POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na daňovom úrade majú už niekoľko týždňov netradičnú vtáčiu ochranku. Ornitológ hovorí, že nie je väčšinou účinná. V Považskej Bystrici však strašenie pomohlo.

V Prahe sova, tu havran
Na daňovom úrade sa už asi tri týždne, a to z troch strán, hompáľajú atrapy havranov. Odradiť majú nechcených okrídlených návštevníkov, ktorým sa zapáčilo vyklopkávať melódie na zateplené steny. Krásne rezonujú, a tak zaručene odplašia votrelcov a nalákajú samičky. Ornitológ Ján Topercer však hovorí aj o inom zámere ďatľov, ktoré sa pustili do stien práve u výbercov daní. Ľudia pred daňovým úradom sa však konečne aj usmievajú. „S istotou neviem, načo sú tu zavesené tie vtáky. Len tuším, lebo niečo podobné som videl už v Prahe,“ povedal s úsmevom na perách Juraj Mikuš s tým, že je to určite zaujímavé. Keď vraj zbadal takýto plašič v Prahe, bol presvedčený, že na budove sedí naozajstná, živá sova. Takže keby bol vraj operenec, fakt by sa zľakol hroziaceho nebezpečenstva.

Toto vysvetlí, kravu ťažko
Jana Červencová musela tiež svojmu dieťaťu vysvetľovať, čo to poletuje vo vzduchu nad ich hlavou. Uvažovala trochu inak. „Asi do steny búrali vtáky, preto to tam je. Zaujímavé, niečo podobné som ešte nevidela. Videla som plašič na vtáčiky, aby nebúrali do skla, ale nie takýto,“ hľadala zdôvodnenie mladá žena. Dodáva, že ide o celkom milú vec. Určite to vraj nebije do očí ako zviera, ktoré je na budove troch veží, teda modrá krava. „Len ťažko vysvetľujem svojmu dieťatku, prečo je tá kravička dolu hlavou a je modrá. Takže vtáčika budem vedieť rozumne vysvetliť, ale tamto?“ prezradila mladá mimina, keď sme jej vysvetlili, aký účel plnia vtáčie atrapy. Štefan Paluš uvítal takúto ekologickú ochranu majetku. „Nie fyzicky ich likvidovať, ale plašiť. Takže toto je v poriadku,“ prezradil. Trochu si však aj zažartoval. „Skôr mi v prípade daňového úradu napadne iné zviera, napríklad biely kôň, ale čierny havran? Ale ktovie?“ zasmeje sa mladý muž. Dodáva, že čo sa týka zvierat na budovách, máme tu trošku ZOO, lebo na budove neďaleko je modrá krava. „Ale ak havrany splnia účel, prečo nie,“ konštatuje ešte.
Zaujali ho „omrvinky“
Viktor Mišutka, údržbár budovy daňového úradu, si spomína, že zateplenie a novú fasádu robili asi rok dozadu.Najprv bol pokoj, neskôr im na steny začali klopkať operence. „Ráno, keď som išiel jedného dňa otvárať budovu, na zemi bol natrúsený polystyrén. Zisťoval som, prečo. Všimol som si neskôr, že vo fasáde sú vyďobané diery,“ hovorí Mišutka. Dodáva, že potrebujú ochrániť svoj majetok a chcú to robiť šetrne. Preto sa rozhodli vtákov, ktorí toto robia, strašiť. „Pozeral som na internete, čo sa dá kúpiť a rozhodol som sa pre makety plastových havranov, ktoré sme zavesili na budovu. Nič inšie nás nenapadlo, keďže sme nechceli vtákom ublížiť,“ hovorí. Okrídlených strašiakov majú namontovaných asi tri týždne. Zabrali, lebo nové diery sa odvtedy neobjavili. „Nikto sa nepýta, len každý vytáča hlavu, čo nám to tu lieta. Je to také trošku aj zábavné,“ hovorí Mišutka. Konečne sa teraz už aj pred daňovým úradom ľudia usmievajú.
Bubnujú možno aj na výber špeciálnej dane
Takéto „koncerty“ sa im pozdávajú
Ornitológ a ochranár Ján Topercer vysvetľuje, že druh, ktorý vyďobáva diery, je najčastejšie ďateľ veľký. „Vyťukávaním oznamuje, že tam a na okolí má svoje teritórium práve on. Dáva to najavo práve bubnovaním, teda mlátením do omietky. Omietka v kombinácii s polystyrénom veľmi dobre rezonuje. Pripomína mu to bútľavý strom. Keď pritvrdí, zvuk patrične zosilnie, a to sa mu páči,“ hovorí Topercer. Ďateľ dáva tak aj samičkám najavo, že sa v lokalite nachádza adept na rozmnožovanie. „Keď sa preďobe cez omietku, dostane sa k mäkkému polystyrénu, láka ho tiež veľmi, hľadať niečo fajnové do zobáka. Keď nič nenachádza, prestane ho táto činnosť baviť. Niektorých to odradí skôr, iní sú vytrvalejší,“ vysvetľuje ešte Topercer. Po „vtáčom bubnovaní“ zostávajú v omietkach diery. „Ďatle v nich však nehniezdia, to je len výnimočné. Do dutín sa však zvyknú nasťahovať iné vtáčiky,“ vysvetľuje ochranár, aký ďalší problém prináša činnosť.Montujú sa preto rôzne plašiče, aby ďatľov odradili od „koncertovania“. „Napríklad trepotálky alebo zrkadielka. Podľa doterajších pozorovaní mi nepripadá, že by to bolo veľmi účinné. Lepšie by bolo skôr zvoliť inú technológiu zateplovania. Aspoň v okrajových častiach budovy, rohových či podstrešných, čo nerezonuje a lepšie odoláva ich tvrdým zobákom,“ myslí si Topercer.
V ťukaní je možno aj iný, skrytý význam
Ochranára a ornitológa tiež zaujalo, že sa vtáky pustili práve do steny daňového úradu. Trošku si v tejto súvislosti zažartoval. „Akoby si prišli vybrať nejakú environmentálnu daň, ktorú naši politici nie a nie zaviesť. Alebo ide o nejaké ďatlie startupy, teda o moderných, mladých ďatľov, ktorí hľadajú nové cesty,“ dodáva Topercer. S ďatľami, ktorí robia diery do zateplených stien domov, majú problémy aj inde v meste. Písali sme už napríklad o jednej bytovke na sídlisku Stred. Tu sa snažia operence odplašiť namaľovanými atrapami.