže nové nariadenie schváliť, ale aj nemusí.
Možno aj iní
Starosta Ondrička hovorí, že v susednej obci síce automaty sú. Napriek tomu bude mať prijatie nariadenia podľa neho účinok. „Hrajú väčšinou ľudia zo sociálne slabších rodín. Myslím si, že nebudú chcieť cestovať za hazardom do susednej obce. A možno susedné obce, ktoré riešia rovnaký problém, nás budú nasledovať,“ hovorí Ondrička.
Príjmy ny Slovensku
Naša redakcia sa pokúšala zistiť informácie, v koľkých obciach na Slovensku už prijali v obciach alebo mestách nariadenie o zákaze výherných hracích automatov. Združenie miest a obcí Slovenska ani ministerstvo financií však nemajú takúto štatistiku.
Z ministerstva prišla odpoveď, aké sú príjmy samospráv. „Odvody z prevádzkovania hazardných hier sú príjmom štátneho rozpočtu a rozpočtu obcí. Za rok 2015 bol predpis odvodov do štátneho rozpočtu asi 169,8 milióna eur a do rozpočtu obcí 15,4 miliónov eur,“ uvádza sa v správe tlačového odboru Ministerstva financií Slovenskej republiky.