Ako nakoniec zabojoval s trémou
S niektorými recitátormi sme prehodili zopár slov. Zaujímavé bolo, že zatiaľ čo pri podobných súťažiach u bežných základných škôl sa zúčastňuje hlavne veľa dievčat, tu bolo medzi účinkujúcimi veľa chlapcov. „Bol som tu už viackrát. Už ani nemám trému, zvykol som si. Mám príbeh o tom, na čo je vlastne v škole školník. A je tam na to, aby ho všetci poslúchali,“ povedal so smiechom pred svojím vystúpením Pavol Poliček. Dodal, že školníka sa vraj bojí podľa jeho príbehu aj riaditeľ. Tesne predtým, než mal ísť Pavol na javisko sa však potvorka tréma predsa len dostavila. Dokázal ju však ako skúsený recitátor úspešne zahnať. „Pomodlil som sa a pomohlo to. Chcel som mať tiež šťastie. A ono prechádza cez Boha. Verím, že ho budeme mať aj s kamarátom Aďom Kohútom a ujde sa nám nejaké miesto pri vyhodnotení. A že budeme môcť ísť recitovať potom aj ďalej,“ prezradil Pavol. Jeho vystúpenie bolo nakoniec veľmi pôsobivé.
Potvrdilo sa, že dobrého býva málo
Patrik Facona je drobný chlapec, ktorý však dokázal na javisku predviesť vystúpenie veľkého herca. Recitáciu dokončil so smiechom, čo bola tiež súčasť vystúpenia. Keď sme sa ho neskôr pýtali, ako dlho sa pripravoval, tvrdil, že jeden a pol dňa. Pani učiteľka Jitka Štiglicová však prezradila, že to bolo oveľa dlhšie. Patrika to však bavilo. Možno preto sa mu zdalo, že to bolo tak krátko. Lebo keď nás niečo baví, utekajúci čas ani nevnímame. „Stále sme sa smiali, aj keď som sa to učil recitovať, a aj teraz sa všetci smiali,“ povedal s radosťou v hlase Patrik. Záver básničky, kde sa rozosmial, nám potom predviedol aj na chodbe, a to bolo vraj podľa neho najsmiešnejšie.
Herci a moderátori to nemajú ľahké
Určite aj pekným, priam rozhlasáckym hlasom zaujal zase Mirko Lesay. Že má nejaké obavy, sme si vôbec nevšimli. „Mal som dosť trému. Nacvičoval som asi dva mesiace,“ prezradil. Priznal sa, že mal v texte aj časť, s ktorou mal dosť problém. A nanešťastie v poslednej strofe. „Bolo aj ťažké ísť proti niektorým súperom. Keď som ich počul, povedal som si, že na to nemám, ale nakoniec som to dal a som rád,“ dodal Miro, podľa ktorého to veru herci alebo moderátori v televízii či rozhlase nemajú ľahké.
Radi využijú príležitosť ukázať talent
Riaditeľ z usporiadateľskej školy, ktorou je Spojená škola internátna v Považskej Bystrici, prezradil, že išlo už o 21. ročník oblastnej súťaže detí zo špeciálnych škôl. „Takže niektoré tváre, ktoré prišli recitovať, ale aj ľudí, ktorí malých recitátorov pripravujú, už dobre poznám. Tento rok je tu desať škôl z Trenčianskeho a tri zo Žilinského kraja. Celkovo 13 škôl a 47 účinkujúcich detí,“ informoval Dušan Saksa.Stúpa podľa neho aj kvalita. „Nejde už len o strohý prednes. Objavujú sa aj veľmi úspešné pokusy o dramatizáciu,“ dodal. Podľa Saksu tieto deti veľa možností prezentovať sa na verejnosti nemajú a súťaž im ju dáva. „Je to pre nich výnimočné, tešia sa a chcú ukázať, že majú na to a robia to s plným nasadením. Tí, čo deti pripravujú, majú veľmi ťažkú prácu, lebo naučiť tieto deti zapamätať si už len text, je ťažké a nacvičiť ich ešte predniesť ho dramaticky, dá naozaj prácu,“ povedal Saksa.Priznal sa tiež, že niektorých recitátorov sám obdivoval. „Veru, keď som tu videl recitovať jedného chlapca zo Žiliny, rozmýšľal som, že s učením takého dlhého textu by som mal veru aj ja problém. Takže som rád, že sú deti stále lepšie a lepšie,“ prezradil Saksa.Víťazi 21. ročníka súťaže Otvorené srdcia
- 1. kategória, B variant poézia
Tomáš Marcinek, ŠZŠ Handlovápróza, Tomáš Fedor, SŠI Žilina – Vojtaššáka
- 2. kategória, praktická škola
Ivana Chupková, SŠI Pov. Bystrica
- 3. kategória, 1. – 3. ročník (A variant) poézia
Patrik Facon, ŠZŠ Bánovce nad Bebravou
- 4. kategória, 4. – 6. ročník (A variant)
poézia - Viktória Mintáchová, ŠZŠ Kysucké Nové Mesto, próza - Veronika Palušáková, ŠZŠ Handlová
- 5. kategória, 7. – 9. ročník (A variant)
poézia - Andrej Kohút, SŠI Pov. Bystrica, próza - Erika Ďurdíková, SŠI Žilina – Vojtaššáka, Pavol Poliček, SŠI Pov. Bystrica