POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na čistenie studničiek a ich okolia sme sa vybrali za skupinkou žiakov zo Základnej školy SNP, ktorá sa rozhodla v piatok postarať o studničku nad Dráhami. Iniciátori projektu Slavomír Turčány mladší a Július Krčmárik prezradili, že žiaci výborne pomohli. Miest, kde sa pracovalo, však bolo v okolí Považskej Bystrice viac. V sobotu robili aj dobrovoľníci.
Neporiadok ich nahnevá
Nikola Seková prezradila, že je prvýkrát na takejto akcii. „Je smutné, keď ľudia nechajú po sebe takýto neporiadok. My si smeti vždy napcháme do vreciek alebo tašky, či batoha,“ povedala Nikola. Dodala, že je smutné, ak sa tešíte na nejaké pekné miesto v prírode, dorazíte tam a nájdete neporiadok.

Natália Kostelanská hovorí, že je to nielen nepekné, ak je v prírode neporiadok, ale to aj škodí. „Aj v okolí Podmanína, kde bývam, sú krásne miesta a ľudia tam tiež nechajú kadečo,“ dodala. Raz to vraj jedného mladého chalana od nich, Maroša Kostelanského, tak nahnevalo, že zo stavebného odpadu, ktorý takto niekto vyviezol na lúku, postavil veľký gauč. „To bol zaujímavý spôsob, ako ukázať, že sa robí, čo sa nemá,“ myslí si Natália.
Dôležitý je aj prístup
Veľké nožnice na kríky zverili do rúk Nikole Šútkovej. Čistila spolu s chlapcami prístup k studničke. Prezradila, že s tým nemala žiadny problém. Z domu je vraj zvyknutá robiť takéto práce. „Hrabem, pracujem v záhrade,“ prezradila. Dokonca, keď sme sa pýtali, či vie narábať aj so sekerou, pohotovo odpovedala. „Jasné, aj narúbem drevo.“ Rada sa zúčastnila akcie zameranej na čistenie studničiek a pekných miest v prírode. Prezradila, že aj u nich pri Podmaníne majú pekné studničky, ktoré by sa zišlo vyčistiť. Dievčatá dokonca pristali, že by to urobili aj ony.
Voda je vzácna
Sebastián Zábojník býva v meste v časti Zakvášov a do lesa to má vraj tiež len na skok. Občas tam s kamarátmi vyrazia. „Rád som prišiel pomôcť tejto akcii, je to fajn nápad. Chodievam na stanovačky aj na chaty a nie je dobré, ak niekde prídete a je tam neporiadok. Neprospieva to ľuďom ani prírode,“ povedal Sebastián. Tiež je podľa neho dôležité, aby bola čistá voda. „Tá je vzácna, a tak je dobré starať sa aj o studne v prírode. My sa snažíme veci odpratať a odniesť z miesta, kde sme boli, vo vreci,“ povedal Sebastián.
Projekt začali so školami
Slavomír Turčány povedal, že akciu s názvom Prameň života zorganizovali pri príležitosti Dňa vody na to, aby sa aj deti na základných školách v prírode naučili niečo o význame studničiek a čistej vody. „Mali to ako výlet a zároveň urobili užitočnú vec. Upratali miesto okolo studničky, zlepšili prístup k nej,“ dodal Slavo. Dobrovoľníci potom studničku neskôr opravili a pribudla nad ňu aj strieška. Žiaci tiež pracovali na Rozkvete. Jenu zo studničiek tu dali do poriadku spolu s pani učiteľkou deti zo Základnej školy Slovenských partizánov.
Brigády so žiakmi boli vlastne pilotnou akciou k projektu zameranému na opravu kyseliek, ktoré sú v Manínskej tiesňave. „Pán Rezák sa stará o tieto miesta a my mu chceme postupne počas roka s dobrovoľníkmi pomôcť, nech sa opravia, aby sa tu vytvorili pekné miesta,“ dodal Slavo. Zatiaľ už aj zrenovovali prístupové chodníky k nim.

Július Karčmárik dodal, že deti sa niečo naučili aj ako sa správať v prírode. Poučili ich aj o nebezpečenstve, ktoré hrozí prírode od ohňa a zvieratám či rastlinám pri znečisťovaní lesa. „Deťom sa chcelo robiť, boli veľmi šikovné,“ dodal Julo.
Pokračujú dobrovoľníci
Akcia pokračovala aj cez víkend. Dobrovoľníci vyrazili na niekoľko miest v okolí Považskej Bystrice, napríklad nad Považskú Teplú či na Podhradské lúky, aby začali dávať do poriadku studničky. „Po zime boli od zveri, ale aj bez údržby zanedbané. Museli sme ich vyčistiť, prekopať, obložiť kamením a nasadiť nové trubky. Niekde pribudli a ešte pribudnú aj striešky,“ povedal Julo.

Pri oprave studničky na Podhradských lúkach vraj vykopali zo studničky naozaj úctyhodné množstvo bahna a nánosov. Studničku vyčistili a tiež prikryli strieškou. Opravili aj zanedbané ohnisko. Tu prišli pomôcť deti z turistického krúžku zo Základnej školy Stred s pani učiteľkou Alenou Škrtelovou. „Strašne sa snažili a ja verím, že im táto akcia niečo dala. Mal som radosť z toho, keď som videl, ako aj celkom malé deti, dokonca dievčatká, makali s absolútnym nasadením,“ povedal Slavomír Tučány.
Dobrovoľníci sa zapoja aj do akcie Naše mesto, ktorá bude 10. júna a budú počas nej pokračovať v čistení studničiek.