POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sudy niekto vyhodil pri ceste, ktorá vedie ku korytu Váhu. Táto lokalita je veľmi problematická. Rôznych skládok odpadu sa tu objavuje viac, ide však skôr o stavebný odpad. Teraz sa objavili aj uhynuté ryby. Predseda miestneho rybárskeho zväzu hovorí o veľkej nezodpovednosti. Konať začal aj odbor životného prostredia.

Nepríjemný nález
Pavel Petrík, vedúci Odboru životného prostredia Okresného úradu v Považskej Bystrici hovorí, že dnes sa na podnet občana vybrali preveriť situáciu v priestoroch starého koryta Váhu a jednotlivých rybníkov. Sú v blízkosti Považskej Bystrice. Skutočne objavili dva sudy naplnené rybami. „Sú v štádiu pokročilého rozkladu a uložené v plastových sudoch. Našou úlohou je zvolať konanie a riešiť tento problém,“ povedal Petrík tesne po obhliadke miesta. Z úradu bol prísľub, že sa ešte dnes obrátia na Slovenský rybársky zväz, veterinárnu stanicu a iné kompetentné orgány, ktoré by sa mohli vyjadriť k postupu likvidácie.

Kde je slušnosť?
Lokalita pri Váhu je problematická a skládok, hlavne staveného odpadu, sa tu objavuje viac. „Ťažko reagovať na to, prečo niekto likviduje odpad takýmto spôsobom,“ hovorí Petrík s tým, že na každý jeden odpad už existuje spôsob ako ho zlikvidovať. „Existujú miesta kam sa dá odviezť, odborne spracovať a niektorý aj ďalej využiť. Prečo to ľudia robia takto a vozia ho do prírody, to nechápem. Je na zamyslenie, kde je slušnosť, ak niekto v 21. storočí takto nakladá s odpadmi,“ hovorí Petrík.
Ryby v sudoch podľa Petríka, našťastie, nie sú nebezpečným odpadom. „Je to však nepríjemné, lebo odpad veľmi zapácha. Tým, že je to v sudoch, nespôsobilo to žiadnu škodu na životnom prostredí,“ povedal tesne po obhliadke miesta Petrík.

Je to totálna nezodpovednosť
Vladimír Vecel, predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici hovorí, že ryby určite nemôžu byť ich. „My sme mali úhyn vo všetkých našich revíroch maximálne sedemnásť kaprov,“ reagoval Vecel s tým, že toto je veľké množstvo a sú tu naozaj veľké kusy. Postupovať pri likvidácii uhynutých rýb takýmto spôsobom je podľa neho totálna nezodpovednosť. „Dá sa to všelijako inak spracovať,“ hovorí Vecel. Keď je väčšie množstvo odviezť do kafilérie, ale zopár kusov sa dá zahrabať do zeme, prípadne dať zožrať zveri. Takúto potravu obľubujú hlavne líšky. „Pri takejto likvidácii môže vzniknúť zdroj nejakej infekcie, čo už môže byť škodlivé aj pre ľudí,“ hovorí Vecel s tým, že s vedúcim Pavlom Petríkom už vec konzultovali a dohodli sa, že budú pri riešení problému nápomocní. „V tomto prípade ide o biologický odpad, ale v púchovskom regióne našli pri pstruhovom potoku šesť sudov naplnených chemikáliami. Je to veľká nezodpovednosť ľudí, ktorí nevedia zlikvidovať takýto odpad,“ dodáva Vecel.
Odbor životného prostredia v Považskej Bystrici nakoniec kontaktoval kafilériu a je prísľub, že do konca týždňa bude odpad zlikvidovaný.