Školy chcú rekonštruovať, zaujímalo ich rozdelenie peňazí

V Považskej Bystrici pripravujú vyše trištvrte miliónovú investíciu do škôl. Poslancov zaujímalo, aký systém sa použije pri rozdeľovaní. Pripomenuli aj nevyužité peniaze z eurofondov.

V súvislosti s investíciou do škôl sa rozprúdila dlhšia diskusia.V súvislosti s investíciou do škôl sa rozprúdila dlhšia diskusia. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto pripravuje väčšiu investíciu do škôl v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Vymeniť chce hlavne okná, aby v budúcnosti šetrilo na energiách. Pôjde u sumu vyše 800-tisíc eur. Mesto si na rekonštrukciu škôl berie úver. Na zastupiteľstve sa rozprúdila živá diskusia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O svoj majetok sa treba starať

Na zasadnutí zastupiteľstva sa rozprúdila živá diskusia. Poslanca Marián Sopčáka zaujímal akým spôsobom sa vyberali školy a aký je časový rámec na realizáciu. Prejavil tiež názor, že by mali byť do obnovy zahrnuté všetky.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor Karol Janas vysvetlil, že sa to týka všetkých základných aj materských škôl.

Martaus František pripomenul, že školy sú majetkom mesta a je povinnosť sa oň starať. „Každým jedným rokom sa zvyšuje potreba a zvyšuje sa rozpočet, ktorý bude potrebný na to, aby sa odstránili nedostatky,“ hovorí Martaus. Dodal, že investícia ho teší. 

Nevyužité eurofondy boli chybou

Rudolf Karas sa vrátil do minulosti. Pripomenul, že na základné školy získalo mesto aj eurofondy a zlyhalo verejné obstarávanie. „Bola to strašná chyba, ktorá nás bude stáť veľa peňazí. Robíme vlastne z úverov len výmenu okien. To je len prvá čiastka, ktorú školy zhltnú,“ pripomenul Karas.

Podľa poslanca nie každá škola rovnako iniciatívne pristupovala k snahe vymeniť okná už v minulosti. Ak sa pristúpi k výmene, malo by sa zohľadniť, aká práca je už urobená. „Ak bol niektorý z riaditeľov šikovný, pozháňali si sponzorov, mali ochotných rodičov, mala by sa zohľadniť čiastka, ktorá sa tu už vložila na rekonštrukciu a mali by dostať financie na niečo iné, čo potrebujú. Aby tí, ktorí sa snažili robiť, neprišli o peniaze,“ zdôvodnil poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Podliezanie cien

Primátor Janas priznal, že eurofondy na dve školy mali. Konkretizoval, že išlo o ZŠ Slovenských partizánov a ZŠ Stred. „Ale na môj pokyn bola súťaž zrušená a nešli sme do toho,“ zdôvodnil Janas s tým, že firma podliezala ceny na jednu tretinu projektovanej. „Keď potom rozoberáte stránku po stránke a prídete na to, že kopec vecí nezaúčtovali alebo zaúčtovali plastové okná jedno za desať eur, tak toto len kamikadze podpíše. Takže môže byť na mňa zle, že som to nepodpísal, ale spravil som to s plným vedomím,“ povedal primátor. Dodal, že toto bolo naozaj neakceptovateľné.

Primátor vysvetli, že rekonštrukciou chcú dostať školské zariadenia na rovnakú štartovaciu úroveň. „Preto vymením všetky okná, aj v telocvičniach, tak aby to bolo z hľadiska ekonomických  úspor,“ vysvetlil Janas.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú vyrovnať štartovaciu čiaru

Podľa primátora Janas nemôžu investovať podľa kľúča, že jeden riaditeľ je šikovnejší a iný menej. Pripomenul v tejto súvislosti ešte jednu vec. „Máme 11 prímestských častí a z nich vozíme deti na jednu, maximálne dve školy. Stačí, aby sme presunuli autobusy na inú školu a tie, ktoré sú dnes vynikajúce, ktoré robia dobrý zisk, tak o tieto deti prídu a sú to desiatky, možno stovky detí. Prejdú do inej školy a tá škola náhle z ničoho nič bude vynikajúca ekonomicky a tá ktorá ich mala doteraz začne krvácať, lebo jej deti odídu,“ povedal Janas.  

Dodal ešte, že čakajú po vymenení okien výrazné úspory, ktoré budú môcť potom školy investovať do vlastného rozvoja. Tiež pripomenul, že niektoré školy a materské školy dostali peniaze na okná vďaka výstavbe diaľnice. „To znamená, že riaditelia to vedeli využiť a dnes sú na lepšej štartovacej čiare. My sa snažíme túto štartovaciu čiaru len vyrovnať.“

Reakcie na pripomienky poslanca

Čiastočne s názorom Rudolfa Karasa súhlasil aj poslanec Martaus. „Nie všetky subjekty sa rovnako aktívne, efektívne a kvalitne zhostili úlohy a nie celkom systémovo bola aj zo strany mesta doriešená otázka právnej subjektivity niektorých zariadení. Rozdiely nastali aj objektívne, ale aj pre rôzne schopnosti štatutárov zariadení,“ povedal Martaus.   Názor poslanca Karasa podporil aj Andrej Péli. Na konkrétnu školu, a to Základnú školu Nemocničná, poukázala v súvislosti s týmto aj poslankyňa Jana Veličová. „Má na obidvoch budovách vymenené okná. Ako budú na tejto škole prefinancované peniaze z  úveru,“ zaujímalo Veličovú.  

Primátor reagoval, že aj na tejto škole je ešte čo robiť. „Každá škola niečo dostane nebojte sa.“

Marián Sopčák hovorí, že deti ktoré sú v školách sú všetky rovnaké a posudzovať preto nie je vhodné podľa šikovnosti.  „Sú to naše deti a zaslúžia si rovnomerne prerozdeliť financie,“ povedal Sopčák. 

Zlý stav nie je len problémom Považskej Bystrice

Tibor Macháč pripomenul, že väčšina budov v meste, a tam patria aj školy, boli postavené v šesťdesiatych, prípadne sedemdesiatych rokoch. „Majú 60 až 70 rokov. Toto všetko je nie len v Považskej Bystrici, ale globálne po celom Slovensku. Začínajú nám pomaly padať na hlavu. Naša samospráva, ale aj samosprávy iných miest a obcí budú mať v nastávajúcom čase veľké problémy,“ povedal Macháč.

Zdôraznil, že poslanci v školskej komisii sa dožadovali obnovy objektov a to nielen výmeny okien, ale aj výmeny vykurovacích telies a podobne a zdôvodňovali vec hlavne tým, že je to investícia sčasti návratná v energetickej úspore.

Mechanizmus na ohodnotenie úsilia

Macháč súhlasí, že manažmenty niektorých škôl skutočne aktívne pristupovali k správe majetku a sú určité rozdiely. „Ale pokiaľ chceme urobiť razantný vstup a mať komplexné a celkové úspory tak treba jednoznačne ísť celoplošne a vymeniť okná na všetkých zariadeniach,“ myslí si Macháč.  Napriek tomu by bol rád, keby v budúcnosti sa našiel určitý mechanizmus, ktorý by ohodnotil manažmenty a školy, ktoré vynaložili s rodičmi, sponzormi  námahu, prípadne získali peniaze z dvoch percent z daní a ďalších zdrojov. Žiadal, aby boli prekryté tieto ich predošlé snahy. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu