POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na upratovanie sa zišli hlavne mladšie vekové ročníky, od žiakov, cez študentov, až po strednú generáciu. Upratovať prišli desiatky ľudí. Vyčistili viacero lokalít, ktoré dopredu vytipovali po obhliadke mesta dobrovoľníci. Dobrovoľníci čistili napríklad lokality z oboch strán Kalvárie, za priemyselnou zónou, kde chodia ľudia s obľubou na kolieskové korčule, popri Váhu, ale aj iné lokality v meste.
Neporiadok ich hnevá
Organizátorov veľmi potešilo, že ľudia prišli, aby urobili niečo pre čistotu svojho mesta. Akcia sa niesla pod názvom, Keď nás bude aspoň dvesto, budeme mať čisté mesto. „Záleží mi na životnom prostredí. Mrzí ma to, keď vidím, aký býva neporiadok v meste aj po okolí. Rád prispejem sám k väčšej čistote,“ povedal Michal Haladej, ktorý prišiel na brigádu aj so synovcom, ktorý je tretiak v základnej škole. Dodal, že je dobré, ak aj deti získavajú od mala správne návyky. Žiačka Nelka Sýkorová sa posťažovala, že na sídlisku SNP, kde býva, sa objaví stále nejaký neporiadok. „Napríklad, keď ľudia nevyhadzujú odpad do kontajnerov, ale dávajú vedľa. Potom lietajú papiere a sáčky kade-tade. Hnevá ma to. Aj preto som prišla na brigádu,“ povedala Nela.Prišla aj s kamarátkouNa upratovanie prišli aj malé skautky zo zboru Bistersa v Považskej Bystrici. „O upratovaní nám povedala vodkyňa. Je dôležité, aby bolo čisto, v meste aj v prírode,“ prezradila Michaela Behríková, ktorá prišla aj so sestrou Luckou. Ich kamarátka Ivana Markulčeková prezradila, že volala aj brata, len tomu sa veľmi nechcelo.
Kamaráti aj jedna mamina
Na brigádu prišiel aj Ivan Sikorai, ktorý sám vyvíja iniciatívu v meste zameranú na odpratávanie skládok a neporiadku. Práve táto akcia ho pred rokom navnadila, aby začal s upratovaním. Nebol teraz sám, prišla aj partia kamarátov, dokonca aj jedna mamina. „Záleží mi na tom, ako vyzerá mesto. Bývam na Rozkvete a po okolitých lesíkoch je to veru dosť zlé. Niekedy sa až čudujem, čo všetko sú schopní ľudia naznášať. Nájdete tu celé kancelárie či obývačky,“ prezradila Radmila Krčmáriková. Dodala, že ľudia to možno vyhodia ku kontajneru, ale od neho to roznášajú rôzne skupinky asociálov. Neporiadok však nie je určite len pre toto roznášanie. „Musíme každý začať od seba. Pokiaľ si každý sám neuprace, nebude tu nikdy pekne. A čo robíme my, to budú robiť aj naše deti. Aby sa nestalo, že nakoniec budeme neporiadok okolo nás brať ako normálnu vec,“ dodala pani Radmila.
Dopredu vybrané
Ľudia, ktorí sa na upratovanie zišli, sa dohodli dopredu s organizátormi, kam pôjdu upratovať. „Podľa mapy si určili lokalitu, kam ide skupina upratovať. Dopredu mali tiež určené, kde poukladjú vyzbieraný odpad, aby ho firma, ktorá v meste narába s odpadom, pozbierala. Zabezpečené boli vrecia, rukavice, občerstvenie,“ povedal Július Krčmárik z občianskeho združenia Mladí pre Považskú.
Aj primátor
Na akciu prišiel aj primátor mesta Karol Janas. „Prišiel som ich podporiť aj pozrieť, či všetko, čo mesto sľúbilo, majú k dispozícii,“ povedal Janas, ktorý sa rozhodol upratovať na Hliníkoch, kde býva. Aj v tejto časti mesta majú problém s odpadmi. S upratovaním pozemkov je to však podľa hlavy magistrátu ťažké, nie všetko môže riešiť samospráva. „Nie všetky pozemky patria pod mesto a my sa môžeme starať len o náš majetok. Tak je to podľa zákona. Veľmi si preto vážime prácu dobrovoľníkov a radi ju podporíme. Patrí im naozaj veľká vďaka,“ povedal Janas.
Novinkou bol festival
Popoludní bol v dome kultúry EnviroFest, podujatie kde sa premietali filmy s tematikou ochrany prírody. Pripravené boli tiež zaujímavé besedy. Organizátorov veľmi potešili reakcie zúčastnených, ktorí podujatie veľmi ocenili. Veľký záujem bol aj o besedy.
O medveďoch, netopieroch a iné zaujímavosti
Porozprávať sa o natáčaní filmov s tematikou prírody, ale aj o všeličom inom prišiel s Považskobystričanmi aj ochranár a filmár Erik Baláž. Známe sú napríklad dokumenty o medveďoch Strážca divočiny či Vlčie hory o živote vlkov a iných divo žijúcich zvierat. Ľudí zaujímalo naozaj všeličo. Napríklad, ako prebiehalo ich natáčanie, či ide naozajstne o naturálne zábery alebo je tam aj niečo naaranžované, či ako je to s prípravou filmovania. Z úst filmára odznela aj malá perlička, že zaujímavé je zásobovanie jedlom a s ním súvisiace nákupy, keď kupujú spolu sto rožkov. Hovorilo sa aj o novom pripravovanom filme. Ide o trilógiu o Karpatoch, kde sa môžu ľudia tešiť na zábery rysov. A to aj také, kde lovia kamzíky. Ľudí mimoriadne zaujalo tiež rozprávanie Ivany Labudíkovej zo Spoločnosti pre ochranu netopierov. Dozvedeli sa, že ich je niekoľko druhov aj v našom regióne a nájdu sa aj naozaj vzácne kúsky. Účastníci festivalu sa tiež dozvedeli, ako im ubližuje zatepľovanie budov a vypočuli si aj vtipné príbehy. Zaujímavé bolo tiež rozprávanie o včelách či odhaľovanie zážitkov z putovania Romana Klinčúcha pod názvom Putovanie za poznaním cez Santiago do Nepálu.