POVAŽSKÁ BYSTRICA. Primátor Karol Janas hovorí, že už keď nastúpil do vedenia mesta, koncipovali dozorné rady obchodných spoločností tak, aby v nich boli zastúpení opoziční poslanci. V ceste transparentnosti chcú podľa neho pokročiť, a preto bude zvolávať raz do roka otvorené dozorné rady. Prítomní budú môcť byť všetci poslanci.
Ako to bude
Primátor Karol Janas hovorí, že dozorné rady budú zvolávať do sídiel spoločností, aby boli k dispozícii ich konatelia, odborní pracovníci, účtovníci a hlavne, aby si všetci poslanci mohli pozrieť každý jeden dokument, ktorý by ich zaujímal. „Či po personálnej, účtovnej alebo ekonomickej stránke. Chcem, aby mali prehľad o činnosti spoločností, o ich hospodárení, personálnej politike. Jednoducho, aby sa poslanci zastupiteľstva a cez nich aj obyvatelia mesta mohli dozvedieť akékoľvek informácie,“ dodal Janas s tým, že zároveň prikročili aj k tomu, že všetky mestské spoločnosti budú povinne zverejňovať na svojich web stránkach výročné správy o činnosti. Tiež základné dokumenty ako správy audítora alebo plány činnosti. „Opatrenie sa bude týkať Mestských športových klubov, Mestských lesov, ale aj príspevkovej organizácie PX centrum. Tá nemá vlastnú dozornú radu, ale aj tam urobíme takéto stretnutia poslancov priamo v sídle, aby sa mohli poslanci dozvedieť potrebné informácie. Taktiež jej sa bude týkať zverejňovanie základných dokumentov, ktoré sa týkajú činnosti. Okrem toho sme v rokovaní s MDS, ktorá je akciovou spoločnosťou,“ povedal Janas.
Viaceré dozorné rady či účasť občanov
Primátor nevidí problém ani v tom, aby boli poslanci na viacerých dozorných radách. Upozornil však, že sú to obchodné spoločnosti, ktoré majú svoje zákonné povinnosti. „Majú svoje riadne zvolené dozorné rady, kde sú práve poslanci členovia týchto dozorných rád, ale v prípade, ak by hociktorý poslanec mal záujem zúčastniť sa dozornej rady, tak za mestské spoločnosti môžem povedať, že budem v každom prípade ako valné zhromaždenie odporúčať, aby sa zúčastnili a dostali všetky potrebné a relevantné informácie. Nie je čo tajiť. Každý poslanec a každý obyvateľ mesta by mal mať možnosť vedieť o hospodárení spoločností úplne všetko,“ povedal Janas. Na otázku, či sa aj občan bude môcť zúčastniť na takomto rokovaní, upozornil primátor opäť, že sú to obchodné spoločnosti. „Preberajú sa tu aj veci, ktoré podliehajú obchodnému tajomstvu, takže nevidím ako priechodnú účasť všetkých občanov,“ vysvetlil primátor. Cez výročné správy a dokumenty, ktoré sa zverejňujú, a to aj spoločnosti, teda faktúry, objednávky a iné účtovné dokumenty na web stránkach, má už dnes občan podľa Janasa možnosť dozvedieť sa o hospodárení spoločnosti. „Ale vôbec sa nebránime, aby priamo s jednotlivými členmi dozornej rady, ktorými sú poslanci, obyvatelia, ktorí by mali záujem, komunikovali a konzultovali,“ povedal Janas.
Čo ak informácie nedostanú
Ak sa podľa primátora občania k informáciám nedostanú, môžu sa obrátiť na mestský úrad. „Priamo na mňa či na sekretariát a my poskytneme všetky relevantné informácie, ktoré nepodliehajú obchodnému tajomstvu,“ dodal. Chceme fungovať tak, aby mali ľudia možnosť sa dozvedieť o spoločnostiach. Sú to stopercentné dcéry mesta vo väčšine.
