V súťaži stredoškolskej odbornej činnosti bodovalo so svojou prácou v odbore stavebníctvo, geodézia, kartografia dievča z Lysej pod Makytou, ktoré študuje v považskobystrickej Strednej odbornej škole so zameraním na stavebné odbory.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Žiačka prvého ročníka Strednej odbornej školy so zameraním na stavebné odbory, Gabika Zlochová, bola úspešná v súťaži stredoškolskej odbornej činnosti. Dostala sa až na celoslovenské kolo do Bratislavy, ktoré bolo koncom apríla, a aj tu obstála veľmi dobre.
Kto prišiel s nápadom
Do najväčšieho stretnutia mladých talentov na Slovensku z oblasti prírodovedných, technických, humanitných a spoločenskovedných odborov sa cez postupové kolá prebojovalo celkom 272 víťazov z ôsmich krajských kôl. Žiaci obhajovali svoje práce pred odbornou hodnotiacou komisiou. Tvorili ju pedagógovia zo stredných a vysokých škôl, ale aj zástupcovia odbornej praxe. Gabika Zlochová získala v odbore číslo 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia v konkurencii 17 prác veľmi pekné 6. miesto. „S nápadom prišiel Slavomír Turčáni, ktorý realizuje v Považskej Bystrici projekt Včely v meste. Robila som maketu zelenej strechy, ktorá by bola mimoriadne vhodným prostredím pre umiestnenie úľov,“ vysvetľuje Gabika.
Postup
Najprv išla prváčka Gabika Zlochová na školské kolo súťaže. Tam uspela, čo ju určite povzbudilo a dala si tu aj jeden záväzok. „A to, že si zlepším reč, vystupovanie, aby som mohla ísť ďalej,“ vysvetľuje. Potom išla na súťaž, ktorá bola v obchodnej akadémii. Tam skončila prvá a postúpila na krajské kolo do Starej Turej. „Aj tam som skončila na prvom mieste,“ hovorí mladá študentka s tým, že na kraji dostala aj špeciálnu cenu od jedného z porotcov, zástupcov odbornej verejnosti. Prebojovala sa nakoniec až na celoslovenské kolo.
Bola by rada, keby sa ju podarilo niekde urobiť
Zelená strecha je podľa Gabiky u nás niečo trochu netradičné. Bola by však rada, keby sa podarilo niečo skutočne zrealizovať aj v praxi. „Zelená strecha má plniť účel zazelenania mesta na strechách domov. Strechy, kde sa dá niečo podobné robiť, musia byť rovné, prípadne mať sklon maximálne 14 stupňov. Dochádza tak k ochrane samotnej strechy, ale aj zlepšeniu ovzdušia,“ vysvetlila Gabika s tým, že sú dva druhy takýchto striech. Extenzívna a intenzívna. „Na extenzívnu môžete sadiť kvety, ktoré zakvitnú. Intenzívna strecha má hrubší substrát 30 až 50 centimetrov a tam sa môžu sadiť byliny, ale aj zakrpatené kultivary stromčekov, ktoré nezakvitnú,“ vysvetlila Gabika.Ona robila maketu pre extenzívnu strechu, ktorá má 5 až 15 centimetrov hrúbku substrátu a sadia sa na ňu kvety. „V Bratislave už je takýchto striech viac, u nás vraj jedna je, ale netuším kde,“ prezradila s tým, že by si ju rada pozrela aj naživo, nielen ako maketu, ktorú pripravovala. Bolo by vraj veľmi fajn, keby sa strechy viacerých domov v mestách zmenili na rozkvitnuté lúky. „Zatrávňujú sa dokonca už aj terasy, takže aj toto by bolo určite zaujímavé,“ hovorí prváčka, ktorá študuje odbor zameraný na stolárstvo.
Rodičia
Jej úspech potešil aj rodičov. „Naši boli trochu aj prekvapení, hlavne mama, že som sa dostala takto ďaleko. Aj oni ma určite potlačili, že sa mám snažiť. Za dobrý pocit z výhry, to určite stálo,“ hovorí Gabika. Odborná pomocPo odbornej stránke bol Gabikiným veľkým pomocníkom majster odborného výcviku so zameraním na výučbu stolárov Roman Suchár. „Materiál na maketu poskytol sponzor. Snažil som sa jej poradiť odborné veci, čo sa týka technológie výroby makety,“ povedal Suchár s tým, že zelené strechy sú určite zaujímavých riešením, ktoré sa začína presadzovať aj u nás. Vo svete sú však už určite ďalej. „Videl som tieto zelené strechy už aj na podchodoch, garážach, kde vznikali oddychové zóny s lavičkami, parčíky,“ dodal Suchár.