POVAŽSKÁ BYSTRICA. Regionálna prehliadka detskej dramatickej tvorivosti patrí medzi veľmi dôležité súťaže pre detských divadelníkov. Rozhoduje sa na nej o postupe do krajského kola.
K tradičným účastníkom sa tento rok pripojili aj dvaja nováčikovia, a to z Dubnice nad Váhom a Novej Dubnice.
Prišli aj nováčikovia
Súťaž Rozprávkové javisko, ktorú organizuje Považské osvetové stredisko, je postupovou na celoslovenskú súťaž. Mladí herci súťažia v dvoch kategóriách, a to ako súbory i jednotlivci. „Sme radi, že na regionálnu prehliadku prišli deti zo všetkých troch okresov. Väčšina súborov je pravidelným účastníkom. Teší nás, že máme i nováčikov z Novej Dubnice a Dubnice nad Váhom,“ hovorí riaditeľka Považského osvetového strediska Daniela Čižmárová.

Doplnila, že organizujú aj krajskú prehliadku, ktorá sa uskutoční 8. apríla v Púchove.
Divadlo je pre všetky deti
Pravidelným účastníkom prehliadky je divadelný súbor Bebčina z Novej Dubnice. Jedinečným ho nerobia len hry, s ktorými vždy prichádza, ale aj to, že v súbore účinkujú aj integrované deti. Vedúcou súboru je Miriam Martináková, ktorá pracuje ako špeciálny psychológ a lektorka tvorivej dramatiky. Práca s postihnutými deťmi ju a školu, v ktorej pracuje, inšpirovala k založeniu prehliadky minidivadiel mentálne postihnutých detí. Prichádzajú aj do súboru Bebčina.

Ako Martináková hovorí, vôbec s tým nemajú problém. „Veľmi rýchlo zapadnú do kolektívu, deti ich berú ako seberovných. Možno je to mojou prácou, o ktorej sa často rozprávame. Aj teraz hrá v Bebčine jeden chlapec, ktorého vozia až z Novák. Prečo by sme nedali príležitosť i takýmto deťom? Je to pre ne zážitok i kultúrne vyžitie,“ vysvetľuje.
S týmto názorom súhlasí i členka poroty Elena Bakošová. „Pani Martinková veľmi pekne pracuje s postihnutými deťmi. Dokáže ich začleniť do kolektívu, že sa často nedá ani postrehnúť, o ktoré ide. Je to nádherný pedagogický prístup a takéto deti to obohacuje na celý život,“ skonštatovala.
Vincóóó
Bebčina si pripravila na prehliadku dve predstavenia. Väčší úspech ako Maličká, neboj sa mal Vincóóó. Predlohou bolo dielo Vincenta Šikulu Prázdniny so strýcom Rafaelom. „Trochu nám zlyhala hudba, ale deti to dokázali nahradiť. O to v detskom divadle ide, aby sa deti vybláznili, hrali ho s radosťou pre radosť. A moje deti to vedia,“ usmiala sa Martináková.

Hra bavila aj účinkujúcich. Bolo to vidieť na ich prirodzenom vystupovaní na javisku. „Hralo sa mi dobre, len som mala trocha trému,“ priznala sa Michaela Galková, ktorá je členkou súboru dva roky. Prácu si pochvaľoval aj Jakub Cmíral. Páčilo sa mi i publikum, ktoré bolo vnímavejšie k hercom a hlavne tichšie. Andrej Antala zas prezradil, že texty sa učili ľahko. Väčší problém bol s piesňami, tie sa vraj veľmi neučil.
Prístup k spracovaniu diela ocenila aj porota. Bebčina s Vincóóóm, ako víťaz kategórie súborov, je medzi postupujúcimi na krajskú prehliadku v Púchove.
Je to poučné
Nováčikom v súťaži boli mladí herci zo ZUŠ v Dubnici nad Váhom. Do prehliadky sa zapojili s dvomi scénickými miniatúrami v réžii Pavly Musilovej. „Na Rozprávkovom javisku som s deťmi po prvý raz. Divadlo mi je však blízke, keďže hrávam aj v ochotníckom divadle. Je super, že môžem takto aspoň porovnávať a túto možnosť majú aj moji zverenci,“ povedala.

„Za seba môžem povedať, že som veľmi milo prekvapená z úrovne podujatia. Organizačne je veľmi dobre pripravené, na čom má zásluhu metodička Majka Martikáňová. A za svojich zverencov najmä to, že je to pre ne výborná príležitosť, aby sa mohli porovnať so svojimi rovesníkmi. Účasť na prehliadke im dá oveľa viac ako príprava na hodine. Na súťaž sme extra predstavenie nepripravovali, pretože zatiaľ sa len spoznávame. Ale deťúrence sú šikovné, tak sme sa odhodlali prísť aspoň so scénickými miniatúrami,“ doplnila.
Ťažké rozhodovanie poroty
Toto slovné spojenie sa používa dosť často pri súťažiach. V prípade Rozprávkového javiska má však podľa všetkých troch členov odbornej poroty svoje opodstatnenie. Zhodli sa, že úroveň podujatia je veľmi vysoká. Jeho účastníci sú veľmi dobre pripravení a poznať, že vedúci s nimi neustále pracujú, snažia sa vyberať hry, ktoré zodpovedajú veku ich zverencov. „Chodievam na rôzne súťaže detskej dramatickej tvorivosti po Slovensku. Ale vždy mám pocit, že v tomto meste a kraji je úroveň veľmi vysoká. Je to vďaka práci so súbormi, ktorým sa venuje metodička Majka Martikáňová i všetkým pracovníkom Považského osvetového strediska. Skutočne si zaslúžia uznanie, pretože stále udržiavajú detské divadlá, ktoré v iných regiónoch začínajú miznúť,“ poukázala členka poroty Eva Čárska.
Definitívny verdikt
Rozhodovanie mala porota pri určení prvého miesta. Keďže víťaz môže byť iba jeden, nakoniec sa zhodla, že v kategórii súborov si palmu víťazstva odnesie Bebčina s hrou Vincóóó.
Bebčina bola úspešná aj s druhou hrou Maličká, neboj sa... Získala s ňou druhé miesto. To patrí aj DDŠ Ochotníček pri DK v Púchove za inscenáciu Pozdravuje vás strýko Emil.
Radosť z tretieho miesta mal DDS Trpaslíci z Púchova. Predstavil sa s inscenáciou Janko Hraško – ako to naozaj bolo?
Uznania si z regionálnej prehliadky odniesli aj ďalšie súbory. DS Imro zo ZUŠ IWK za účinkovanie s hrou Alica, DDS Imro starší zo ZUŠ IWK za výber predlohy k inscenácii Čarodejnice, DDS ZUŠ Dubnica nad Váhom za výber súčasného slovenského textu k hre O Ferovi, ktorý robil všetko naopak a Divadlo SOS pri SZUŠ v Novej Dubnici za účinkovanie s hrou Kubo.
V scénických miniatúrach prvé miesto získali Zuzana Hudáková a Zina Raková z DDŠ Ochotníček. Druhé miesto patrí Natálii Filovej zo ZŠ Slov. Partizánov Považská Bystrica, tretie Alexandre Švecovej a Nikolasovi Gagovi zo ZUŠ Dubnica nad Váhom. Cenu za spontánny prejav porota udelila Adriánovi Hornému zo ZŠ Slovenských partizánov. Uznanie za účinkovanie dostali Alexandra Hrnková, Paula Tarožíková, Jozef Vaňko, Barbora Chudá a Zuzana Polomová.