Nemá to súvis s komisiou
Na otázku, či nejde o reakciu vedenia mesta na požiadavky poslancov z finančnej komisie, ktorým chýbali informácie, naposledy z Mestských športových klubov, reagoval. „Vôbec to nie je reakcia na pripomienky z komisie. Koniec-koncov pán poslanec Smatana je členom dozornej rady Mestských športových klubov, a ak by mali členovia záujem, mohli diskutovať a pán Smatana mohol dať relevantné informácie,“ reagoval primátor. S komisiou to podľa neho nemá nič spoločné, je to len poradný orgán zastupiteľstva. „Vo vzťahu k úradu nemá žiadne právomoci. To sú len odporúčania, ktoré my rešpektujeme, ak sú relevantné. Ako mestský úrad fungujeme však podľa vlastných predpisov a s finančnou komisiou to nemá nič spoločné,“ povedal okrem iného Janas.
Hodnotenie z mimovládky a od politológa
Emília Sičáková-Beblavá z mimovládnej organizácie Transparency InternationaI Slovensko a riaditeľka Ústavu verejnej politiky Univerzity Komenského sa domnieva, že je to krok, ktorý je nevyhnutný k zvýšeniu transparentnosti rozhodovania sa v mestských firmách. „Uvidíme, ako sa to ujme v praxi a do akej miery budú mať poslanci záujem chodiť na tieto stretnutia, pýtať si dokumenty a diskutovať. V každom prípade ide o zaujímavý krok k otvorenosti,“ hodnotí Sičáková-Beblavá. Dodáva, že sú krajiny, kde zasadnutia vlád alebo mestských rád sú dostupné on line z pohodlia obývačky občanov, ale aj toto je krok správnym smerom. „V slovenskom kontexte spravovania miestnej samosprávy je ešte veľa práce, kde sa s transparentnosťou dá hýbať dopredu. Nepoznám miestnu samosprávu, ktorá by sa v takomto kontexte otvárala širšej kontrole. Uvidíme, či tento príklad budú nasledovať aj iné samosprávy,“ dodáva.Ivan Rončák, politológ, hovorí, že pustenie zástupcov verejnosti ku priamej kontrole majetkových pomerov mesta v obchodných spoločnostiach nie je v slovenskej samospráve ešte celkom bežné. „Treba prístup pochváliť. Úlohou poslancov mestského zastupiteľstva je aj kontrolná právomoc a takýmto spôsobom je umožnené poslancom, ako zástupcom verejnosti, priamo a efektívne kontrolovať majetkové podiely mesta, ktoré má v obchodných spoločnostiach,“ hovorí Rončák s tým, že sa ešte s niečím podobným nestretol. Bežným inštitútom je podľa neho, že sa v mestskom zastupiteľstve raz ročne prerokuje výročná správa takéhoto podniku alebo podnikov s majetkovou účasťou mesta.
Poslanci o iniciatíve nevedeli, reakcie sú rôzne
Opatrenie primátora niektorí poslanci vítajú, iní hovoria aj o problémoch.
Mali by byť aj v komisii
Poslanec Andrej Péli, ktorý mal množstvo pripomienok pri ostatnom návrhu zmeny rozpočtu na zasadnutí finančnej komisie, víta krok zo strany vedenia mesta. „Uvítam jednoducho každý krok, ktorý napomôže informovať Považskobystričanov, ako sa narába v meste s verejnými financiami. Trošku ma prekvapuje, že sa o ňom dozvedám od novinárov,“ konštatoval Péli. Dodal, že keď sa otvoria dozorné rady aj pre poslancov, ktorí nie sú ich členmi, musíme si počkať, čo to prinesie v praxi. „Ak máme totiž byť len v pozícii diváka na konkrétnom zasadnutí, bez relevantných podkladov, veľmi to situáciu nevyrieši. Ak však budeme disponovať kvalitnými materiálmi, kde budú podrobne zachytené finančné operácie, myslím, že to napomôže,“ povedal Péli s tým, že doteraz mu chýbali informácie o hospodárení mestských spoločností a organizácií. „Som aj členom finančnej komisie a tam sme neraz opätovne žiadali, aby nám boli dostupné takéto materiály. Bohužiaľ, sme sa ich nedočkali,“ hovorí poslanec.Pripomenul, že aj napriek tomu, že sa otvoria dozorné rady, materiály patria aj na pôdu finančnej komisie a je na zváženie, či nie aj na pôdu zastupiteľstva.
