DUBNICA NAD VÁHOM. Miestne dane a poplatky sú dôležitým príjmom každej samosprávy. Jedným z prostriedkov na vymáhanie pohľadávok je aj zverejnenie neplatičov. Nie ale všetkých. Zákon upravuje, od akej sumy môže byť neplatič zverejnený.
Pohľadávok pribúda
Z roka na rok pribúda tých, ktorí neuhrádzajú predpísané dane a poplatky. Od roku 2012 sa objem pohľadávok viac ako zdvojnásobil, zo 403-tisíc na 933-tisíc eur. „Najstaršie vymáhané pohľadávky sú od roku 2005. Celková výška pohľadávok v pomere k objemu vyrubených miestnych daní a poplatku k 31. 12. 2015 predstavuje 4,3 percenta,“ informuje hovorca mesta Juraj Džima.
Najväčším neplatičom medzi právnickými firmami je Dubnický metalurgický kombinát. Firma je v konkurze a mesto eviduje voči nej pohľadávku takmer 379-tisíc eur. Či sa mu podarí niečo z dlžnej sumy vymôcť, je zatiaľ otázne. Nepomôže ani exekúcia. „Exekučné konanie sa podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii vyhlásením konkurzu zastavuje. Všetci veritelia, teda aj mesto, sú tak nútení čakať na ukončenie konkurzného konania a na konečný rozvrh pre veriteľov,“ vysvetlil Džima.
Posielajú exekúcie
Podľa zákona je možné zverejniť neplatičov len v prípade, ak daňové pohľadávky spolu presahujú 160 eur u fyzických a 1600 eur u právnických osôb. Ako však Džima upozornil, prevažná väčšina daňových dlžníkov z radov fyzických osôb dlhuje menej ako 160 eur, takže nie vo všetkých prípadoch je tento spôsob účinný. Mesto preto využíva na vymáhanie svojich pohľadávok aj ďalšie zákonné prostriedky, počnúc výzvou poštou a končiac exekúciami.
„Mesto vymáha všetky pohľadávky. V súčasnosti sú v procese vymáhania pohľadávky za rok 2014 a staršie. Od r. 2008 do konca minulého roka bolo zo 4938 exekučných titulov u právnických i fyzických osôb vymožených 2922 titulov, čo vo finančnom vyjadrení znamená 425-tisíc eur,“ dodal Džima s tým, že 162 exekúcií bolo zastavených.