Uvíta každý krok k otvorenosti
Rovnako Ján Kunovský víta aktivitu. „Vždy som bol za to, aby všetky inštitúcie riadené mestom boli otvorené nielen pre poslancov, ale aj pre všetkých občanov. Ako člen finančnej komisie som sa snažil aj s kolegami, aby sme mali vždy presné informácie o hospodárení všetkých mestských spoločností,“ hovorí Kunovský s tým, že keď sa rozhodovalo o dotáciách, nedostávali vždy presné informácie, preto požadovali zlepšenie.
Ešte by požadoval
Roman Jaroš je veľmi rád, že každý poslanec zastupiteľstva bude mať prístup k všetkým informáciám o obchodných spoločnostiach mesta. „Keď máme tieto informácie, môžeme osobne potvrdiť, ale aj vyvrátiť rôzne fámy, ktoré sa niekedy šíria medzi ľuďmi. Neviem prečo pán primátor pristúpil k tomuto kroku, či to bola reakcia na požiadavky, konkrétne poslankyne Bandúrovej alebo jeho vlastná iniciatíva, to vie len on,“ povedal Jaroš. Poslanec si tiež myslí, že by sa nemuseli robiť otvorené dozorné rady. „Raz za rok by nás pán primátor mohol všetkých pozvať na valné zhromaždenie, kde by sme dostali všetky relevantné informácie, napríklad pri schvaľovaní účtovnej závierky,“ povedal. On osobne dúfa, že dosiahne tiež, že sa elektronicky každému poslancovi zašle ihneď informácia o schválenom rozpočtovom opatrení aj s odôvodnením, prečo bolo spravené. „Momentálne máme elektronický prístup len k evidencii rozpočtových opatrení zverejňovaných štvrťročne na stránke mesta, čo sa mi zdá málo,“ povedal Jaroš, ako by sa dala ešte rozšíriť transparentnosť.
Ťažké vyjadriť sa bez podkladov
Poslanec Juraj Smatana reagoval najskôr na vyjadrenia primátora k informovanosti z dozornej rady MŠK. „Členovia dozornej rady dostávajú k dispozícii len štatistické zhrnutia hospodárenia a stanovisko audítora. Kým nemám od občanov alebo zamestnancov nejaký konkrétny podnet na nehospodárnosť, môžem kontrolovať prácu mestskej firmy len z údajov, ktoré mi sama poskytla,“ hovorí Smatana. K otvoreniu dozorných rád povedal, že nepovažuje za vhodné, aby sa o takejto iniciatíve primátora dozvedeli poslanci až vtedy, keď sa ich na to spýtajú novinári. „Žiadna informácia od primátora nezaznela na rokovaní zastupiteľstva, nie je na webovej stránke mesta a nedostali sme ju ani mailom,“ povedal Smatana. Dodal, že je ťažké vyjadrovať sa, keď neexistuje žiadny písomný podklad o navrhnutých opatreniach. „Nemôžem sa ubrániť dojmu, že je to len reakcia na iniciatívu poslankyne Moniky Bandúrovej, ktorá 20. decembra oslovila všetkých poslancov a viceprimátorov, pričom žiadala základné údaje o hospodárení mestských firiem. Je na škodu veci, že pán primátor vníma akúkoľvek aktivitu opozičných poslancov ako osobné ohrozenie,“ povedal okrem iného Smatana.
Nepotrebuje to
Podľa poslankyne Jarmily Tomanovej sa pristúpilo na pripomienky niektorých poslancov. „Na finančnej komisii som počula zo dva – zo tri razy, že majú málo materiálov a je to nedostačujúce. Že nevedia, čo sa deje v spoločnostiach. Ja nepociťujem, že by som potrebovala ísť až tak detailne do účtovníctva a výkazov. Nepotrebujem to. Každý si je zodpovedný za to, čo robí. Či už riaditelia alebo vedúci. Dozorné rady tiež fungujú a tí, čo sú ich členmi, sú zase zodpovední, keď sú tam a kontrolujú,“ hovorí Tomanová. Otvorenie dozorných rád môže byť podľa poslankyne aj problematické. „Musíme si byť vedomí, že musí byť aj nejaká mlčanlivosť. Lebo ak by sme mali sledovať ich výkazy, celé ich účtovníctvo, neviem, či je to podľa zákona a môže to tak byť. Ak sa takto primátor rozhodne, mali by sme sa asi zaviazať k ochrane osobných údajov a obchodného tajomstva. O niektorých veciach budeme musieť aj tak mlčať,“ povedala Tomanová.